Koniki polskie czy hucuły?

/ 46 odpowiedzi
Znojoma mojej mamy zakłada małe gospodarstwo agroturystyczne, w którym będzie dużo zwięrząt m.in. kury, kozy, świnki i oczywiście jakieś konie :)W tym problem że nie wie jakie !
Chciała jakieś mniejsze konie więc wpadła na pomysł by kupić pare koników polskich ..
Ja uważam, że lepsze do jazdy, terenów i zaprzęgu będą hucuły ;D ogólnie bardziej mi się podobają niż koniki polskie dlatego doradzam jej kupienie hucułów.
Chciałam się was poradzić, który koń lepszy ? Hucuł czy Konik Polski ? ^^
konik17


Ja osobiscie wole konika polskiego :) ale one sa bardzo uparte i wredne :P trzeba miec do nich mocna reke . (2010/08/30 19:54)

Agatulec13


Nigdy nie miałam doczynienia z hucułem :/ , ale lubie koniki polskie, to takie małe charakterne i rzeźkie :D

Twoja znajoma ma fajny pomysł :) Też chcę miec taką koleżankę :P

(2010/08/30 20:14)

użytkownik14780


Może obydwie rasy? Wtedy było by więcej atrakcji z koni - dla większych dzieci hucułki, dla mniejszych koniki polskie. :) Ogólnie to jestem bardziej związana z hucułami niż konikami polskimi, więc staram się oceniać obiektywnie. Koniki polskie są mało wymagające i odporne na choroby, ale są bardzo niziutkie i nastolatek może się zanudzić takim koniem (bo cięższe niż 30-40kg nie powinny jeździć na tych koniach), a hucułki to radość dla wszystkich ; ) Moim zdaniem warto się 'uzbroić' w obydwie rasy, i ja na miejscu tej koleżanki tak bym zrobiła. (2010/08/30 20:22)

Olka96


Ja też uważam że najlepszym rozwiązaniem będzie kupno obu ras no bo po co rezygnować z jednej rasy skoro można mieć dwie?? Pozdrawiam :) (2010/08/30 21:05)

ewelka


Wiesz ja nie miałam do czynienia z hucułami,ale ja wole koniki polskie. moim zdaniem lepiej jak kupi koniki polskie. Pozdrawiam :):):) (2010/08/31 08:34)

nostalgiaa


myślę, że Konik Polski będzie dobrym rozwiązaniem. potrafi być uparty, ale jest wspaniałym koniem. jeżdżę czasami na jednym i naprawdę jest super. (2010/08/31 10:02)

k0niara


tak.. dziewczyny powyżej mają rację- dwie rasy koni byłyby idealne ALE jeśli twoja mama z jakichś powodów nie chce lub nie może trzymać dwóch ras koni to ja osobiście polecałabym koniki polskie. W mojej stadninie mam styczność z kilkoma przedstawicielami tej rasy i faktycznie - bywają strasznie uparte (przykładem jest jedna z nich) ale nie wszystkie bo niektóre idą jak nakręcone :) więc ta upartość nie jest u tych koni jakąś wrodzoną "wadą" jeśli można to tak nazwać. Lecz nie wiem czy koniki polskie będą się nadawać pod bryczkę - w tej dziedzinie bardziej polecałabym hucuły, więc radziłabym się bardziej zdecydować do jakiej bardziej dziedziny koń będzie wam potrzebny :)

Mam nadzieje że pomogłam i życzę powodzenia w zakładaniu mini zoo :)

(2010/08/31 20:53)

segregacja


Ja mam bardzo dobre przeżycia z hucułami. Nieustraszone, dzielne, wytrwałe, silne, super charaktery. ;) (2010/08/31 23:54)

MaryJane


Konie huculskie są bardzo odporne, silne i masywne. 130-145CM..

Koniki polskie nie trzeba w sumie podkuwać bo maja twarde kopyta, równiez odporne, ciekawe umaszczenie :-) 130-140cm...

Osobiście podoba mi się jedna i druga rasa, ale chyba jednak wole koniki polskie poniewaz mam teraz z jednym styczność :-)

Co komu pasuje... Kwestia gustu.

(2010/09/01 11:53)

kiniak


Z huculami zawsze miałam i mam dobre wspomnienia. Pracowałam w stajni która prowadziła hodowle tej rasy i są to konie naprawde mało problemowe : odporne, silne, nie sprawiają żywieniowych problemów, zdrowotnych - oczywiście porównując do ras gorącokrwistych.

