Ból po galopie - odcinek lędźwiowy

/ 16 odpowiedzi

Witam

Ponad miesiąc temu miałem dość intensywny konny wypad w teren. Jeździełm na koniu 162 w kłębie na kulbace (z okresu IIWŚ) w pełnym siadzie pod górkę i z górki. Po kilku galopach konnych tego dnia, zaczeło mnie bloeć w odcinku ledźwiowym. W dniu galopu myślałem za parę dni ból minie. Na drugi dzień oczywiście boli, ból występował przy skrętach tłowia, mało tego czułem jakby kręgosłu nie mógł się w odcinku ledźwiowym odblokować. Jestem dość szczupły i giętki. Po tygodniu wykonując coś, coś mnie szczeliło w odcinku lędźwiowym i odblokowało. I tak do 3-4 tygodni.

Po miesiącu czasu prawie wszystko odstrzelało w ledźwiówce, jednak jeszcze jeden punkt czuje że mnie blokuje i trzyma, chodź ból jest naprawdę niewielki. Jak się porozciągam jest nieco lepiej. Ból wystepuje trochę przy skrętach tłowia i czasem gdy leżę na plecach i czymś twardym i przyciągam kolana do klatki piersiowej.

wiem że napiszecie "idź do lekarza !", ale czy w okolicach Tarnobrzega Stalowej Woli, Sandomierza jest dobry lekarz ? I do jakiego specjalisty iść ? Czy mieliście podobne bóle z kręgosłupem ?

zorkana

hej,od jak dawna jeździsz ?może wystarczy na początek iść do dobrego masażysty (najlepiej fizjoterapeuty), nie mówię tu o domorosłych "masażystach" tylko o profesjonaliście, jeśli problem będzie poważniejszy to skieruje Cię do lekarza,pytam od jak dawna jeździsz bo przez pierwszy rok moich jazd, szczególnie kiedy nie były zbyt regularne , również cierpiałam na bóle pleców w odcinku lędźwiowym, szczególnie po dłuższych galopach, pamiętam, że po kilku godzinach w siodle musiałam leżeć plackiem przynajmniej przez kwadrans, żeby móc potem w ogóle usiąść czy stać :-(  oglądał mnie ortopeda - stwierdził tylko niewielkie zwyrodnienia  w moim kręgosłupie, typowe dla wieku (po 35) i siedzącej pracy i zalecił masaże, masaże bardzo pomogły, również ćwiczenia wzmacniające mięśnie tułowia, z biegiem czasu chyba mieśnie pleców i brzucha na tyle mi się wzmocniły, że wczoraj siedziałam na koniu 5 godzin a dzisiaj bolą mnie tylko łydki ;-)także na poczatek polecam masaż u fizjoteraputy , połączysz przyjemne z pożytecznym i podpytaj czym te bóle mogą być spowodowane, czy konieczna jest wizyta u ortopedy i ew. jakie ćwiczenia możesz wykonywac, żeby wzmocnić mięśnie podtrzymujące kręgosłup :-)trzymaj się :-) (2014/05/26 09:23)

Jagoda111

Hej!

Nie raz miałam to samo. Właściwie to non-stop boli mnie kręgosłup. Ja radzę sobie odchylając się na maxa do tyłu. Nie wiem co Ci powiedzieć, bo może boli Cię bardziej niż mnie. Dasz sobie radę :)

(2014/05/26 17:25)

jestemzlasu

Nie idzie się na masaż z bolącym niezdiagnozowanym kręgosłupem. Odpowiedzialny masażysta nie tknie takiego delikwenta nawet palcem, tylko odeśle do lekarza.

Jagoda111 jeśli non stop boli cię kręgosłup to jest powód, żeby zacząć się martwić. Możesz sobie załatwić plecy na całe życie, wcale nie przesadzam. (2014/05/26 22:40)

Marianov

Na koniu jeźdzę niecały rok. Ból, a dokładnie lekkie blokowanie wystepuje przy skrętach tłowia, ból wystepuje przy leżeniu na twardym (na ziemi) przy ściąganiu kolan do klatki piersiowej. Wczoraj byłem u neurologa właśnie, pobadał i przy leżeniu na plecach na płaskim podnosząc prawą wyprostowaną nogę do pionu poczułem prawą stronę w odc. leźwiowym, lekki ból, w innych ćwiczeniach u niego bólu, ani blokowania nie było. Zrobiłem prześwietlenie, w najbliższy wtorek mam być u niego. Dostałem lek Seractil.

