3 podkowy

/ 11 odpowiedzi
W piątek podkułam konia, 2 dni stał na pastwisku (suchym, nie błotnistym) 3 dnia ją wzięłam na jadę, wszystko była ładnie, pięknie, nie jeżdziłam po kamieniach ani nic z tych rzeczy, tylko puściłam klacz 2-3 razy w korytarzu żeby sobie poskakała, bo miała masę energii, potem obmyłam jej nogi (dodam, że wszystkie 4 podkowy trzymały się tak jak należy), nastepnego dnia przyszłam i zaczęłam czyścić jej kopyta, a tu patrzę podkowa w połowie sie nie trzyma a do tego jest wygięta : < wieczorem już całkiem odpadła i troszeczke zraniła jej kornkę.
Klacz była kuta na 4 nogi (podkowy wyścigowe). 
Mogę zastosowac jej jakąś lekką jazdę ? bo jak nie będę jeżdzić to rozwali chyba pastwisko tyle będzie miała energii : <
wiolas22


Ja bym zrezygnowała z jazdy. Bo to tak jakbyś chodziła w jednym bucie, a dodatkowo konie podkuwane mają dość wrażliwe kopyta i łatwo może się podbić. Wezwij jak najszybciej kowala, a jeżeli ma za dużo energii to utnij owies. (2011/06/28 08:38)

pinkfrog


z tego co wiem, bo sama kulam konia tylko raz, w specjalnym przepadku, ale z tego co widzialam i slyszalam, jak odpadnie koniowi podkowa, to sciagaja reszte, bo jak kon bedzie chodzi tak "niesymetrycznie", na nieparzystej liczbie podkow to cos sie moze stac, moze sie podbije? wiec nie wiem czy Twoj kon chodzil np podkuty tylko na przody? jezeli tak a podkowa odpadla mu z tylnego kopyyta to moze sciagnij mu druga tylna i niech chodzi tylko podkuta na przody, a jezeli tak nie chodzila to sciagnij wszystkie 3, jednak ja na Twoim miejscu zadzwonilabym po kowala, bo sama nie chcialabym za bardzo eksperymentowac. ale lepiej zeby kon chodzil nie podkuty niz odkuty na 3 ;) (2011/06/28 08:38)

pannajoanna


ja bym nawet w boksie zostawiła i poczekała az kowal przyjedzie.

Czemu dostaje tyle owsa, skoro ma tyle energii?

i czemu ma podkowy wyścigowe? W sumie za bardzo sie nie znam na podkowach ale to mi sie kojarzy ze dla koni wyscigowych xD (2011/06/28 11:32)

Teclis


Owsa nie dostaje : ) (2011/06/29 12:59)

horselover


Nie można jeździć na 3 podkowach. Tak jak to ktoś wcześniej powiedział, to tak jakby się biegało bez jednego buta. Albo podkuj na nowo, albo zdejmij 1 podkowe, albo wszystkie ;p (2011/06/29 14:06)

pinkfrog


nie zawsze konie ktore maja podkowy maja wrazliwe i lamliwe kopyta. niektorzy zakladaja je tylo dlatego ze jezdza na zawody i czasami trzeba wkrecic hacele, wiec zamiast konia kuc przed przejazdem na zawodach wystarczy wkrecic tylko hacele.  (2011/06/29 16:54)

wiolas22


Tylko, że chodzi o to, że kopyta konia który jest stale podkuwany przyzwyczajają się do "ochrony" przez podkowę. Jak ten kawałek metalu mu zdejmiesz to może się okazać, że łatwo się podbije jeżeli będzie np. skakać. (2011/06/29 19:29)

pinkfrog


to zalezy na jakim podlozu bedzie jezdzic jak na asfalcie to na 99% sie podbije. jak na miekkim to nie. u mnie w stajni konie wyscigowe byly podkuwane i jak im odpadaly to sciagali wszytskie i chodzily spokojnie nawet po twardszym torze... (2011/06/30 11:40)

Karina83


Jeżeli spadła tylna,to ściągnij drugą tylną i przednie mogą zostać.Ale jeżeli przednia,to ściągaj wszystkie.A co do kucia-to zależy od tego ile koń pracuje,na jakim podłożu i jakie ma kopyta.Moja klacz jest na tyle delikatna,że kilka przejazdów po betonie starło jej kopyto i musiałam kuć.Jak mniej jeździłam i w sumie większość czasu po lesie,to podkowy nie były potrzebne,ale gdy wzmocniłyśmy trening to i buty były potrzebne.Nawet do lasu.Zobacz,jak długo dasz radę biegać na bosaka :-) (2011/07/01 17:36)

Alfako


No tak, stopy człowieka są tylko trochę delikatniejsze, niż końskie kopyto, trzeba więc je chronić należycie :) (2011/07/03 10:50)

użytkownik18965


oj co do koni wyścigowych to się nie zgodze. w mojej stajni koń z wyścigów zgubił podkowę i kuleje nie może biegać po twardym a na miękkim trudno go zmusić do delikatnego kłusa sprawia mu to ból. im więcej koń chodzi bez podkowy a był wczesniej kuty tym kopyta są mniej odporne i się wyginają czy łamią. a konie wyścigowe musza mnieć przynajmniej przody podkute bo takie są wymogi i nie mogą biegać bez bo po pewnym czasie nie będą się nadawac do urzydku będą miały tak zmasakrowane kopyta.  (2011/07/14 13:05)