Czy wyrobię się na brązową odznakę?

/ 14 odpowiedzi
Na wiosnę chcę zdawać odznakę jeździecką.
Problem w tym, że nie umiem jeszcze skakać.
Ogólnie dobrze mi idzie, szybko wszystko łapię, galopować zaczęłam po niespełna 3miesiącach.
Jeździłam w stajni typowo rekreacyjnej, skoków prawie nigdy nie było, bo albo było za gorąco, albo za dużo osób, albo "nie teraz", albo za zimno, ślisko, za duże błoto, za sucha ziemia.
Zawsze coś instruktorka znalazła.
Od jakiegoś pół roku cały czas męczymy drągi, nie tylko ja, ale też osoby jeżdżące dobre parę lat.
"Skakałam" raz, poszłam do niby lepszej stajni, 55zł za godzinę. Babka ustawiła mi taką małą przeszkodę z 30cm, może trochę więcej poprzedzającą drągami.
Koń mi normalnie wybił, jak do zwykłego skoku no i wiadomo, że zapas jakiś tam był przy tak małej przeszkodzie, zrobiłam półsiad na co po chwili wrzasnęła mi "nie rób pół siadu, anglezuj na przeszkodzie!" No i na tym skończyły się moje skoki, po nowym roku idę do innej stajni. Bardzo pozytywne opinie, fajne konie, piękne miejsce, jest przyjaźnie, swojsko a zarazem bardzo dobrze uczą, są zawody i można przystąpić do odznaki.
Moja pytanie brzmi-Czy w około 4miesiące dam radę nauczyć się tak, żeby zdać na tej brązowej odznace?
Jeżdżę zazwyczaj 2razy w tygodniu.
Kasztanka15

Dodam jeszcze, że wiem bardzo dużo w teorii. Oglądałam bardzo dużo filmików w internecie, dużo czytam jakiś porad, przyglądam się, potem patrzę co kto napisał, że jest nie tak itp.
Teoretycznie wiem co robić przed, w czasie i po skoku. (2012/12/29 21:07)

galoopem

Sama mówisz, że masz wiedzę teoretyczną - teraz czas na praktykę. Znajdź dobrą stajnię i nie śpiesz się ze skokami ! Odznaka poczeka !! Pamiętaj, że Brąz nie uczyni Cię dobrym jeźdźcem. Nie masz się czym martwić, bo zdają ją również osoby, które ledwo trzymają się w siodle :) (2012/12/29 23:12)

Kasztanka15

Myślicie, że jak poproszę w nowej stajni o przygotowania do odznaki, a jeszcze nie skaczę to nie będzie głupio? (2012/12/30 01:14)

emolkaa

Zawsze możesz zdać odznakę bez skoków. Czyli pojedziesz tylko ujeżdżenie i teorię a skoki znasz w przeciągu roku ;) Powodzenia i nie śpiesz się. (2012/12/30 09:36)

galoopem

Nie proś ... Nie powinnaś na siłę zaczynać skoków, to źle wpłynie na Twoją przyszłość jeździecką. Ja zaczęłam skakać po kilku latach(może dlatego, że byłam za mała), bardzo długo na to czekałam i opłaciło się. Gdy będziesz na to w 100% gotowa, to myślę, że instruktor ustawi Ci jakąś kopertę. Bądź cierpliwa! :) (2012/12/30 11:00)

Hippika

Nie wiem, co w tych skokach jest takiego super, że wszyscy się do tego tak spieszą. Odznakę powinno się zdawać jak się jest na to gotowym i tyle. Mi osobiście odznaka do szczęścia potrzebna nie jest, bo nie mam konia, więc aspiracje sportowe idą w kąt, a ze skokami mam dokładnie odwrotnie, bo wręcz błagam instruktora, żeby żadnej "kopertki" mi nie stawiał, bo zdecydowanie lepiej czuję się z kopytami na ziemi ;) Lubię mieć wszystko pod kontrolą, a podczas skoku mam wrażenie, że zdaję się za bardzo na konia, ale nie mam zamiaru narazie tego poprawiać, bo wolę się bawić w ujeżdżenie.  (2012/12/30 11:11)

