Ćwiczenia wykonywane na koniu w stępie

/ 26 odpowiedzi / 4 zdjęć
Jakie znacie ćwiczenia wykonywane na koniu w stępie, bądź na nie idącym koniu ? Chodzi mi oczywiście o ćwiczenia dla jeźdźca  ; ) Mogą być również figury woltyżerskie . Jakbyście mogli to proszę o opisanie ; ) Chyba był już taki temat gdzieś, ale nie widziałam go nigdzie ; )
Olka96

Znam takie ćwiczenie jak ,,rybka'' sama je miałam. Jest to wymach obydwu nóg i złączenie ich (proste w kolanach) nad zadem i szyją konia w stój. (2010/08/21 21:32)

użytkownik13426

Byłam ostatnio w fajnej stajni na wczasach i tam zawsze przed każdą jazdą wykonywało się ćwiczenia, bardzo mi się to spodobało i szkoda, że w stajni, w której jeżdżę takich ćwiczeń się nie praktykuje :/

A więc tak - nie znam nazw tych ćwiczeń, ale opiszę je, mam nadzieję, że dokładnie. Wszystkie te ćwiczenia robiło się w stępie:

- trzymałam się obiema rękami tyłu siodła i robiłam wymach nóg w przód i tak wyprostowane utrzymywałam nad szyją konia przez kilka sekund i znów powrót do pozycji wyjściowej - 10 razy lub więcej;

- przez minutę, dwie leżałam na szyi konia a dłońmi sięgałam jak najdalej (fajnie wtedy czuć jak ruszają się mięśnie konia;);
- trzymałam się obiema rękami tyłu siodła i położyłam się na zadzie konia - łokcie i głowa mają wtedy styczność z ciałem konia (trochę wtedy podrzuca) - leżałam tak przez jakieś 10 kroków konia;
- dwa poprzednie ćwiczenia robiłam również na zmianę powtarzając je 10 razy - czyli położenie się na szyję i na zad konia;

- trzymałam się obiema rękami tyłu siodła i podkurczałam nogi w górę - też 10 razy i więcej;

- w stępie (jak wszystkie inne ćwiczenia) podczas jazdy siadałam tyłem w siodle i tak jechałam jedno okrążenie (bardzo łatwo można spaść w momencie odwracania się w siodle, dlatego trzeba to ostrożnie i zdecydowanie robić);

- tak samo, podczas jazdy kładłam się na szyję konia i przechylałam się przodem w dół, wyciągnięte nogi ze strzemion, następnie obiema rękami chwytałam dłońmi z jednego boku konia poniżej siodła a nogi dałam na drugą stronę.... i tak sobie jedno okrążenie jechałam zwisając po prostu w poprzek siodła (również łatwo można spaść, dlatego w tym ćwiczeniu pozycję zmienia się bardzo powoli, przy wsiadaniu z powrotem do siodła również powoli);

- lewą ręką próbowałam sięgać do prawego strzemiona, a prawą do lewego strzemiona.

Tyle pamiętam tych ćwiczeń, ale warto je robić pod okiem kogoś doświadczonego.

Szkoda, że nie miałam zdjęć w trakcie tych ćwiczeń, chętnie bym je tu wstawiła ;) (2010/08/21 23:57)

użytkownik13426

...jeszcze były takie proste wymachy wyprostowanych rąk w przód i w tył (takie ćwiczenie jak na WF-ie).
A co do sięgania rękami strzemion trzeba oczywiście jedna ręką trzymać się tyłu siodła ;) (2010/08/22 00:02)

użytkownik13755

ja mam podobne pytanie :)
:*
<3

też mi chodzi o ćwiczenie.! (2010/08/23 19:23)

użytkownik13426

Jeszcze jedno ćwiczenie mi się przypomniało: raz jedną a raz drugą ręką sięgamy uszu konia (w stępie). (2010/08/23 22:22)

