Ciąża u kuca

/ 2 odpowiedzi

Witam!

W ubiegłym roku zakupiłam klaczkę kuca (12 lat). Mam pytanie czy w wieku 13 lat mogę ją za źrebić czy to już za późno . Dodam, że byłoby to pierwsze zaźrebienie tej klaczki. Czekam na odpowiedzi i z góry dziękuję.

Honeonna


Przez internet, nie wiedząc prawie zupełnie nic o koniu i nie będąc weterynarzem to sobie można najwyżej posnuć rozważania, więc nie traktuj tego jako wyroczni, ale tak generalnie: jeśli chodzi o sam wiek, to rzeczywiście jest starsza niż większość klaczy przy pierwszym źrebaku, jednak samo to nie przekreśla sprawy. Opinia publiczna twierdzi, że młodsze klacze zwykle łatwiej się zaźrebiają i potem rodzą-pewnie jest w tym sporo prawdy, ale jeśli u starszej klaczy wszystko "w środku" jest w porządku, to też może się udać. 
Ważne, żeby klacz była ogólnie zdrowa, zadbana i w dobrej kondycji, a najlepiej obejrzana przez weterynarza, który po pierwsze ostatecznie potwierdzi brak przeciwwskazań do źrebaka i oceni ewentualne ryzyko związane z ciążą, a po drugie może sprawdzić, czy kucka nie ma żadnych problemów z płodnością. Wcale nie tak rzadko zdarzają się różne zwłóknienia, zapalenia i takie sprawy-zawsze lepiej wiedzieć, bo może to np. wskazać skuteczną metodę zaźrebienia albo wręcz ujawnić chorobę, która uniemożliwia zajście w ciążę do czasu wyleczenia. Zwłaszcza jeśli nie znasz powodu, dla którego nigdy nie była źrebna, lepiej się w ten sposób upewnić, że właściciel po prostu nie próbował, a nie że się nie dało. Nie wiem, co Ci się będzie bardziej kalkulowało i co będzie lepsze-zaźrebiać w ciemno i badać po ewentualnym niepowodzeniu czy zbadać od razu, zanim wydasz kasę na ogiera, dojazdy, sprawdzanie źrebności i całą resztę, ale w razie wątpliwości w tej kwestii najlepiej polegać na opinii dobrego weterynarza. Także szansa na źrebaka pewnie jest, ale jak duża i czy warto ją wykorzystać-nie jestem w stanie ocenić. (2015/10/07 21:04)

kara14022001


Dziękuję bardzo, będę musiała się skontaktować z weterynarzem tak jak Pani pisze. A dlaczego nie była źrebna wcześniej to niestety nie wiem. Jestem już jej 4 właścicielką, ale mogę powiedzieć, że niestety u każdego wcześniejszego hodowcy nie była traktowana tak jak traktowany koń być powinien. (2015/10/08 16:42)