utworzono: 2012/04/08 13:22

Utrzymanie kucyka szetlandzkiego?

Witam, jedno pytanie ile może kosztować utrzymanie kucyka szetlandzkiego?
Nie chodzi mi o boks itd. tylko raczej o jedzenie dla takiego kucyka. 

Pozdrawiam Agata

zgłoś naruszenie
wysłano: 2012/04/08 14:39
Żywienie konia ustala się w zależności od pracy jaką koń wykonuje. Pytanie o to ile zjada kucyk szetlandzki to tak jak pytanie ile pali Toyota Yaris.

zgłoś naruszenie
wysłano: 2012/04/08 15:14
Wiesz, można karmić konia różnie, zależy czy konik ma pracować ciężko, lekko czy w ogóle nie ma pracować. Są hodowcy, którzy zapewniają konikom pracującym tylko wodę i siano, co jest moim zdaniem niezbyt przyjemne. Mogę tylko powiedzieć, że w zależności od ciężkości owsa i sezonu ustala się cenę worka. Ostatnio, bardzo dobry owies w Śliwicach był po 40zł. Nie jestem w stanie powiedzieć ile jest kilogramów w środku, jednak jest go dużo, a ten zaś jest ciężki i kobyłka je go ze smakiem. To podstawa, aby sprawdzać ciężkość owsa. A co do ceny, to tani, ale gorszej jakości owies można dostać już za 30 zł za worek, ja uważam, że lepiej wydać to 10zł więcej, ale zapewnić dobrą jakość. Można podawać też buraki pastewne, które utrzymują zasadę, że koń ma raz dziennie zjeść coś soczystego. Buraki pastewne są lubiane przez konie, a w tym czasie kosztują chyba 40gr za sztukę, wiadomo też, że to jest po sezonie, więc są tańsze niż na jesień. Musisz to przeliczyć przez to jak ciężko konik ma pracować, bo jak leciutko, to nie możesz dać mu za dużo pokarmu. Wydaje mi się, iż siano będzie tanie, ale musi być zapewnione. No i lekarstwa oraz witaminy, to już inna bajka.
Jeżeli pupil będzie miał zapewnione duże pastwiska z dobrej jakości trawą, latem nie powinien dostawać owsa, a siano tylko wtedy, gdy będzie powiedzmy deszcz i nie będzie wychodził na dwór. Takie pastwiska pozwalają sporo zaoszczędzić, a trawę można dobrze utrzymać, wpuszczając tam bydło.
Nie wiem też ile będzie kosztowało pojenie, ale tym to się chyba nie martwisz.

pozdrawiam również Marynia ;-] 

zgłoś naruszenie
wysłano: 2012/04/08 21:02
Kucyk wiadomo jest to też koń.. Musiał by mieć boks to koniecznie , sianko , słome , owies.. A to wiesz różnie mozna nabyc u jakiś włascicieli co to "PRODUKUJĄ " czyli robią żniwa itp. a jesli nie wiesz zapytaj kogos kto ma konika to ci napewno powie gdzie kupuje.. ceny są różne

zgłoś naruszenie
wysłano: 2012/04/09 17:31

Jak napisano wyżej - zależy co koń robi :)

Ale z reguły kucyków szetlandzkich nie powinno się przekarmiać witaminami i jakimiś super ekstra suplementami, bo ich żołądki za tym nie przepadają. Jeżeli masz duże pastwiska, a konik nie pracuje dużo to wystarczy w zimie podkarmiać go owsem (siano oczywiście też), a w lecie (jeżeli koń spędza większość czasu na pastwisku) to wystarczy mu trawa + trochę siana ;)

zgłoś naruszenie
wysłano: 2012/04/12 22:22
Myśle że Agata będzie potrzebowała kucyka do towarzystwa dla innego konia, może bedą też robili jakieś sztuczki ale nie jakieś cięzkie treningi.
Ja też się dołączam do pytania

P.S. Znam bazzylie osobiście i wiem jakie ma mniej więcej zamiary jak by co .

zgłoś naruszenie

Reklama

wysłano: 2012/04/12 23:06
Ja sama mam 2 kucyki szetlandzkie w przydomowej stajni i to zależy czym i jak będziesz je karmić. Ja staram się ich nie przekarmiać, bo jak to kucyki jedzą nawet gdy nie są głodne... jedna kostka siana na dzień, owies dostają co drugi dzień, a dodatkowo codziennie wieczorem witaminy w postaci miski sałatki warzywno-owocowej (marchew, jabłko, itd.) domowej roboty bo ja w te suplementy nie wierzę. ;)
Myślę, że utrzymanie jeśli chodzi o jedzenie wynosi ok. 150-200 zł, ale jeśli wynajmujesz prywatny boks to masz to już w cenie wynajmu (przeciętnie koło 500 zł, za boks, wodę, jedzenie, pastwiska itd.)
Jakbyś miała jeszcze jakieś pytania - pisz.

zgłoś naruszenie
wysłano: 2012/04/13 17:44
Gabrysia ma rację kucyk będzie do towarzystwa dla innego konia. Zadałam to pytanie ponieważ zastanawiałam się czy lepsza będzie koza czy kucyk. Jeżeli koszty utrzymania nie różnią się zbytnio zdecyduję się na kucyka. 

Dziękuje za odpowiedzi i pozdrawiam Agata

zgłoś naruszenie
wysłano: 2012/04/16 15:06
Jeśli masz wybór między kucem a kozą to polecam kucyka, bo dla drugiego konia to jednak lepsze towarzystwo - w końcu ten sam gatunek. Poza tym kozy bywają niebezpieczne jako towarzysze.
A jeśli już wiemy, że kucyk będzie "tylko" towarzystwem, to pokusiłabym się o takie wyliczenie:
u mnie na wsi utrzymanie konia (u kogoś w stajni, ale nie w typowym pensjonacie) wynosi ok. 300zł. To za jedzenie, ściółkę, wyrzucanie gnoju, wypuszczanie na padok / pastwisko. Jeśli tyle kosztuje utrzymanie 500kg to można policzyć utrzymanie kucyka przeliczając na kg :). Tym bardziej, że kucyk powinien zjeść mniej owsa a więcej siana niż duży, szlachetny koń. Jeśli masz do dyspozycji trawę to koszty jeszcze spadną, bo będą "oszczędności" na sianie.

Ten post był edytowany przez autora o godzinie: 15:12:32
Ten post był edytowany przez autora o godzinie: 15:14:00
zgłoś naruszenie
wysłano: 2012/04/26 15:12
Mam też pytanie dołączam je do tego tematu .
Ile kosztuje miesięczne utrzymanie kucyka szetlandzkiego w pensjonacie ? Do rekreacyjnej jazdy wierzchem i na lonżę. Ew. cavaletti.

zgłoś naruszenie

strona główna forum

polityka prywatności