Co sądzicie o naturalu ?

/ 7 odpowiedzi

• konto usunięte

Ujeżdżenie
Chciałąbym się dowiedzieć co sądzicie o naturalu? Wykorzystujecie go na codzień? Jeżeli tak to w jaki sposób ? Ogólnie co o tym sądzicie ? ;)
Toothlesska

Ja zaczęłam szkolić roczną klaczkę właśnie naturalem metodami Monty'ego Robertsa i Pata Parelliego. Mogę ci szczerze powiedzieć, że nawet w tej chwili mogłabym przywiązać do niej plandekę a ona stałaby spokojnie, bo wie, że nic jej się nie stanie w mojej obecności. Bardzo dużo nauczył mnie filmik na youtobe, prosze może i tobie się przyda:http://www.youtube.com/watch?v=9Dx91mH2voo (2012/10/14 11:43)

Trista

Ja czasami, w ramach urozmaicenia pobawie się z koniem w 7 gier, ale nie jestem jakimś tam naturalem. xd Bawimy się rzadko, ale widać, że po takich zabawach koń zaczął podchodzić do mnie na pastwistku, nie kręci się już na uwiązie itd. Sądze, że natural to naprawdę fajna rzecz, ale najpierw trzeba dużo przeczytać na jego temat, dużo obserwować, tego nie da się nauczyć od razu, ale daje wspaniałe efekty, i naprawdę umacnia więź między człowiekiem a koniem.. Nie podoba mi się na przykład to, że niektórzy ludzie nie używają wędzidła "bo wędzidło jest złe" nie robią nic, po prostu jeżdżą na halterze, i od razu uważają się za naturalów.. jak dllanie natural to jest przede wszystkim praca z ziemii. :) (2012/10/14 18:18)

EmilyKochaKonie

Koń pracujący naturalem jest naprawdę fantastycznym widokiem. Nie boi się, ufa, jest delikatniejszy, ale na tej metodzie trzeba naprawdę się znać. Nie doświadczony jeździec może zrobić krzywdę koniu. Czasem warto spróbować :) (2012/10/16 16:16)

AliceHorses

Ja pracuję natural z "moją" arabką. Ale to w sumie nie jest tak że ćwiczę seven games czy join up. Bo w sumie wcześniej jak pracowałam z końmi to na tym to polegało. Oczywiście te metody które wymieniłam powyżej są naprawdę skuteczne. Natural to podejście a nie konkretne ćwiczenia
http://www.youtube.com/watch?v=XcFS0Zsbkhc&feature=g-upl - moje Join up trochę nie udane.(Proszę nie mówić że jakaś małolata się naczytała o naturalu i uważa że wszystko umie -.-bo tak w cale nie jest)
Niedawno zauważyłam że moje podejście do koni zmieniło się diametralnie. Naprawdę warto poczytać i spróbować coś wnieść do swojego podejścia. (2012/10/16 16:58)

viktoria-kusik

Ja uważam że nie powinno się tego nazywać naturalem, tylko prawdziwą tradycyjną metodą.... :D (2012/10/27 18:40)

AliceHorses

Ja uważam że nie powinno się tego nazywać naturalem, tylko prawdziwą tradycyjną metodą.... :D

Czy ja wiem czy tradycyjną. Ja spotkałam się z wieloma "tradycyjnymi" metodami szczególnie w skokach gdzie uczy się konia posłuszeństwa siłą między innymi batem.

Tradycyjne metody często nie są budowane na fundamentach zaufania tylko " ja się ciebie boję więc muszę zrobić co mi każesz." Nie mówię że wszyscy korzystają z takiego sposobu dojścia do koni, ale mianem naturalsów określa się ludzi którzy próbują zrozumieć psychikę konia i wykorzystać to w nauce, a nie ludzi którzy ćwiczą seven games czy join up nie wiedząc właściwie czemu to służy i dlaczego tak jest.

(2012/10/27 22:48)

MalwinaL

Uważam, że najważniejsze jest podejście do konia, a nie styl, w którym się jeździ. Można powiedzieć, że stosuję natural, korzystam z rad Robertsa, ale to nie znaczy, że kompletnie zrezygnowałam z wędzidła. Najważniejsze jest zrozumienie, że koń to nie nasz rywal, ale partner, przyjaciel. I o ile tą zasadą kieruje się natural, jestem za! (2016/10/06 20:38)