co robić gdy koń się złości w moim towarzystwie

/ 1 odpowiedzi
Witam. Moja klacz wcześniej gdy otwierałam dżwi do boksu ona się cieszyła. Lecz po pewnych zawodach ona zaczeła się złościć. Ostatnio nawet stałeła dęba i prubowała mnie kopnąć. Nie wiem czemu tak jest może wy znacie odpowiedź. pa
MalwinaL

Konie zachowują się agresywnie w następujących sytuacjach: albo kiedy się boją, albo kiedy się buntują. Mówią tym samym: "nie, nie chcę żebyś do mnie podchodziła". Z tego co rozumiem, kiedy tylko otwierasz drzwi boksu, koń wyskakuje na Ciebie kopytami. Trochę trudno wyobrazić mi sobie konia dębującego w boksie na sam widok człowieka, który jeszcze niczego nie zdążył zrobić (mówiąc szczerze, nigdy się z czymś podobnym nie spotkałam), bo musiałoby świadczyć to o ogromnych emocjach - np. wynikających z przeżytej traumy. Zwykle zwierzęta dębują w reakcji na konkretny bodziec - na przykład po tym jak ktoś pociągnie je za uwiąz, przestraszy, każe zagalopować. Konie dębujące (zarówno z ziemi jak i z siodła) stanowią duże wyzwanie dla każdego jeźdźca - nawet tego, który ma spore doświadczenie. Trzeba zastanowić się czemu klacz się zachowuje tak, a nie inaczej (co konkretnego w zawodach wzbudziło u niej tak silne emocje), a następnie dostosować pracę do przyczyny problemu. Prawdę powiedziawszy, radziłabym poszukać osoby w Twoim otoczeniu, która zgodziłaby się popracować z Twoim koniem. (2017/11/21 19:53)

Gorąca piątka