Padokowanie koni jesienią i zimą

/ 13 odpowiedzi
Co sądzicie o padokowaniu koni jesienią i zimą? Wyprowadzacie swoje konie na pastwisko przy takim mrozie? Słyszałam, że nie powinniśmy tego robić, choćby z tego względu, że koń można dostać skrętu kiszek od wyjadania trawy spod śniegu. Jak podchodzicie do tego problemu, jak dobrze robić, będę wdzięczna za podpowiedzi ; )
użytkownik12568


moje konie wychodza ze stajni co dziennie bo to podstawa fizycznego i psychicznego dabra konia.. :) zamykane sA W stajni tylko kiedy jest mroz... albo wiatr, no albo burza(mam otwarta stajnie biegalniowa wiec wchodza kiedy chca i zamykamy je tylko jak jest ziiimno) (2010/01/13 13:56)

Kania


Bzdura.Jak konie stoją w stajni to mogą mieć depresje,smutne,nadmiar energii.Wyobraź sobie że konie śpią w wiatach w nocy zimą i nic im nie jest.Konie stoją żeby pochodzi dla ruchu i dla zabawy koni ma uczcia i ochotę jak byś prze 6 miesięcy siedziała w jednym nudnym miejscu  i brano cie tylko do pracy.Ale jak końe stoją to nagle nie powinny na cały dzienni wychodzić na dwór tylko stopniowo. :) (2010/01/22 22:32)

Nojec


Ludzie, a zastanówcie się kilkanaście tysięcy lat temu, kiedy konie żyły na stepach to czy chowały się do stajni? Były okrywane dereczkami? Nie miały żadnego schronienia, na stepie nawet drzew nie było, ziemia zmarznięta i musiały sobie radzić. Jakoś żyją do dzisiaj, a to ciekawe. Padokowanie jesienią i zima jak najbardziej tak, nawet derka nie jest potrzebna. Konie zawsze wolą przebywać na dworze, niż w stajni która zawsze będzie dla nich swoistym więzieniem. Gdy jest ogromny wiatr, mróz, minus kilkanaście stopni to koni nie wypuszczam, ale zazwyczaj wychodzą codziennie. Wyjadania trawy spod śniegu? Przecież siano daje się na padok i już. (2010/01/22 22:50)

Agatulec13


no racja, racja. czym by było życie dla konia bez świżego powietrza i bez ruchu..? rozumiem jesli są nie odpowiednie warunki pogodowe, no to tak, na dłuższy czas zostawić konie (jeśli pogoda się nie poprawi) w stajni.. trochę śniegu i kałuży nic nie zaszkodzi. a jesli jest 'zaawansowana' zima założyć derkę i już . :) (2010/01/22 23:02)

Nojec


Chociaż na 2 godziny wypuścić, byle by koń miał możliwość spędzenia czasu na dworze. Wiata to super pomysł, albo otwarta stajnia - jak koń chce, to może wejść i się ogrzać, a jak woli stać na dworze to niech stoi. Naprawdę nic mu nie będzie ;) (2010/01/23 16:00)

Ideaa


Konie potrzebują troche pochodzić sobie po padoku, lub pastwisku ;D nawet jak jest zima to mozna konia wypuścić na 1-2 godz. a jak koń ma dłuższą sierść, to nawet 3 godz ;p (2010/01/26 11:19)

xfreedreamx


Konie powinny wychodzić na pastwiska także zimą i jesienią, jeśli nie będą tam bardzo długo, nic im się nie stanie ;) (2010/01/28 12:02)

użytkownik12568


ja zawsze powtarzam ze kon boksowany i puszczany na wybieg 20x20 raz dziennie, zle sie czuje i moze sie znarowic...  moj kon byl wlasnie tak trzymany przed tym jak kupilismy go i teraz jest troszku nie normalny ale nasza stajnia ''otwarta'' bardzo mu pomogla a raczej jego psychice... np jak jade z nim na zawody, albo na trening to gryzie drzwi boksu i tka. jak bylam z nim tydzien na obozie to oczywiscie jezdzilam z koleżanką 2 razy dziennie po godzince na oklep na ląki na pasienie bo nie moglam patrzec jak sie meczy...:( (2010/02/09 18:24)

Amadikas Serena


Wiem że konie wytrzymują od +40 do -40 stopni. Oczywiście nie można je narażać na aż takie różnice temperatur, ale wytrzymują. U mnie na stadninie jest tak że w stajni stoi tylko kilka koni: z kontuzją jeden lub w ciąży. Reszta, a jest ich dużo stoją na padoku. Ale takim, ze nie ma tam wcale trawy (trawę mają na pastwisku). I właśnie konie, które cały rok stoją na padoku są zdrowe i rozbrykane.
ps: popieram Nojec (2010/02/11 19:29)

Amadikas Serena


oczywiście w każdej chwili mogą wejść do krytego paśnika (2010/02/11 19:32)

Albinoska


Konie powinny być padokowane w zimie i cały czas :) To podstawa dla zaspokojenia ich potrzeb :) Kiedy będzie im zimno bądź będą chciały wrócić do stajni to same się o to upomną :) (2010/02/19 20:50)

użytkownik12524


Koń nie może stać całymi dniami w stajni. Przecież nie można cały dzień na nim jeździć by się wybiegał. Najlepiej jest mu założyć ciepłą derkę. Nie wyprowadzaj konia jeśli na prawdę jest strasznie zimno. (2010/02/21 14:17)

Juulaa


Wdług mnie koń, który stoi 22/24 godziny w boksie jest przede wszystkim bardzo nieszczęśliwy. Popatrz choćby na to jak kiedyś żyły konie.. Dawniej żyły na stepach i czy lało, wiało musiały znosić trudne warunki. W dzisiejszych czasach ludzie okropnie zniewolili konie i robią z nich tylko nadwrażliwe zwierzęta. Myślę, że gdyby ciebie wsadzili na cały dzień do boksu czułabyś się źle i wolałabyś stać podczas deszczu na pastwisku niż ledwo co obracać się w małym boksie.. O czymś takim jak skręt kiszek podczas zimowego padokowania nigdy nie słyszałam a mam dosyć długo do czynienia z końmi ;). Podsumowując... myślę, że koń jest w stanie stać 24 h na dobę na pastwisku o każdej porze roku (uwzględniając donoszenie podczas zimy siana na pastwisko itp.). Moja klacz jest puszczana na pastwisko nie zależnie od pogody.

Pozdrawiam :)

(2010/02/21 20:13)

Gorąca piątka