Ile kg owsa? zjada koń miesięcznie? - forum pasza pielęgnacja koni galopuje.pl

utworzono: 2012/02/08 21:26

Ile kg owsa? zjada koń miesięcznie?

Ile tak przeciętnie kg owsa zjada koń (miesięcznie). Wyliczam tak mniej więcej koszty utrzymania konia w skali miesiąca oraz roku .

zgłoś naruszenie
wysłano: 2012/02/08 21:47

To zależy jakie koń ma zapotrzebowanie i jak właściciel ustali , u nas jedne dostają po półmiarki, a inne nawet i 3.
Więc sama musisz najpierw ustalić ile twój koń będzie potrzebował i ile będziesz mu podawać. Bo wiadomo, że jeśli koń więcej pracuje to się daje mu więcej , a jeśli np. nie chodzi to wtedy mniej.

zgłoś naruszenie
wysłano: 2012/02/08 21:50
Jeśli np. chodziłby ok 2h-3h dziennie w tym godzinka terenu.

zgłoś naruszenie
wysłano: 2012/02/08 22:25

ja się tak bardzo na tym nie znam, więc jeśli chodzi o żywienie to musisz zapytać kogoś kto się na tym zna. Ale jeżdżę na prywatnych koniach i zauważyłam, że każda z właścicielek daje tyle owsa koniu ile potrzebuje. Np. 0.5 miarki dostaje koń który chodzi nie codziennie, ale co kilka dni czasami nawet raz w tygodniu. A zapiernicza jak nie wiem co.
3 miarki dostaje koń, który chodzi praktycznie codziennie z wyjątkami i wykonuje się na nim konkretną pracę a nie wozi się.
O technikach żywienia i o zapotrzebowaniu dla twojego konia musisz się dowiedzieć od kogoś kto się tym zajmuje ;)

zgłoś naruszenie
wysłano: 2012/02/08 22:36

Możesz zapytać weterynarza.On dopasuje do trybu dnia konia potrzebnego owsa.Ile dostanie zależy od stanu zdrowia , ilości ruchu , potrzeb itp.

zgłoś naruszenie
wysłano: 2012/02/10 10:50
ja policzyłam że mój koń ok 100 kg miesięcznie . : )

zgłoś naruszenie

Reklama

wysłano: 2012/02/10 11:34
Każdy koń ma inne zapotrzebowanie na energię.W jednym miesiącu będziesz dużo jeździć,a w drugim będzie przestój w jazdach.Ważne też jest,czy koń stoi w boksie,czy dużo na padoku,gdzie może się poruszać.
Poza tym,każdy ma inne miarki w domu- dla jednej osoby miarką jest 4litrowe wiaderko(tak,tak,znam takich mądrali),a dla kogoś innego kubek.
Z tym pytaniem się weterynarzy,to też trzeba uważać.Znajoma pani weterynarz współpracuje z fundacją centaurus i wg nich koń powinien dostawać co najmniej 2-3 kg owsa dziennie...Po co pytam?Jeżeli koń jest w jakimś większym treningu,to proszę bardzo,ale jeżeli nie?To po co tyle owsa?Lepiej rzucić dodatkową kostkę siana.
Chodzi mi o to,że dużo ludzi ma jakieś takie "stare" poglądy na żywienie koni- kiedy to dawało się im po 4kg owsa...ok,tyle że kiedyś koń pracował: ciągał wóz,orał pole...czasy się zmieniły,a takie rozumowanie zostało.Niestety teraz tylko przez to krzywdzi się zwierzęta.
U mnie miarka owsa to ok.300g- konie dostają tę niewielką ilość codziennie,aby było z czym wymieszać witaminy i gotowane siemię. Zwiększam ilość,kiedy jest więcej pracy.

Jeżeli chcesz sobie tak mniej więcej wyliczyć,ile owsa potrzebujesz na miesiąc- to jako miarkę dzienną weź np 1kg- tak dla łatwego liczenia i wychodzi,że na miesiąc potrzebujesz ok. 30kg.

zgłoś naruszenie

strona główna forum

polityka prywatności