Co zrobić jeśli koń "zagapia się" podczas jazdy?

/ 2 odpowiedzi
Jeżdżę na otwartym terenie i mój koń często zatrzymuje się, żeby popatrzyć na "dziwne" rzeczy (traktory, rowery, ludzi itd.).
Najgorzej jest w stępie, nie ma mowy żeby przejechała całe okrążenie, bez zatrzymania. W wyższych chodach nie ma tego problemu, chyba, że go coś bardzo zaskoczy.
Kiedy daję mu łydki to rusza, ale tylko na kilka kroków.
Starałam się go pilnować łydkami, ale to nic nie dało.

Co mam robić żeby się nie zatrzymywał? A jak już to zrobi to co mam zrobić?
Shango

Koń to zwierze stepowe, roślinożerne, w naturze musi sie rozglądać, by uchronić się przed atakiem drapieżników. Odruch ten może być spotęgowany kiedy jest na jeździe sam, z dala od stada. Koń na otwartej przestrzeni zachowuje czujność i rozgląda się w poszukiwaniu ewentualnych zagrożeń.

Rozwiązaniem na pewno będzie praca. W wyższych chodach odruch ten jest mniej widoczny, bo koń jest "zajęty". Musisz wymyślać mu zadania, koła, wolty, zwroty. Cały czas "jechać go na kontakt" (dążyć do podstawienia) i pracować, wtedy zwierze skupi się na pracy i na tobie, przestanie sie interesować bodźcami z zewnątrz. Staraj się uzyskać przepuszczalność. Pamiętaj: takt, rozluźnienie, kontakt, impuls, wyprostowanie, zebranie - te elementy ćwicz, zajmując nimi uwagę konia.

Oczywiście podczas treningu, powinnaś robić przerwy w pracy (2-5 minut), wtedy pozwól zwierzęciu się rozglądać. Nie możesz karać go za jego naturę. Nie pozwalaj się jednak mu zatrzymywać. Kiedy staje - łydka, jak nie pomoże to bacik, w chwilach odpoczynku, ma prawo rozproszyć uwagę, ale pilnuj by cały czas pozostawał w ruchu. (2012/06/28 15:25)

MalwinaL

Po pierwsze - stanowczość. Jeśli koń zatrzymuje się podczas jazdy to znaczy, że w pewnien sposób mu na to pozwalasz. Za każdym razem, gdy poczujesz więc że zwierzę zaczyna się zatrzymywac, daj mu stanowczą łydkę. Po drugie - półparady. Z nich pomocą skupisz uwagę zwierzęcia na sobie. (2017/05/18 19:52)

Gorąca piątka