Brązowy komplet - dopuszczalny na zawodach/odznakach?

/ 11 odpowiedzi
Witam!
Mam problem , na który odpowiedzi nie znalazłam na tym , ani na innym forum.
Przepisy jeździeckie mówią jasno -
Strój do ujeżdżenia " W zawodach wyższej rangi, strój zawodnika składa się obowiązkowo z: czarnego lub granatowego fraka (na zawodach regionalnych i do klasy CC może to być marynarka), cylindra, białych lub kremowych bryczesów, plastronu lub krawata, rękawiczek, długich czarnych butów i ostróg."
I strój do skoków " Rajtrok w kolorze czarnym, czerwonym, ciemnozielonym, granatowym lub popielatym, z aksamitnymi wyłogami kołnierza w barwach klubowych lub w kolorze czarnym."

W szerokiej ofercie strojów jeździeckich (np.marynarka,kask) oferowane są np kolory brązowe, sama posiadam taki strój. Niejednokrotnie też widziałam jeźdźców w brązowym komplecie. Tutaj pojawia się pytanie - czy w takim razie mogę jechać np. egzamin na srebrną odznakę tak ubrana? Czy w praktyce rzeczywiście taki 'odmienny' strój , aniżeli wymagają przepisy ,budzi kontrowersje? Czy może taki ubiór jest powszechnie akceptowany i nie ma żadnych problemów przy startach w różnych zawodach?

Chciałabym zorientować się wcześniej , by mieć czas na ewentualny zakup nowego stroju.

Z góry dziękuję za odpowiedź!
jestemzlasu

Egzamin na odznakę możesz jechać nawet w różowym w zielone kropki. (2013/01/12 09:39)

tusiowa

Właśnie wątpię by strój zielony w różowe kropki był dopuszczony :)
Niejednokrotnie spotkałam się z incydentami typu "Niezapięty guzik od marynarki" , "podwinięty kołnierzyk " czy przypadkowa malutka plamka ,które były powodem przeróżnych komentarzy , uwag, a w najgorszym przypadku skutkowały obniżeniem oceny.
Wiem , że w białym stroju jechać nie można , gdyż właśnie znajoma dostała (na całe szczęście) ostrzeżenie przed egzaminem od komisji , iż musi strój zmienić.

Dlatego chciałabym wiedzieć , czy w tak eleganckim sporcie i z ludźmi którzy wymagają niejednokrotnie perfekcyjnego prezentowania się można wystąpić tak ubranym? (2013/01/12 10:19)

jestemzlasu

Komisja na odznace kazała zmienić strój na inny kolor? Trzeba się było zapytać na jakiej podstawie.

W przepisach wymagany jest "schludny strój jeździecki". Jeśli już jedzie się w rajtroku, to guziki trzeba zapiąć, podwinięty kołnierzyk może być odebrany jako niechlujstwo. Ale sędziowie nie mają podstaw aby wymagać konkretnego koloru stroju, jak również nie chce mi się wierzyć, że "malutka plamka" miała jakikolwiek wpływ na ocenę.

Może ten biały strój nie był jeździecki? Bo w białych bryczesach i białej koszuli możesz wystartować nawet na zawodach. (2013/01/12 11:20)

użytkownik23805

http://sprzetjezdziecki.blogspot.com/  Polecam blog (2013/01/12 12:04)

użytkownik23805

http://sprzetjezdziecki.blogspot.com/  Polecam blog (2013/01/12 12:04)

tusiowa

Tak , kazali zmienić strój. Dla mnie też jest to dziwne ,ciężko określić granice między niechlujstwem a strojem odpowiednim, skoro już niektórzy egzaminatorzy nie tylko biorą pod uwagę czy strój jest odpowiednio pozapinany i czysty, a czy odpowiada im kolor. Prawdę mówiąc, częściej takie uwagi można usłyszeć od ludzi starszej daty - może to po prostu wynika z tradycji i przywiązania do 'starych zasad'. Dawniej nie było tak dużego wyboru i możliwości prezentacji jeźdźca. (2013/01/12 12:05)

agaz1994

W przepisach dotyczących odznak jest wyraźnie powiedziane, ze nawet nie musisz mieć stroju konkursowego i możesz jechać w "schludnym stroju treningowym". Odsyłam do regulaminów. (2013/02/15 22:43)

tusiowa

Odsyłasz niepotrzebnie, gdyż o te regulaminy właśnie sprawa się toczy , a wszystkie pilnie przestudiowałam i stąd moje wątpliwości - czy ja mam se wybrać którego regulaminu będę przestrzegać ?
W regulaminach zawodów jest napisane , iż obowiązuje ściśle ustalony strój , czyli nie możńa pojechać ubranym elegancko , tylko w ten określony sposób :
Ujeżdżenie : W zawodach wyższej rangi, strój zawodnika składa się obowiązkowo z: czarnego lub granatowego fraka (na zawodach regionalnych i do klasy CC może to być marynarka), cylindra, białych lub kremowych bryczesów, plastronu lub krawata, rękawiczek, długich czarnych butów i ostróg.
I skoki : Jezdziec ma na sobie białe lub kremowe bryczesy, długie buty jednolite czarne lub z żółtymi , wzglednie brazowymi mankietami na cholewach, dopuszczalne sa równie sztyblety i sztylpy ze skóry licowej, koloru czarnego. Biała koszula, biały plastron ze spinka wzglednie biały krawat. Rajtroki w kolorze czarnym, czerwonym, ciemnozielonym, granatowym lub popielatym, z wyłogami kołnierza w barwach klubowych lub w kolorze czarnym. (2013/02/16 09:47)

jazda-konna

http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=5&ved=0CFkQFjAE&url=http%3A%2F%2Fpzj.pl%2Fmodules%2Fwfdownloads%2Fvisit.php%3Fcid%3D1%26lid%3D696&ei=mWsfUb-JJ4zIsgbvkoHwDg&usg=AFQjCNGcKT1FX7hjX9zdwx-9LbGZB7MM3A&bvm=bv.42553238,d.Yms&cad=rja

Jest to zapisane w formacie pdf.
Odpowiedzi na pytania znajdują się na stronie 12 i 14.
Radzę w takich kwestiach patrzeć na regulaminy, najlepiej FEI, aczkolwiek PZJ i tak ma obowiązek wszystko ustalać w/g tych regulaminów więc na stronie PZJ również się one znajdują.
Jest to regulamin dla dzieci i młodzieży, ale na tym forum raczej większość osób jest w wieku od 9 do 21 lat. (2013/02/16 12:30)

jazda-konna

Regulamin

Nie dodało się w formie linku więc jeszcze raz dodaję:
Jest to zapisane w formacie pdf.
Odpowiedzi na pytania znajdują się na stronie 12 i 14.
Radzę w takich kwestiach patrzeć na regulaminy, najlepiej FEI, aczkolwiek PZJ i tak ma obowiązek wszystko ustalać w/g tych regulaminów więc na stronie PZJ również się one znajdują.
Jest to regulamin dla dzieci i młodzieży, ale na tym forum raczej większość osób jest w wieku od 9 do 21 lat. (2013/02/16 12:32)

jazda-konna

Regulamin

Coś chyba nie działa ;/ ale z drugiej strony wystarczy skopiować link i wkleić :D. (2013/02/16 12:33)