W terenie dzielne, a skoczyć na nich też można i to niekoniecznie coś niskiego. Każdy koń jest jednak inny, zdarzają się wyjątki i ''czubki'' ale i z nimi da się dojść do porozumienia. 

Co do konika polskiego znałam jednego :P Niestety w wieku 5-6 lat przechodził burzliwe dorastanie przez co większość osób miała po nim pamiątke - gryzł (przez co zakładano mu specjalny kaganiec), kopał, wywoził jeźdzców , taranował. Jest to zapewne jeden z tych którzy się wyłamali z teori spokojnych grzecznych koników polskich :P 

Dlatego konia przed kupnem należy sprawdzić pojeździć, zbadać , zasięgnąć informacji od ludzi którzy go znają a nie tylko od właścicieli. Najlepeij rozejrzeć się i za hucułem i za konikiem poslkim i poprostu porównać. 

(2010/09/01 14:11)

trasgu


Jezeli jest to gospodarstwo agroturystyczne, to polecam zabawe z roznymi  rasami. Zakupilabym i hucula i konika polskiego jezeli sie zastanawiasz ktora z tych dwoch ras.
Przemyslalabym rowniez zakup zamiast hucula i konika polskiego to:
walijski kuc gorski, kuc islandzki, tinker islandzki, a przede wszystkim haflinger! (2010/09/03 12:39)

MaryJane


tinkery i kuce waliskie są śliczne do tego można wybierać spośród 4 sekcji. Mogą też byc fiordy... A może tak z każdej rasy po jednym ? ;-) (2010/09/03 19:26)

użytkownik12568


Ja bym na twoim miejscu uważała. Jeśli ta kobieta ma duże doswiadczenie to tak ale i jedna i druga rasa jest bardzo charakterna i trudna... łatwo się rozpuszczają ale jeśli taki koń się już przywiąże to to jest prawdziwa miłość. jesli nie chce ich uzytkować czyli tylko tak na ozdobę je trzymać to hucuły i koniki ok. ale jesli ma zamiar cos z nimi robic to moze lepiej niech pomysli o szlachetnych koniach:):):) (2010/09/07 20:59)

lovehorse4


hucuły są najczęściej do hipoterapi a koniki polskie do jazdy rekracji

niech kupi kilka tych i kilka tych tylko że hucuły wszędzie wejdą więc problem jest no ale to była moja rada :) 

(2010/09/11 16:00)

becik


pierwsze  pytanie  ,  ile  konkretnie  chciałaby  mieć  tych koników ? i  czy to byłby klacze , og. , czy wałachy ?
ja  osobiście  wybralabym jedną  rasę , nie polecam  krzyżówek

drugie , do czego miały  by  służyć ? ,  czy  były  by  cały czas używane  do jazd ?zaprzęgów ?

koników polskich nie znam , nie miałam  z nimi  do czynienia ,  ale  byłam   na jednych  zawodach ,  i  potrafią  byc  wredne  , i uparte  ,  zgadzam  się ,  trzeba miec  do nich  mocną  rękę

a  huculy  kocham !  ( mam  ich  8)
hheh  konie   dobre  na  wszystko !!
sa  jak takie miśki  kochane ,  a za  równo , bardzo  mocne  i  wytrzymałe koniki
nie boja  się niczego  ,  są  dzielne w  terenie , pokonają  wszytsko ,  (dowód  na to - ścieżka  huculska). heh  jeden minus -  jak nie maja  jedzenia  pod  nosem ,  albo nie pracują , i  sie  nudzą ,  to moga  kombinować , jak  by  tu  uciec :P (2010/10/06 09:45)

Ksekresi


Ja kocham Koniki polskie  <3  sa takie slodkie i zadziorne ;  ) huculy tez swiietne ; ) ale jednak wybralabym konika polskiego ^^ (2010/10/06 16:06)

marchewa8


Koniki polskie zawsze mi się kojarzyły z takimi niegrzecznymi. dzikimi koniami. Miałam okazję podziwiać je w ich środowisku naturalnym, w Zwierzyńcu ( woj. lubelskie) Stwierdziłam że próbując zwrócić na siebie uwagę, zaczynają strzelać paranki, stwać dępa i się kopać nawzajem :D Szczerze to proponyję ci wybrać hucułki gdyż to są naprawdę prze słodkie konie. Troszkę psikuśne, ale wytrwałe. Gdy pierwszy raz siedziałam na koniu, był to właśnie hucuł :DD Na oklep :PP Nie ukrywam nie było żle :D

