Czyszczenie

/ 7 odpowiedzi
Cześć :)
Mój koń jest ogromnym wielbicielem tarzania się w piasku, robi to namiętnie, co najmniej raz dziennie ( mimo, że nie ma pasożytów, żadnych chorób skóry i jest czyszczony regularnie) . Poskutkowało to osadzeniem się ogromnych ilości drobnego piasku/kurzu na jego sierści, czego nie moge w żaden sposób się pozbyć. Dodam, że koń odratowany rok temu, nie nadawał się do kąpieli, bo był  hmm nieobeznany z zabiegami pielęgnacyjnymi i źle na nie reagował, dlatego tylko dokładnie czyściłam go "na mokro". Teraz jest już w porządku jeśli chodzi o zachowanie, ale mam obawy czy kąpiel (oczywiście, gdy będzie już ciepło i bezwietrznie) mu nie zaszkodzi  ? Co mogę zrobić, by pomóc mu już teraz?
Honeonna

Może to się wydać dziwne, ale zaproponowałabym spróbować jakimś poręcznym odkurzaczem, np. samochodowym, z końcówką ze szczotką, jeśli tylko jest miejsce, żeby postawić konia i bezpiecznie podłączyć sprzęt tak, żeby kabel się nie zaplątał. Oczywiście wymaga to przyzwyczajenia konia-najpierw do widoku odkurzacza, potem do czyszczenia nim, potem do dźwięku włączonego odkurzacza w oddaleniu, potem do odkurzenia. Nigdy nie wiadomo, jak łatwo pójdzie w konkretnym przypadku i bywa, że trudno jest znaleźć odpowiednie miejsce, ale generalnie można tak zrobić i nie jest to znęcanie się nad zwierzęciem. :) 
Jeśli wykąpiesz konia normalnie, w ciepły dzień, nie w lodowatej wodzie, łagodnym środkiem, dobrze wszystko spłuczesz i wysuszysz konia porządnie, choćby pod derką, to nic mu się nie stanie. Kąpiel to nie jest sytuacja ekstremalnego ryzyka. 
Ze środków doraźnych to porządne szczotkowanie i chusteczki nawilżane, ale wymaga to sporo cierpliwości i od konia, i od właściciela. Jeśli ma to oznaczać uparte czyszczenie godzinami aż do punktu, w którym zaczniesz wręcz zdzierać z konia naskórek, to lepiej dać sobie spokój i poczekać na okazję na kąpiel. Ale nie trzeba też stawiać sobie za cel totalnego wyczyszczenia konia z każdego pyłku, tylko doprowadzenie go do stanu normalnego zabrudzenia, które zawsze jakieś tam jest, nie oszukujmy się.
PS Czasami właściciel myśli, że koń jest bardzo zakurzony, a to jednak łupież, także mam nadzieję, że na to też zwróciłaś uwagę. Zwłaszcza zimą, pod długą sierścią, potem itp. się zdarza. :)  (2015/04/22 19:39)

Ulungu

A ja proponuję zgrzebłem pod włos, i zaraz bardzo miękkną szczotką z włosem. Przeczyścisz kawałek grzbietu, daj koniowi nagrodę za cierpliwość, odejdź na chwilę i spróbuj znowu. Resztę przełóż na następny dzień.
Ok tygodnia codziennych zabiegów i powinnaś się pozbyć uporczywego brudu. A, jak czyścisz na mokro albo koń zostanie na deszczu to najpewniej utrudniasz sobie zadanie, lepiej jak koń jest suchy. Umyj go dopiero jak pozbędziesz się tego piachu. Zorientuj się też czy koń nie cierpi na żadne dolegliwości skórne skoro tak namiętnie się tarza albo czy nie zaatakowały go żadne pasożyty. Też myślę że to może być łupież, to by wyjaśniało zbyt częste tarzanie. Przeważnie to widać bo kon z łupierzem drapie się o przedmioty, wystające elementy boksu, drzewa. (2015/05/06 00:52)

EquestrianGirl

A ja mam swój sposób, który jest bardzo skuteczny.
Bierzesz wiadro - wlewasz do niego 2-3 litry wody i troszkę octu. Sierść będzie nabłyszczona i odżywiona. Jeśli twój koń naprawdę tak bardzo lubi się tarzać w błocie, to są takie specjalne derki, które chronią konia przed ubrudzeniem, ale myślę, że każdy koń potrzebuje się porządnie "wytarzać" a tak czy siak czyścisz go codziennie. (2015/07/09 16:46)

misio

Mam kucyka który też bardzo lubi się tarzać po czyszczeniu jak się wytaża to go czyszcze jeszcze raz ale jak chcesz się teraz pozbyć tego piasku to spróbuj go czyścić dłużej tak aż tego piasku nie będzie. (2015/10/31 16:13)

Love Haflingers

Są teraz ,,modne'' takie plastikowe zgrzebła, które mają bardzo blisko siebie ,,igiełki'', więc bardzo dokładnie czyszczą. Polecam to - lub kąpiel w zamkniętym, bez przeciągów miejscu np. w stajni. (2016/02/20 16:28)

Love Haflingers

A jeśli koń tak często się tarza to albo są to choroby pasożytnicze, albo objawy kolki. Jeśli zauważysz, że to kolka nie pozwól mu się tarzać, ani kłaść, żeby nie doszło do skrętu jelit. (2016/02/20 16:34)

Gorąca piątka