Opiszę dokładniej to blokowanie. Jestem osobą szczupłą i rozciągniętą. Przy 172cm wzrostu ważę 57-59kg. Często wykonuję od lat ćw rozciągające, od 7 lat biegam i nieraz przy rozciąganiu pleców strzelało (chrupało ?) mi w plecahch. Cały kręgosłup mi tak odstrzeliwał i przez to miałem go na maxa rozciągniętego. Po tym galopie spory odc. ledźwiówki mnie bolał/blokował. Po 2-3 tygodniach niektóre fragmenty "odstrzelały" i odblokowały się, jednak bardzo mały fragment odc. lędźwiowego nie chce sam z siebie odstrzelić i odblokować się. Tak to dokładnie wygląda. 

(2014/05/28 07:39)

zorkana

napisz co Co ostatecznie powie neurolog, bo sama jestem ciekawa, ja byłam u ortopedy ....a do masażysty chodziłam m.in po to, żeby po rozgrzaniu i odprężeniu mięśni odblokować kręgosłup, np. poprzez zwis swobodny na drążku,a ile masz lat ? bo wiesz, w pewnym wieku to już niewiele trzeba, żeby kręgosłup siadał :-(

do jestemzlasu : przecież napisałam, żeby nie iść do masażysty po kursie tygodniowym tylko do fizjoterapeuty, jeśli będzie miał podejrzenie, że wlazł stan zapalny albo jest jakiś poważniejszy problem to uczciwy fizjoterapueta odeśle do lekarza , trzeba tylko trafić na uczciwego ;-) (2014/05/28 08:52)

Marianov

Mam 28 lat. 2 tygodnie po tym wydarzeniu rozciągam się do dziś na drążku, tak mi zalecił fizjoterapeuta z 19 letnim doświadczeniem i aktualnym w temacie. Sądzę że dodatakowo zacznę chodzić o kijkach nording walking, ponoć dobrze wzmacnia to kręgosłup i ręce. Tak odpiszę co powiedział neurolog, ortopedy uczciwego w okolicy nie mam niestety, neurolog na szczęście jest. (2014/05/29 07:14)

Wikka

hej. Ja jeźdźę od 6 roku życia i jakoś od roku zaczełam odczuwać taki sam ból kręgosłupa jaki ty opisujesz. Byłam na niejednym leczniczym masażu i za każdym razem zblokowane mam w tym samym miejscu. Są dni że ból jest taki że nie daje rady podnieść się z łóżka, zadziwiające jest to że podczas treningów nie odczuwam żadnego bólu tylko jak zsiadam odrazu bum i wszystko wraca. Robie cość dużo ćwiczeń wzmacniającyh kregosłup a to i tak nic nie daje. Nie mogę zostawać w jednej pozycji np. siedzenie na krześle, leżenie itp bo ból jest jeszcze wiekszy. Niestety jeszcze nikt nie wie co dokładni mi jest, jedyną opcja dzieki któej mogę sie dowiedzieć co dokładnie sie dzieje jest zrobienie rezonansu ale koszta są ogromne tego a czekanie w kolejce jest okropnie długie .... (2014/05/29 22:26)

jestemzlasu

Wikka diagnozuję ci dyskopatię, nie dziękuj.

To oczywiście żart, ale z dużą dozą prawdopodobieństwa. Zrób rezonans, z dwojga złego lepiej późno niż nigdy.

Z ćwiczeniami uważaj, bo jak nie wiesz co ci jest, to możesz sobie niechcący zaszkodzić.

zorkana tylko po co iść, skoro każdy odpowiedzialny fizjoterapeuta czy masażysta powinien cię z niezdiagnozowanym bólem odesłać do lekarza? A jeśli nie odeśle, to lepiej mu podziękować. (2014/05/29 22:46)

Marianov

Wikka jeżeli chodzi o rezonans, zorientuj się, który  RZETELNY, MAJĄCY WIELU PACJENTÓW neurolog w Twojej okolicy jest skłonny dać Ci bez wiekszych oporów skierowanie na BEZPŁATNY rezonans. Mi koleżanka tak doradziała, też jeździ konno. Będąc u  neurlologa mówiła że ją tam kręgosłup bolał, a do tego czasami głowa, jakieś zawroty i dostała skierowanie na rezonans. Ja z tej metody nie korzystałem, celowo.