(2010/10/06 18:00)

becik


http://huculy.phorum.pl/
zapraszam na   forum  huculskie ;) (2010/10/09 10:39)

grossseq


Ja tam swego czasu miałam 2 koniki polskie i świetnie sie spisywały w zaprzęgu po bardzo ruchliwych drogach jak i terenach. Moim zdaniem charakter konia i jego przyzwyczajenia duzo mają sie do tego jak koń został wychowany od źrebaka. (2010/10/09 12:17)

użytkownik15253


 

 

ja bym kupiła hucuły sa odporne , żywe czasami uparte ale łagodne i dzielne w pracy natomiast konik polski ma według mnie zabardzo wybujały temperament

(2010/10/18 09:42)

Sfinka


Zarówno hucuły jak i koniki polskie nadają się do jazdy wierzchem jak i do zaprzęgu. We wspomnianym Zwierzyńcu koniki z hodowli stajennej przyuczane są do pracy pod siodłem i zaprzęgowej i potem z powodzeniem pracują w szkółkach jako wierzchowce i w pracach polowych czy w ruchu ulicznym worząc turystów bryczką lub saniami.

 Wspomniane rasy (kuce islandzkie, walijskie itd.) mają tę wadę, że będą zdecydowanie droższe od krajowego materiału.

 Co do zakupu obydwu ras, to nie sądze, by właścicielka gospodarstwa zdecydowała się na taki krok- jeśli będzie zaźrebiac 3 klacze kn lub hc ma szanse na otrzymywanie dopłat do hodowli zachowawczej, a w przypadku pomysłu utrzymywania obu ras musiałaby mieć conajmniej 6 koni...

Jeśli właścicielce nie zależy na dopłatach, a nie czuje się na siłach poradzić sobie z prymitywnymi rasami, które faktycznie wymagają czasem trochę doświadczenia (ale teoria, że hucuły to "miśki" a koniki to samo zło to jakis wyssany z palca stereotyp) polecam kuce felińskie. Są ciekawiej umaszczone od koników, szlacheniejsze od hucułów, występują też bardzo duże różnice w pokroju i wzroście osobników tej populacji, co pozwala wybrać sobie takie, które będą odpowiednie dla naszych potrzeb. Ponadto są przyjazne, inteligentne, dobrze wykorzystujące pasze, chętne do pracy i odporne na choroby czy nienajlepsze warunki bytowe.

Na "usprawiedliwienie" mojej wypowiedzi mogę tylko powiedzieć, ze pracowałam z konikami polskimi w Roztoczańskim Parku Narodowym w Zwierzyńcu, z hucułami podczas studiów, przez ponad 10 lat byłam hodowcą kuców felińskich, z którymi nadal pracuję.

Pozdrawiam!

(2011/03/22 22:28)

Karolla


na forum się takich rzeczy nie pisze!! a kysz! (2011/03/22 22:42)

kamilka13146


ja na miejscu twojej koleżanki kupiłabym parkę koników polskich i parkę hucułów :)Pozdrawiam . (2011/03/23 11:42)

użytkownik13755


Hucuł i Konik Polski ...
najlepsze rozwiązanie .
:D (2011/03/23 11:56)

użytkownik14872


W 100% podpisuję się pod wypowiedzią Sfinki, mam klacz felińską i jest to bardzo żywy koń, o dużej chęci do pracy, pięknie skacząca. Hucuły czy koniki polskie są najlepsze dla jednego jeźdzca, w momencie gdy jeźdzcy się zmieniają (np. w szkółkach) konie szybko się rozbestwiają i często robią co im się podoba lub wcale nic nie robią, jeśli ktos nie ma doświadczenia to one będą górą. Należy jeszcze dopełnić wypowiedź o to, że kuce felińskie to "zbiorówka" najlepszych cech polskich ras kuców i koni, nadają się i do zaprzęgu i pod siodło, są równie jak hc i kp wytrzymałe na złe warunki bytowe, dobrze wykorzystujące paszę lecz dużo łatwiejsze w "obsłudze". (2011/03/30 16:11)

Gorąca piątka