Ile kg owsa? zjada koń miesięcznie?

/ 6 odpowiedzi
Ile tak przeciętnie kg owsa zjada koń (miesięcznie). Wyliczam tak mniej więcej koszty utrzymania konia w skali miesiąca oraz roku .
użytkownik15664


To zależy jakie koń ma zapotrzebowanie i jak właściciel ustali , u nas jedne dostają po półmiarki, a inne nawet i 3.Więc sama musisz najpierw ustalić ile twój koń będzie potrzebował i ile będziesz mu podawać. Bo wiadomo, że jeśli koń więcej pracuje to się daje mu więcej , a jeśli np. nie chodzi to wtedy mniej. (2012/02/08 21:47)

kara190597


Jeśli np. chodziłby ok 2h-3h dziennie w tym godzinka terenu. (2012/02/08 21:50)

użytkownik15664


ja się tak bardzo na tym nie znam, więc jeśli chodzi o żywienie to musisz zapytać kogoś kto się na tym zna. Ale jeżdżę na prywatnych koniach i zauważyłam, że każda z właścicielek daje tyle owsa koniu ile potrzebuje. Np. 0.5 miarki dostaje koń który chodzi nie codziennie, ale co kilka dni czasami nawet raz w tygodniu. A zapiernicza jak nie wiem co.3 miarki dostaje koń, który chodzi praktycznie codziennie z wyjątkami i wykonuje się na nim konkretną pracę a nie wozi się.O technikach żywienia i o zapotrzebowaniu dla twojego konia musisz się dowiedzieć od kogoś kto się tym zajmuje ;) (2012/02/08 22:25)

Rpodkowa


Możesz zapytać weterynarza.On dopasuje do trybu dnia konia potrzebnego owsa.Ile dostanie zależy od stanu zdrowia , ilości ruchu , potrzeb itp.

(2012/02/08 22:36)

piorunek


ja policzyłam że mój koń ok 100 kg miesięcznie . : ) (2012/02/10 10:50)

Karina83


Każdy koń ma inne zapotrzebowanie na energię.W jednym miesiącu będziesz dużo jeździć,a w drugim będzie przestój w jazdach.Ważne też jest,czy koń stoi w boksie,czy dużo na padoku,gdzie może się poruszać.Poza tym,każdy ma inne miarki w domu- dla jednej osoby miarką jest 4litrowe wiaderko(tak,tak,znam takich mądrali),a dla kogoś innego kubek.Z tym pytaniem się weterynarzy,to też trzeba uważać.Znajoma pani weterynarz współpracuje z fundacją centaurus i wg nich koń powinien dostawać co najmniej 2-3 kg owsa dziennie...Po co pytam?Jeżeli koń jest w jakimś większym treningu,to proszę bardzo,ale jeżeli nie?To po co tyle owsa?Lepiej rzucić dodatkową kostkę siana.Chodzi mi o to,że dużo ludzi ma jakieś takie "stare" poglądy na żywienie koni- kiedy to dawało się im po 4kg owsa...ok,tyle że kiedyś koń pracował: ciągał wóz,orał pole...czasy się zmieniły,a takie rozumowanie zostało.Niestety teraz tylko przez to krzywdzi się zwierzęta.U mnie miarka owsa to ok.300g- konie dostają tę niewielką ilość codziennie,aby było z czym wymieszać witaminy i gotowane siemię. Zwiększam ilość,kiedy jest więcej pracy.
Jeżeli chcesz sobie tak mniej więcej wyliczyć,ile owsa potrzebujesz na miesiąc- to jako miarkę dzienną weź np 1kg- tak dla łatwego liczenia i wychodzi,że na miesiąc potrzebujesz ok. 30kg. (2012/02/10 11:34)

Gorąca piątka