galoopem

Zdecydowanie popieram powyższą odpowiedź. Niestety już tak jest, że większość myśli, że skoki są super i robią wszystko, żeby skakać coraz wyżej i wyżej, a potem się oczywiście tym przechwalać :) Ostatnio jedna dziewczyna, która jeździ rok i ma własnego konia zapytała się mnie "ile skaczesz" co ja na to "słucham?!" a ona .. "noo ja to skaczę 130, na wiosnę jadę na zawody" . Strasznie mnie śmieszą takie dziewczynki ;p
Ale kasztanka15, jeśli już tak bardzo chcesz skakać, to poczekaj jeszcze jakiś czas. (2012/12/30 11:16)

użytkownik30430

Z dużą ilością treningów wszystko jest do zrobienia. Dobrze jest poinformować instruktora o swoich planach dotyczących odznaki - wtedy po przeprowadzeniu jazdy będzie w stanie stwierdzić czy twoje umiejętności na to pozwalają.
Życzę powodzenia :) (2013/01/06 11:06)

emolkaa

A jeszcze ja mam pytanie co do nowych przepisów na brązową odznakę - ile jest czasu na poprawę? Dalej rok czy skrócili? Bo nie mogę tego znaleźć na stronie PZJ-u.    (2013/01/06 20:35)

Qniarunia

A jeszcze ja mam pytanie co do nowych przepisów na brązową odznakę - ile jest czasu na poprawę? Dalej rok czy skrócili? Bo nie mogę tego znaleźć na stronie PZJ-u.   

Dalej rok :) (2013/06/20 06:13)

Texi555

Nie :) Zawsze mogą cię nauczyć ;) Tyko początki skoków radzę ci robić na jeździe indywidualnej ;d Trener będzie mógł Ci bardziej pomóc... (2013/06/25 15:36)

Texi555

Ja uważam że nie warto na siłę skakać. Ale jeśli chcesz to prosze :D Będę kciuki trzymać :DDDD (2013/06/25 15:41)

Cavallino

Wiedza teoretyczna wymagana jest na odznakę w 345 przeróżnych pytaniach.Według mnie niektóre są całkowicie bez sensu. Po co osobie ,która dopiero zaczyna startować i w ogóle dziecku lub młodzieży ,może bardziej na miejscu to słowo, wiedzieć jak powinna być zbudowana stajnia. Trochę bez ładu i składu. Niektóre są banałami ,np. wymień 3 rodzaje derek ,a niektóre jak np. pierwsza pomoc są bardzo trudne. Na teorię radzę wszystko wykuć na blachę ,żeby sędziowie nie mogli cię zagiąć.
Co do skoków: Wszystko zależy od konia na którym będziesz się uczyła, od stajni i instruktora. Jeśli instruktor będzie sumiennie przygotowywał cię do odznaki to nie widzę przeszkód abyś nie dała rady (w końcu to tylko cztery przeszkody o wysokości 70cm ,z czego jedna z kłusa). A jeśli trafi ci się taka instruktorka jak wcześniej i do wiosny zajmie ci szukanie stajni to może być różnie.
I radzę na koniec również przejechanie min.50 razy ujeżdżenia. Mojej kumpeli nie chcieli przepuścić bo jechała na złą nogę. Radzę poćwiczyć prawidłowe zagalopowania, wolty, wyjeżdżanie narożników i skręcanie nie samą wodzą tylko łydką i wodzą.
Czyli powodzenia życzę i dużo cierpliwości i samozaparcia bo to naprawdę ciężka praca.:)
Pozdrawiam, Cavallino (2013/06/26 12:38)

syga111

Też tak miałam.. Ale instruktorka powiedziała, że dużo osób tak ma bo nie jeżdżą za dobrze i nie ufają zbyt koniu.. Jak dostałam własnego konia i zaczełam często jeździć to zaczełąm trąbić doliczanie do przeszkód a jak zaczełąm dobrze doliczać to i skoki zrobiły się fajne :D

Ale moja koleżanka nigdy nie lubiła skoków i 10 lat jeździ i dalej woli ujeżdżenie więc różnie bya :D (2013/07/01 19:05)