5-letnia klacz a nauka skoków

/ 6 odpowiedzi
jak nauczyć konia skoków przez przeszkody ?
Klacz ma prawie 5 lat, wcześniej ze skokami nie miała do czynienia.
prada55


Od razu mówię, że nie jestem specjalistką lecz coś tam w głowie mam. :)

Pierwszym krokiem do skoków są oczywiście drążki.
 Zapnij konia na uwiąz i zabierz go na najlepiej ogrodzoną ujeżdżalnię. Z początku zaznajom go z tym "strasznym" przedmiotem ułożonym w odległości na stęp. Przejdź z konikiem kilka razy obok drągów, za każdym razem intensywnie chwaląc kiedy dobrze zareaguje (nie spłoszy się, nie zacznie "wydziwniać" itd.).
Później zacznij nachodzić z koniem w ręku na drągi, tak jakbyś chciała je normalnie przejść. Nie szarp konia jeśli np. zatrzyma się przed i nie będzie chciał iść dalej. Zachęć go do tego, zmotywuj. Jeśli koń przejdzie przez drągi - pochwal klepiąc i dając ulubiony przysmak (dobrze jest mieć w kieszeni pokrojoną marchewkę :) ).
Gdy koń opanuje już chodzenie przez drągi w stępie, daj mu odpocząć - nie chcemy żeby się znudził. Następnie ustaw drążki na kłus. Wykonuj to samo tylko, że w kłusie.
Jeśli uznasz, że koń nauczył się już pokonywać drągi w stępie, kłusie (ewentualnie jeszcze galopie) spróbuj wsiąść na niego i pokonać je jeszcze raz, tyle że siedząc w siodle. Kiedy koń nauczył się przechodzenia przez drągi, możesz zacząć uczyć go skakać niskie krzyżaki.

Zacznij również od stępa.
Ustaw małego krzyżaka. Zapnij konia na uwiąz i naprowadź na przeszkodę. Dobrze będzie, jeśli "skoczysz" razem z nim. Powtórz tą czynność jeszcze kilka razy.

Kiedy Twój konik nauczył się "przeskakiwać" krzyżaka spróbuj zrobić to samo tylko, że w kłusie. Pamiętaj o nagrodach i pochwałach!! :)
Na kłus ustaw trochę większą przeszkodę (niewiele, jedną-dwie dziurki). Trzymaj konia za uwiąz, naprowadź na przeszkodę i skoczcie razem (Ty oczywiście, obok konia). Kiedy koń zrobi to poprawie - nagródź. Pamiętaj, że nieważne czy koń zżuci belkę, czy nie zawsze musisz go pochwalić. W przeciwnym razie, koń szybko się znudzi a przecież ma to być przyjemne także dla niego. ;)
Kiedy konik nauczy się skakać w ręku - wsiądź na niego i powtórz te wszystkie czynności od nowa zaczynając od stępa, kończąc na kłusie. P

PAMIĘTAJ!!
Nie wymagaj od razu od konia żeby skakał metrowe przeszkody. Z czasem się tego nauczy, ale musisz być konsekwentna. Nie zrażaj się również, że koń żżuca belki - i tak go nagródź.


Mam nadzieję, że przeczytasz moje wypociny.
Pozdrawiam. :* (2015/01/13 23:34)

misio


Najpierw trzeba ją nauczyć przechodzić przez kawaletti a potem stopniowo podwyszszać jej przeszkodę ale nie od razu puł metra.pomału co tydzień naprzykład troche wyrzej podkreślam troche tak po 5 centymetrów. (2015/01/14 14:09)

Alexandra Hall


Jeśli już to cavaletti - czyli inaczej drążki, drągi. ;)
Pozdrawiam. (2015/01/14 23:46)

SrokatyArab


Po pierwsze - konia nie uczy się "skakać". Skoki dla konia są jak najbardziej naturalne i KAŻDY koń skakać potrafi (lepiej lub gorzej, z większą lub mniejszą chęcią). Cała filozofia polega na tym żeby temu koniowi nie przeszkadzać - czyli - porządnie go ujeździć, nauczyć reakcji na pomoce, a samemu siedzieć w równowadze i umiejętnie doprowadzić do przeszkody. Oczywiście nie każdy koń ma do tego predyspozycje i psychikę, ale mówimy tu na razie o podstawach podstaw, więc każdy zdrowy koń jest zdolny do skakania.

Po drugie - jak (od strony technicznej) przechodzenie! przez drągi, czy to w stępie czy w kłusie ma nauczyć konia skakać (oczywiście to bardzo ważne ćwiczenie, ale właśnie w celu lepszego ujeżdżenia a nie samego skoku)? I skąd pomysł nauki skakania ze stępa? Alexandra Hall jaki to ma cel, jak wpłynie np. na jakość skoku, gdzie spotkałaś się z taką metodą treningu? Ja osobiście nigdzie, a młodych koni na początkowym etapie treningu skokowego trochę widziałam. No i gdzie w tym wszystkim jest galop i drągi/cavaletti w galopie, bo o tym akurat nie wspomniałaś.
Te drągi zrozumiałabym jeszcze  gdyby chodziło o surowego 3 latka dopiero ściągniętego z łąki, którego trzeba oswajać ze wszystkim stopniowo, ale tutaj mamy ujeżdżoną 5-latkę, więc nie sądzę żeby na leżącego drąga reagowała paniką.

Po trzecie i chyba najważniejsze - od trenowania młodych/niedoświadczonych koni są doświadczeni ludzie którzy dokładnie wiedzą jak postępować i nie muszą się o to pytać w internecie. Dominika jak chcesz mieć konia porządnie zrobionego i przygotowanego do skoków nawet na podstawowym poziomie, to powierz go komuś kto się na tym zna, bo inaczej będzie kiepsko. (2015/01/15 01:05)

jestemzlasu


Alexandra to akurat tutaj tylko zabłysnęła hiperpoprawnością językową.


prada55 od razu widać, że nie jesteś specjalistką. A w głowie masz jakieś własne pomysły, nie mające wiele wspólnego z prawidłowym szkoleniem konia.Uczenie skoków w ręku to kretynizm jak rzadko. Już tu kiedyś był wątek na temat "co zrobić, koń mi się po skoku zatrzymuje". (2015/01/15 18:57)

Mojkondemona


Najpierw przejdź w ręku przez drąga.I ogólnie pokarz mu przeszkody.Potem niech ktoś cb przeprowadzi. ( cb na koniu)Ustaw drągi i kłusem przez nie przejeżdżaj.Ustaw jeden drąg,  na 1 kłudce na stojaku i ją przejdź.Potem przejedź w galopie drąga. I w końcu postaw malutkiego krzyżaczka, przeskocz go i zwiększaj przeszkodę.Niech będą różne, stacjonaty, oksery, itp.PUŹNIEJ jeździj szeregi, parkury, lecz bardzo niziutkie!Morzesz go puścić  w korytarz, niech będzie to dla niego zabawa !Układaj wzkazówki, i niech trening będzie ciekawy i krótki, skacz często ale bardzo mało, by sie konikowi nie znudziło.Trudno nam, ponieważ, nie znamy konia ani cb. I sytuacji. Więc najlepiej pogadaj z trenerem.Pozdr, sory za błędy (2015/02/01 09:16)

Gorąca piątka