Goshia

Jeszcze może być młynek. :) Można to robić kiedy koń stoi lub idzie stępem. Robisz po prostu młynek na około siebie w siodle. Przekładasz nogę nad głową konia i wtedy siedzisz jakby bokiem. Potem przekładasz nogę nad zadem konia i siedzisz tyłem. I tak po kolei, aż dotrzesz do pozycji od której zaczęłaś czyli normalnej :D Jak by ktoś nie zrozumiał mojej instrukcji to proszę napisać :) (2010/08/24 09:31)

marysia

właśnie wróciłam z obozu jeździeckiego i tam były takie fajne ćwiczenia większość już była więc nie będę powtarzać.a więc tak...jadąc stępem:*krążenia w stawach skokowych*stanie w strzemionach próbując utrzymać równowagę(całe okrążenie)*robienie nogami czegoś w stylu rowerka.* łapanie konia pod szyją*dotykanie na przemian uszu i zadu koniajadąc kłusem:*w pół siadzie trzymanie wodzy jedną ręka a drugą na początku na biodro potem na plecy i na głowę ( następnie to samo z drugą ręką)*anglezowanie bez strzemion.mam nadzieje że zrozumiale opisałam te ćwiczenia i że się przydadzą:) (2010/08/24 10:03)

kiniak

Wszelkie ćwiczenia które zostały wymienione wcześniej, każdy nie zależnie od tego na ile jeździ, czy jest początkujący czy zaawansowany powinien je wykonywać. Pozwalają one rozgrzać sie naszym mięśnią, stawą itd. Przy rozćwiczonych mięśniach ciężej o kontuzję, podczas upadku one  zamortyzuja wstrząsy, nic sie nam niepotrzebnie nieponaciąga. Tak więc czyszczenie, siodłanie konia + rozgrzewka przed jazdą, treningiem = mniejsze zakwasy, wyrobienie kondycji, brak niepotrzebnych urazów. 

A teraz ćwiczonko które bardzo mi sie podoba: jadąc stępem, patrzymy przed siebie, siadamy głęboko w siodło całą pupą i staramy się wyczuć w którym momencie koń podnosi tylnią wewnętrzną nogę NIE PATRZYMY W DÓŁ :) .Oczywiście instruktor z ziemi musi sprawdzać czy wyczówamy dobry moment. Ćwiczenie pomaga w uzyskaniu choć minimanej harmoni z koniem, czujemy jak pracują końskie mięsnie... Równierz w późniejszej pracy pozwala na wyczucie na ile koń podkłada nogi pod kłode.

Dobrze jest też w trakcie kłusa bez podglądania wyczuć czy anglezujemy na dobrą nogę -bo się da :D a później w galopie czy równierz koń galopuje na prawidłowa nogę :)

(2010/08/24 20:38)

Szejk

`Ja znam kilka wiele zostało wymienione przede mną.A więc. ~Musisz dotknąć kolana nosem.~Musisz dotknąć łopatki koni, i jak najdalej morzesz.~Samolocik{Czyli kręcisz kółeczka od najmniejszego do największego}.~Musisz dotknąć lewą ręką swojej prawej kostki i odwrotnie.~Musisz dotknąć uszu konia.~Młynek{obkręcasz się w siodle}~Nożyce poziome{leżąc na plecach trzymasz się, przedniego łęku i robisznożyce nad zadem konia}.~Fikołek od tyłu{Musisz obkręcić się w siodle tak jak do schodzenia, i złapać się tylnego i prawego łęku obu rączynie. Odchylić się do tyłu, i zrobić fikołka. Nic trudnego tylko tak brzmi.}~Lewą ręką dotknąć jak najdalej prawego boku konia, i na zmianę.~Martwy Indianin{Wieszasz się przez konia i idziesz w stępie jakieś 4 min.}.`I to na tyle.Jak coś to te wszystkie ćwiczenia można robić w, każdym chodzie konia.Ps. Oczywiście fikołka trzeba robić w stój.Ale jak to woli.^^``Mam nadzieje, że ćwiczenia się spodobają.!! (2010/08/24 22:14)

Qniara

Znam wiele już wymienionych więc dodam tylko (nie wiem czy było) że można przewiesić strzemiona przez siodło i w nich ustać:) Albo poprostu na maxa strzemiona skrócić lub ustać w siodle:)

I jeszcze że "martwego indianina" można zrobić na brzuchu plecach:)

(2010/08/30 11:40)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

załóż konto zaloguj się

Epoka

Znam to ćwiczenie xD U nas w stajni bardziej zaawansowani jeźdźcy robią to w stępie ; DD (2010/08/30 14:22)

nostalgiaa

Znam takie ćwiczenie jak ,,rybka'' sama je miałam. Jest to wymach obydwu nóg i złączenie ich (proste w kolanach) nad zadem i szyją konia w stój.

