Czy palcata można używać po zadzie?

/ 13 odpowiedzi

Witam, mam pewien problem. Od paru miesięcy postanowiłam jeździć z palcatem, ponieważ niektóre konie w stajni nie do końca reagowały na łydki. Oczywiście palcata nie używałam od razu, tylko gdy koń nie reagował na łydkę - wtedy używałam łydki + palcata. Ale palcata używałam tylko na łopatce lub za łydką. A teraz mam problem, bo widziałam jak niektóre osoby używały palcata na zadzie. Czy tak można, czy ja źle używam palcata?

xHeroinax

Bat dany na zadzie konia to kara, za jakieś przewinienie konia. Pokazuje się, że coś zrobił źle, np. uciekł z przeszkody n-ty raz (i oczywiście nie jest to wina jeźdźca).
Radze zmienić palcat na bat ujeżdżeniowy, łatwiej będzie Ci go dawać za łydkę i dużo mocniej działa.

Jeżeli już musisz tego bata tak używać do ruszania konia. (2012/08/25 15:29)

Lys Royal

Ja jak już w ostateczności używam to za łydką lub w łopatkę bo do zadu skokowym nie sięgam. Jak mam ujeżdżeniówkę to bardziej wtedy po zadzie konia smyram ;) Zależy jak kto używa i jak mu wygodniej :) A Ty robisz wszystko dobrze, nie przejmuj sie :) 

Pozdrawiam 

(2012/08/25 15:30)

Lys Royal

No i dodam, że bata używam bardzo rzadko ( 1 raz w roku ? ). A bo zadku smyram jak już nic go nie rusza ...  (2012/08/25 15:31)

Nanna

Ja jak jeżdżę na luźnych wodzach na "cwaniaczkach " to na zad działam.A tak to na łopatkę .Polecam ujeżdżeniówkę. (2012/08/25 19:20)

siskiss

a zakładając, że koń jest nie posłuszny, leniwy i niereaguje na łydkę do można w wtedy palcatem po zadzie czy  najlepiej zawsze w łopatkę i wtedy się ruszy?  (2012/08/25 19:39)

Nanna

Można najpierw w łopatkę ,a jak nie zadziała to leciutko po zadzie .;) na stajennego uparciucha działa (bryki ,ponoszenie,stawanie w miejscu ,wyprowadzanie z ujeżdżalni.) (2012/08/25 19:50)

nana 33

jak sie ma skokowy (krótki) to się wodze bierze do 1 ręki, a drugą uderza ;>na łopatkę sie daje jako... upomnienie?a na zad na popędzenie  (2012/08/25 20:01)

siskiss

dzięki (2012/08/26 09:26)

xx1nati1xx

Dobrze robisz, ponieważ batu można używać na łopatce i na zadzie. Wszystko zależy od tego co chcemy zrobić na koniu. Jeżeli koń nie reaguje na łydkę wtedy używa się palcata na łopatkę, a jeżeli nadal nie pomaga to wtedy możesz użyć na zadzie. Najczęściej, to na wyścigach można zobaczyć, jak używają bata po zadzie, aby popędzić konia. Powodzenia w dalszej jeździe ;D (2012/08/29 16:38)

xx1nati1xx

Dobrze robisz, ponieważ bat można używać na łopatce i na zadzie. Wszystko zależy od tego co chcemy zrobić na koniu. Jeżeli koń nie reaguje na łydkę wtedy używa się palcata na łopatkę, a jeżeli nadal nie pomaga to wtedy możesz użyć na zadzie. Najczęściej, to na wyścigach można zobaczyć, jak używają bata po zadzie, aby popędzić konia. Powodzenia w dalszej jeździe ;D
(2012/08/29 16:38)

natalia-hamerni

Palcat - łopatkabat ujeżdżeniowy - zadMnie zawsze uczono, że wszystko co działa na zad, działa na konia popędzająco. Więc polecam bat ujeżdżeniowy. Zawsze uzywałam bata na zad i myśle że o wiele lepiej działa to na konie, tym bardziej na te, które nie reaguja na łydki. Z tym, że niektóry mają zwyczaj oddawania barankiem :P Więc wtedy trzeba szukać na takiego sposobuPalcaty są dobre przy skokach lub jakis cwiczeniach typu cofanie.  (2012/09/01 16:16)

milaswi

Ja osobiscieuzywam bardzo rzadko bata a jak już to na łopatke lub za lydka. Najczęściej instruktorka każe mi dawać tego bata choć i tak nie chce ona sie wtedy na mnie wnerwia i muszę. :(Tak to bym nigdy tego nie robiła. (2012/09/02 15:12)

amazonka91

Palcat - opis, bat - opis, czyli palcatu ze względu na długość używamy na łopatkę do wzmocnienia działania łydki, a bat ujezdżeniowy z racji tego, że jest dłuższy (mój ma 130 cm, ale widziałam dłuższe ;) ) służy do popędzania poprzez działanie na zad. Tylko z tym ostatnim trzeba bardzo uważać - na mojego konia wystarczy samo trzymanie bata w ręce, są konie, którym wystarczy to wspomniane wcześniej "smyranie", a są i takie, które na każde tego typu popędzenie reagują barankiem ;) Dlatego uważamy i pomoc dopasowujemy do konia, żeby działała prawidłowo. (2012/09/03 11:50)

Gorąca piątka