Co mam robić?

/ 4 odpowiedzi
Mój koń (8latek śląski (typ stary)) nienawidzi wsiadania! Ostatnio gdy chciałam na niego wsiąść (koleżanka mi go trzymała) byłam jedną nogą w strzemieniu i trzymałam się paska asekuracyjnego, on jej się wyrwał i pędził ze mną (ja się puściłam a on potem barany strzelał). Wiem że muszę zadzwonić po instruktora, ale czy ja mogę coś zrobić? P.S na lonży zaczyna mi się stawiać! wchodzi na mnie a potem strzela barany! Już nie mam sił do niego. Ratunku!
izapyza

a wsiadasz z ziemi czy z ławki? Bo wsiadanie z ziemi jest dla konia mniej komfortowe i lepiej ogólnie uzywac lawki... 

Niemniej kon powinien stac spokojnie tez podczas wsiadania z ziemi. Widziałam kiedys poswiecony temu filmik, dla koni które podczas wsiadania nie chca grzecznie stac, tylko próbuja chodzic. Gosc włozył noge w strzemie, na co kon odpowiedział kreceniem sie, wtedy on nadal trzymal te noge w strzemieniu skaczac przy tym koniu, nie próbował wsiadac juz, bo sie nie bardzo dało, ale skutecznie utrudniał mu ruch i powodował dyskomfort. Kiedy kon w końcu znuzony stanał, jezdziec natychmiast wyjał noge ze strzemienia- nie wsiadł, stanał przy koniu i pochwalił go.  Kon się nauczył, ze kiedy przestał się krecic, dyskomfort ustał, odczuwał go za to kiedy krecac sie utrudnial jezdzcowi wdostanie sie na grzbiet. Juz za drugim podejsciem dal sie dosiasc i jego poprzednie zachowania ustały ( choc nie wiem czy to w praktyce zawsze wychodzi tak cudownie jak na tym filmiku)...

(2015/04/05 02:17)

Warka

A jak go lonżujesz? masz bat do lonżowania czy tylko koniec lonży w dłoni? Moja klacz nigdy nie ruszyła bez pogonienia ( koniec lonży , kijek, a poźniej zakupilam bat) kiedy probowała skrócić dystans do mnie wystawiałam bat przed siebie na wysokości szyji, klacz sie oddalala. Nie możesz odpuscić koniuniowi jazdę kiedy on bryka. Przed wejsciem przywiąż go do jakiegoś palika żeby nie mial manewru ucieczki. 
a jeżeli i wtedy bedzie brykał to niestety , ale ty sama nic nie zrobisz ...musi z nim popracować ktoś doświadczony. (2015/04/08 22:54)

jestemzlasu

Warka jak do palika? Co znaczy przed wejściem? Bo chyba nie masz na myśli wsiadania? Chyba nikt o zdrowych zmysłach nie wiąże konia do wsiadania, zwłaszcza brykającego i buntującego się. W ogóle - wiązać konia do palika?
Zu Za po pierwsze weterynarz, badanie grzbietu i okolic i sprawdzenie dopasowania sprzętu, po drugie, jeśli koń zdrowy a sprzęt dopasowany, instruktor czy inna doświadczona i rozsądna osoba. Taki zespół rozwiązałby zresztą 99% problemów poruszanych na tym forum. (2015/04/09 09:09)

Mojkondemona

Może poprostu sprawia mu ból gdy na niego wsiadasz ?Ma jakieś problemy z grzbietem 😌?!A moze poprostu nie lubi jak ty wsiadasz ?😜 (2015/04/15 21:24)