Od wtorku biorę te tabletki co pisałem wyżej, i powiem szczeże że mi przechodzi, chodź nie lubię wogóle się faszerować lekami, naprawdę. Tableka ma działanie przeciwbolowe, przeciwzapalne. Mogę swobodniej ruszać kręgosłupem, nie czuję prawie tego uczucia blokowania, mogę wrzucać dzieci mniejsze na konika. 

Do wtorku zostało mało czasu, jak wrócę od neurologa, odpiszę co mi jest. Dla przykładu podam, moja mama miała ponad rok zapalenie gdzieś w kręgosłupie, dźwiga starsze osoby w hospicjum, cięższe od siebie. Też miała podobne dolegliwości. Może u mnie i u Ciebie to tylko zapalenie ? 

Odpiszę, co powiedział neurolog.

(2014/05/30 12:31)

Marianov

Witam Was
Byłem dziś u neurologa, prześwietlenie RTG wyszło w porządku, ból, a dokładnie blokowanie w odc. lędźwiowym ustał po 2-3 dniach od brania tego leku przy jakimś ruchu szczeniło mi i odblokowało się. Z ręką na sercu powiem, nic mi nie jest, 2 dni rozciągam się. Pytałem neurologa czy chodzenie o kijkach nordic walking w moim przypadku jest dobre, Pani powiedziała TAK jak najbardziej. Niżej to co dostałem na płycie. Ja od małego dziecka mam delikatną skoliozę i skrzywienie, więc tym się nie sugerujcie, to nie od koni bo jeżdżę niecały rok.Rodzaj badania: Rtg kręgosłupa lędźwiowo - krzyżowego AP + bok(rtg201447Rtg kręgosłupa lędźwiowo - krzyżowego AP + bok)Opis badania: Lordoza fizjologiczna spłycona. Kąt nachylenia kości krzyżowej zwiększony. Przestrzenie międzykręgowe prawidłowej szerokości. (2014/06/03 16:55)

zorkana

no dobra, a jak to się ma do jazdy konnej, bo pisałeś, że to zblokowanie kręgosłupa wiążesz z galopem, wyjaśniła Ci ta lekarka dlaczego tak się stało, czy jest to coś groźnego, czy to był jakiś stan zapalny czy dyskopatia , jak temu zapobiegać w przyszłości ? (2014/06/03 21:53)

Marianov

Lekarka nie wyjaśniła mi dlaczego tak się stało, powiedziała że mięśnie przykręgosłupowe należy wzmocnić. Ja galopuje mało, jak na moje niecałoroczne doświadczenie, po prostu muszę się nauczyć galopować na kulbace, sam uczyłem się galopować w pełnym siadzie, ale na siodle westernowym, więc różnica kulbaka, a western jest spora, a dodatkowo na west łatwiejsza. Blokowanie w odc. lędźwiowym wiążę z tym jednym galopem, przy innych galopach tego nie było.
Jak zapobiegać ? Po prostu nauczyć się dobrze galopować w półsiadzie na kulbace u doświadczonej instruktorki (znam takie 2). Prócz ćw. wzmacniających, dodatkowo ustalę sobie przed jazdą ćw. rozciągające kręgosłup, ręce - nadgarstki (też miałem uraz z nadgarstkiem), nogi. Dyskopatii nie mam, 
Ten mój ostatni galop, był zarazem pierwszym bo na kulbace: w pełnym siadzie, koń który ma tendencje do potykania się (Ślązak co sam przyznaje instruktor koń ciamajda) , pod górkę i z górki, galopem, raz kurtka zaczepiła mi się o siodło i zaczepiłem się.
Mam nadzieję że szczegółowo i czytelnie odpisałem na pytania ? Jak masz jakieś pytaj. (2014/06/04 21:07)

zorkana

nie mam więcej pytań :-)stąd wniosek, że przed jazdą konną, jak w przypadku każdego innego sportu, należy zawsze przeprowadzić rozgrzewkę, chyba nie znam instruktora, który by ją przeprowadzał :-( (2014/06/05 11:11)

Marianov

Niestety, przyznaję prawdę. (2014/06/10 20:59)

Marianov

Niestety, przyznaję prawdę. (2014/06/10 21:00)