Czy takie rasy nadają się do westernu?

/ 9 odpowiedzi
- koń andaluzyjski- arab- fryz- hucuł
Z góry dzięki za odp. ;)
zorkana


żaden ;-DDDD (2013/12/16 19:52)

Zelatynka544


Z tych wymienionych to najbardziej hucuł. :) (2013/12/16 19:57)

Alka123


Wszystkie, nawet konie małopolskie. (2013/12/16 22:00)

sarucha 10


Wszystkie konie się do tego nadają, gdy są odpowiednio szkolone. (2013/12/17 14:04)

Shango


Właściwie obie odpowiedzi: "żaden" i "wszystkie", są poprawne. Żadna z tych ras nie jest typowo westernową. Oznacza to, że takowe konie nie były hodowane z przeznaczeniem do tego stylu. Mimo to każdy koń poradzi sobie z jego zasadami powodzenia i dosiadu oraz podstawowymi figurami/elementami.

Do sportu wyczynowego w stylu west konie, jakie wymieniłaś nie są przystosowane. Konie westowe powinny nosić bardzo miękko, być bardziej zwrotne, a ich stawy mocniejsze i mniej podatne na obciążenie (jest to także kwestia odpowiedniego treningu). Ponadto istnieje takie pojęcie jak zmysł krowi/ instynkt krowi, który jest wrodzony u koni ras typowo kowbojskich (AQH, Passo Peruwiańskie, POA) i niezbędny do konkurencji sportowych z udziałem bydła.

Jednak do "zwyczajnej" jazdy w stylu west nadają się wszystkie rasy koni, a ich przyuczenie do tego jest tylko kwestią odpowiedniego treningu. Każdą z ras o jakich wspomniałaś widziałam jeżdżoną w tym stylu, choć ich pokroje nie są do tego stworzone (szczególnie w przypadku PRE i fryzów) i nie prezentują się tak "wiarygodnie". Fizycznych przeciwwskazań jak najbardziej nie ma.

Pozdrawiam  (2013/12/17 20:47)

Zenek


Z koni które wymieniłaś najbardziej pasuje hucuł (to kwestia budowy), ale każdy koń może chodzić w tym stylu, jeśli jest poprawnie nauczony. Jedyną przeszkodą jest czasami budowa konia, bo np. arabkowi może być trudniej sprostać niektórym zadaniom. W westernie chodzą głównie konie mocne, ale chętnie zobaczyłabym araba na zawodach w siodle westernowym ;D (2013/12/22 12:04)

Honeonna


Araby wbrew pozorom całkiem nieźle nadają się do westernu, zwłaszcza do konkurencji szybkościowych, jak pole bending:) Oczywiście nie jest im łatwo konkurować z rasami specjalnie do tego hodowanymi, ale radzą sobie nie najgorzej. Mogą nawet mieć cow sense! Są całe stowarzyszenia, jak The Arabian Cutting Horse Association, Arabian Reining Horse Association i tak dalej, nie wspominając już o oczywistej obecności arabów w western pleasure czy trailu. Były nawet rozegrane arabskie mistrzostwa westernowe.

Reining futurity na arabie http://www.youtube.com/watch?v=CwseiKI-_7w

Trochę cuttingu http://www.arabian-cutting.org/content/gallery.php
http://www.youtube.com/watch?v=tT6EvD06Vtg

Oczywiście nie zmienia to faktu, że jeśli ktoś chce zostać mistrzem świata w westernowym XYZ, to lepiej zrobi, wybierając np. AQH niż którąkolwiek z wyżej wymienionych ras. Taki arab czy inny koń może nawet być w stanie opanować wiele, ale wiadomo, że najlepszy, dajmy na to, arab raczej nie wygra z najlepszym AQH/APH/Appaloosa/cokolwiek westowego. Po prostu w westernie ma X-dziesiąt/set lat selekcji w plecy. (2013/12/23 13:25)