utworzono: 2011/07/03 22:56

Koń galopuje na złą nogę

kOn na którym jeżdże ma czasami problemy w zagalopowaniu na dobrą noge i np. jak pojade na zawody i zagalopuje na złą a będzie już dzwonek to co wtedy mam jechać ze złom nogą? czy za to sa punkty karne?

a i jeszcze jedno jak załużmy konik po przeszkodzie wylądowałby na złą noge to co mam jechac ze złą jak nie umiem zrobic lotnej? no i czy za to są punkty karne?

zgłoś naruszenie
wysłano: 2011/07/04 10:42
Jak chcesz żeby jechał na prawą nogę to go wodzą delikatnie pociągnij w lewo i wtedy zagalopuj.
A jeśli na lewą to pociągnij w prawo i wtedy jak będziesz ciągnąć zagalopuj. (Nie za mocno żeby ci nie skręcił ;P)

No ale jak po przeszkodzie na złą nogę to już raczej musisz jechać złą.... Nie powinno być pkt. karnych.

zgłoś naruszenie
wysłano: 2011/07/04 11:13
Takich herezji w życiu nie słyszałam. Koń nie zagalopuje na dobrą nogę od pociągnięcia za wodzę, szczególnie tą przeciwną od kierunku galopu. 
Zależy jakiej rangi zawody jedziesz. Jeżeli to są towarzyskie to raczej nikt Cię nie zdyskwalifikuje. Jednak w zawodach regionalnych, krajowych jest to liczone jako pomyłka, którą powinnaś poprawić. Z tego co kojarzę po trzech pomyłkach jest dyskwalifikacja. 
Przy skokach nikt nie będzie zwracał uwagi na jaką nogę galopujesz. Tam nikt nie patrzy na styl przejazdu (a szkoda) a tylko na czas i ewentualnie zwalone drążki. 
A jaki masz problem z nauczeniem konia lotnej? Próbowałaś już i nie wychodzi czy nie przerabialiście tego jeszcze?

zgłoś naruszenie
wysłano: 2011/07/04 15:32
po przeskoczeniu przez przeszkodę jeśli galopuje ze złej nogi, to zrób 2  kroki kłusem i zagalopuj jesczcze raz. 
o skrecanych wodzach przy galopie pierwszy raz słyszę, zawsze pracuje dosiadem i lydkami, jedna na popreg, druga za popreg..

zgłoś naruszenie
wysłano: 2011/07/04 17:41
a ja powiem tyle: naucz się jeździć i dopiero wsiądź na tego konia.

zgłoś naruszenie
wysłano: 2011/07/09 22:17

Karolla - ja umiem jeździć!!! i z takimi tekstami to idź do kogoś innego a nie na forum kon jest młody i mu się zdarza.  a tak wogóle jak mam się nauczyć konno nie wsiadając na konia?

wiolas22 - a jak nauczyc konia tej lotnej zmiany nogi?

zgłoś naruszenie

Reklama

wysłano: 2011/07/09 22:46
Żeby nauczyć konia lotnej to musi przede wszystkim mieć bardzo dobrze wypracowaną równowagę. Reagować na pomoce. Na początek sugerowałabym nauczyć konia poprawnych zagalopowań. A to wymaga powrotu do podstaw. Przede wszystkim wyginanie konia, dużo wolt, serpentyn, częste zmiany kierunku i wszystko to w chodzie nie wyższym niż kłus. Jak koń będzie chodził poprawnie wygięty, będzie poprawnie wchodził w zakręty (nie wpadając łopatką do środka itp.) to powinien zacząć dobrze zagalopowywać. Zła noga w galopie to efekt złej równowagi, złego ustawienia konia i/lub użycia złych lub niewystarczających pomocy. Spróbuj na początek zagalopowywać na wyjściu z wolty lub na łukach. Za każde poprawne chwal, jak będzie zła noga natychmiast przechodzisz do kłusa i od razu robisz następne zagalopowanie, jak będzie dobrze to chwalisz i odpuszczasz. Bez takich podstaw nie ma w ogóle sensu zastanawiać się nad nauką lotnych.

zgłoś naruszenie
wysłano: 2011/07/10 13:52

Karolla - dzieki pracuje nad tym ale opisz konkretnie co zrobić żeby nauczyć lotnej 

zgłoś naruszenie
wysłano: 2011/07/11 13:04
Sposobów jest kilka, nawet był już wątek o nauce lotnej. Jednym z nich jest rozpoczęcie przez zwykłe zmiany nogi i z czasem skracać ilość kroków kłusa aż w końcu koń zmieni nogę bez zmiany chodu. Innym sposobem jest ułożenie pojedynczego drąga na środku ujeżdżalni i dokładnie nad tym drągiem dać sygnał do zmiany nogi. 

zgłoś naruszenie
wysłano: 2011/07/12 20:35

Nad przeszkodą staraj się zawsze dociążać tą strone/noge  na którą chcesz żeby koń zagalopował po wylądowaniu. Jak mimo to nie wyjdzie to tak jak pisały dziewczyny przejdz na pare kroków do kłusa i tak zagalopuj już na dobrą nogę.

Poćwicz sobie zmieny nogi galop-kłus-galop np:

- wjedź na przekątą galopem, na środku przekątnej przejdz do kłusa (na chwilke, po to aby wygiąć konia w drugą stronę) i zagalopuj na drugą nogę. Możesz też to zrobić na ósemce, poprostu co zmiana kierunku na przekątnej zmieniaj nogę aż koń się na to wyczuli.

- jedź sobie półwoltę, przy samym wyjeździe z półwolty przejdź do kłusa i następnie zagalopuj na drugą nogę tak aby już na ścianie koń prawidłowo galopował.

Wszelkie ćwiczenia na zmiany chodu będą wskazane ;)

zgłoś naruszenie

wysłano: 2011/07/12 20:56
u nas na stajni jest koń, który złośliwie potrafi zagalopowywać na złą nogę. Dziś na niej jeździłam i jak liczyliśmy to 10 razy zagalopowanie na jedną stronę i za 11 razem się w końcu udało, przegalopowała jedną ścianę i sobie zmieniła nogę ;p  Nie możliwe jest to żeby odciążała nogę np. z powodu bólu bo robi tak w obie strony ;)

zgłoś naruszenie

Reklama

wysłano: 2011/07/12 21:48
ja czytałam że konie bardzo dobrze ujeżdżone potrafia zagalopować na dobrą nogę już jeśli w kłusie 2 razy obciąży się mocniej wewnętrzne biodro (jednostronnie obciążające pomoc dosiadem). więc PODOBNO ( nie sprawdzałam) wystarczy 2 razy wewnętrze biodro. :)

zgłoś naruszenie
wysłano: 2011/07/21 20:03
Spróbuj zagalopować na zakręcie, kiedy koń będzie "wygięty" . Jeszcze nigdy ta metoda mnie nie zawiodła.

zgłoś naruszenie

strona główna forum

polityka prywatności