Olka96 to nie jest rybka.
"rybka" to jest przekręcenie się w siodle.
polega ono na tym, aby zrobić kilka wymachów i skrzyżować je nad siodłem, po czym się przekręcić o 180 stopni. (2010/08/30 17:27)

laura65

ja znam samolocik, gdzie klęczysz w siodle i ręce do góry w bok skierowane :P
i stanie w siodle, dla tych bardziej wytrwałych :) (2010/08/30 18:03)

Qniara

Znam to ćwiczenie xD U nas w stajni bardziej zaawansowani jeźdźcy robią to w stępie ; DD

U nas trenerka tak robi:) Ja ujechałam tylko parę kroków stojąc w stępie ale to właśnie pani mnie prowodziła bo kucyk ze zdjęcia jest bardzo nieprzewidywalnyxD (2010/09/02 18:19)

użytkownik12568

zeskok z konia i wskok z powrotem w bardzo szybkim czasie... wszystko wychodzi z szybkości ruchu z zamachu i dźwigni.......: (2010/09/03 15:55)

załóż konto zaloguj się

użytkownik12568

Nożyce niestety uchwycone w złej pozycji....:

wszystkie zdjęcia zrobione przez mojego instruktora. środkowe na pokazie woltyżerki w Cisnej a dwa pozostałe na naszym klubowym obozie.... na wszystkich ja na Aferze:)

(2010/09/03 16:01)

załóż konto zaloguj się

użytkownik12568

na razie nie mam jeszcze zdjęcia (ale jak dostanę płytę z obozu to wstawię)a mianowicie flagi czyli inaczej samolotu itd.. klęczy się na jednym kolanie, druga noga uniesiona w tył w linii prostej a ręce rozłożone w bok:) ja na to mówię też jaskółka:):):):) jest to jedno z trudniejszych ćwiczeń woltyżerskich:) niestety umiem sie utrzymac tylko przez kilka sekund:) (2010/09/03 16:05)

użytkownik13755

nie wiem czy takie ćwiczenie było,ale kładziesz się na szyję konia i tak kawałek jedziesz

:)

fajnie jest,bo czujesz mięśnie (no i jest trochę niewygodnie,ale da się przeżyć)

:) (2010/09/12 15:10)

TheEnd

może  to być młynek , tzw. pijany Indianin i wiele innych fajnych ;d (2010/10/13 17:12)

karusia

ja na pierwszej lonży to tak:

1. musiałam usiąśc prosto w siodle i wysiągnąc ręce w boki

2. musiałam położyc się i dosięgnąc uszu konia

3.. musiałam lewą ręką poklepac konia po zadzie z prawej strony, potem na odwrót(oczywiście w siedząc siodle)

4.to musiałam położyc się na zad konia

(2010/10/20 17:57)

użytkownik15253

możesz robic młynek czyli obracać się we wszystkie strony

(2010/10/21 14:20)

Gosia501

Rybka,młynek,wymachy nagami (oczywiście wyjmij nogi ze strzemion), kładzenie się raz na zadzie raz na szyji, dotknięcie uszu konia, pogłaskanie ogona, skręty, jazda niby w damskim siodle,dotykanie(Lewą noge prawą ręką i odwrotnie) albo (tą samą noge tą samą ręką dotykać)\ (2010/10/21 17:56)

Gosia501

Młynek,jazda niby w damskim siodle, kładzenie się na zadzie i na szyji, dotykanie uszu konia, głaskanie ogona, rybka, dotykanie prawą ręką lewej nogi i odwrotnie, dotykanie tą samą ręką tej samej nogi, skręty, kładzenie się na koniu w poprzeg, jazda niby w damskim siodle i rybka, anglezowanie w stępie,wymachy nogami (oczywiście wyjmi nogi ze strzemion), kierowanie koniem tyłem (czyli siedzisz tyłem do łba konia i nim sterujesz)
wyrzsza szkoła jazdy:
wsiadanie i zsiadanie podczas na przykład galopu, kłusa...
To chyba tyle...Pozdrówka...:) (2010/10/21 18:00)

Gorąca piątka