Co było pierwsze: styl angielski czy western?

/ 2 odpowiedzi
Co uważacie na ten temat?
jestemzlasu


Dowiedz się w którym roku odkryto Amerykę, kiedy zaczęto zasiedlać Dziki Zachód i skąd się wzięły konie na kontynencie amerykańskim, to znajdziesz odpowiedź na swoje pytanie.Nie wiem co prawda kiedy zaczęto jeździć konno na terenie dzisiejszej Anglii, ale można chyba założyć, że za panowania Rzymian już się zdarzało. (2015/03/27 21:47)

Honeonna


Dokładna data zależy w sumie od tego, co się rozumie pod pojęciem stylu angielskiego czy westernowego, ale nie ma wątpliwości, że każdy styl amerykański, przypominam, musiał powstać w Ameryce jako modyfikacja stylu znanego z Europy. Jeśli Europejczycy przypłynęli na nowy kontynent (na którym koni nie było od tysięcy lat) z własnymi końmi i jeździli na nich tak, jak się nauczyli w domu, to logiczne, że to ten styl był pierwszy. Western zresztą nie został przecież wymyślony od razu, tylko wtedy, kiedy zaszła potrzeba, a kowboje pojawili się dopiero pod koniec XIX w. Western powstał na podstawie stylu vaquero, który z kolei bazował na tradycjach hiszpańskich ciągnących się od średniowiecza.

Konia na Wyspach Brytyjskich udomowiono w okolicach 2000-2500 lat przed naszą erą, jeździć na nich zaczęto pewnie pod koniec epoki brązu, a podczas walk z Rzymianami w połowie pierwszego wieku armie brytyjskich plemion wystawiły łącznie kilka tysięcy rydwanów i na pewno użyły też koni wierzchowych. :) Jeśli uznamy, że to, co teraz nazywamy stylem angielskim, wywodzi się z jeszcze dalszych czasów, wliczymy Ksenofonta itp., to już mamy daty w okolicach pół tysiąca lat przed naszą erą. 1492, kiedy Kolumb ledwo zdążył dopłynąć do wysp Ameryki i na pewno nie miał na głowie zakładania nowego stylu, nie ma szans być wcześniej. (2015/03/29 23:13)

Gorąca piątka