Bryczka konna nauka chodzenia konia w bryczce

/ 6 odpowiedzi
Witam. Mam następujące pytanie. Otóż chciałam się dowiedzieć jakie są sposoby, nauczenia konia chodzić w bryczce. Wiem, że trzeba przypinać mu oponę i tak dalej, ale jak to robić, w jakim wieku. Co jeszcze można z nim robić? Ogólnie od czego zacząć i na czym skończyć.
pannajoanna

zaczyna sie od lonżowania na dwie lonże.
Bardzo łatwa rzecz
Moj potwór nie chodzi w bryczce ale czasem bawię się z nim i chyba oboje się dobrze bawimy. (2011/11/30 22:02)

Annabeth

A dalej? Potrzebuję całego opisu przyzwyczajania konia.  (2011/11/30 22:33)

Wikusioweziowata

polecam książkę "Nowoczesny trening konia" bardzo fajne ćwiczenia, i jest właśnie nauka chodzenia na podwójnej lonży, wstępne przygotowanie itp.

Tylko że... Skoro nie wiesz jak to wygląda, a chcesz przyuczać konia... (bo tak wnioskuję z Twojej  wypowiedzi) to wątpię by było to odpowiedzialne.
W końcu, błędy w przyuczaniu (jak w zajeżdżeniu) mogą kosztować konia zdrowie, a jeśli robi to ktoś kto o takie rzeczy musi pytać w internecie (więc zapewne nie ma i odpowiedniego instruktora/trenera/ kogoś kto od lat pracuje z końmi na miejscu, do pomocy) wątpię by było to bezpieczne. 

Tu na forum nie ma tylko ludzi którzy dobrze podadzą Ci np. wiek konia z jakim można zaczynać taką pracę, jest pełno "amatorów" i szczerze - dzieci, które dopiero zaczynają jeździć.
 Sama nie uważam się za eksperta, ale poraziła mnie forma pytania.

Pozdrawiam... (2011/12/01 17:10)

karmenka

wikusiowezowata- przesadzasz, wiele rzeczy uczymy się z książek, i wdg mnie warto spróbować zacząć pracę na podstawie książki. Jak będzie na etapie przypinania do bryczki radzę o rady eksperta, ale ćwiczenia czemu nie? według mnie spokojnie dasz radę jeżeli masz pojęcie o podstawowych rzeczach związanych z końmi. :) pozdrawiam :) (2011/12/01 20:32)

Wikusioweziowata

karmenka : Nie uważam żebym przesadzała. Bo takie pytania po prostu wydają mi się podejrzane, tak jakby pisał to ktoś kto raczej nie ma pojęcia. a ćwiczeniami nieodpowiednio dobranymi do konia  (wieku, rozwinięcia fizycznego i psychicznego itp.) można zrobić konikowi krzywdę.

Na początek polecam autorce postu skonsultowanie się z kimś kto na powożeniu się zna "na żywo", żeby wytłumaczył wszystko jak to jest z przyuczaniem. a najlepiej dogadać się z kimś i być przy takim przyuczaniu. Takie jest moje zdanie, każdy może mieć inne.

Pozdrawiam. (2011/12/01 20:51)

karmenka

no dobra racja, ale tak naprawdę nie wiemy ile ona potrafi ani nic więc  nie ma co wniąskować może poprostu pyta o pomoc (fajne ćw, rady) ale ma o tym pojęcie, może kiedyś to robiła,  a może nawet nie pracuje stale z końmi tylko raz na 2 tyg wsiada na gotowego konia, nic nie wiadomo :)
możesz bardziej sprecyzować pytanie? bo po nie kąt wikusioweziowata ma racje, jeżeli KĄPLETNIE NIE MASZ O TYM POJĘCIAzgłoś się do eksperta.najważniejsze jest dobro konia, więc lepiej uważać  i nie porywaćsię z motyką na słońce... (2011/12/02 14:40)

Gorąca piątka