Dlaczego koń podczas jazdy wyjmuje język ?

/ 27 odpowiedzi
Ostatnio na każdej jeździe, Heniu wystawia mi język. Dlaczego on to robi ?(piszę z ciekawości)
Karolla

A co byś robiła jakbyś ciągle miała coś w buzi, a ktoś by to w końcu wyjął? ;-)

(2011/06/25 09:05)

horselover

Prawdopodobnie wędzidło przytrzaskuje mu język do kości szczękowej, która jest bardzo ostra i go to boli. Na jakim wędzidle chodzi ten konik? ;p
Pozdrawiam ;) (2011/06/25 11:40)

użytkownik14642

Horselover ma rację;
Nawet ktoś tu kiedyś umieścił taki bardzo interesujący filmik o tym, jak wędzidło zachowuje się w pysku konia. Jak mi się uda tego poszukać to wrzucę link :) (2011/06/25 15:07)

pinkfrog

moj kon tez mi tak robi na zwyklym wedzidle, a to dlatego ze mu sie nudzi w czasie jazdy i z reguly dlatego konie tak robia, a poza tym jak przeloza ten jezyk nad wedzidlo (bo moj kon wyciaga jezyk z paszczy ;) tylko wtedy kiedy przelozy go nad wedzidlo) to mniej na niego wedzidlo dziala tzn przytrymanie wedzidlem, wiec mniej reaguje i jemu tez jest lepiej, ale to nie jest dobre, wiec lepiej mu na to nie pozwalac. to jest na takiej samej zasadzie jak to ze kon sie nadyma kiedy podciagamy popreg,robi to po to zeby mu bylo niby przyjemniej z luznym popregiem ale to nie jes dobre, mam nadzieje ze rozumiesz ;) wiec ja swojemu koniowi kupilam wedzidlo z lopatka, na poczatku protestowala, ale teraz juz dzieki niemu chodzi swietnie i skupia sie na jezdzie a nie na przekladaniu jezyka http://www.koniesklep.pl/SPRENEGER-Rozm-13-5-Wedzidlo-z-lopatka-22mm-Auriga(4,5803,3912).aspx
tak mniej wiecej wyglada moje wedzilo ale o ile sie nie myle dalam za nie 60 zl a nie ponad 300 jak jest w tym sklepie ;p (2011/06/27 18:57)

pinkfrog

poogladalam ten filmik i dal mi do myslenia, aczkolwiek idac takim tokiem myslenia mozna wyeliminowac kazda pomoc jezdziecka a nawet mozemy dojsc do tego ze czlowiek koniowi przeszkadza i najlepeij nie jezdzic, nie chce walczyc z wasza opinia, bo po ogladnieciu tegofilmiku tez sie zastanawialam, bo w sumie  nie dosc ze mam pasek krzyzowy to jeszcze wedzidlo z lopatka ;) kompletne przeciwienstwo tego co jest zalecane. wiec mysle zebysmy tylko nie popadali w paranoje, bo skoro 99% sportowcow jezdzi na wedzidlach a wiekszosc z nich kocha swoje konie ponad zycie i nie dala by im zrobic krzywdy to wedzidlo nie jest takie zle :)Pozdrawiam :) (2011/06/27 19:27)

wiolas22

Masz rację z tym, żeby nie popadać w paranoję. Ja na początku też byłam przewrażliwiona na tym punkcie. A to czy wędzidło nie uwiera, albo nie przeszkadza. Konisko też ciągle wyciągało język, albo otwierało pysk tak że żaden kontakt nie wchodził w grę (od razu zaznaczam, że nigdy nie szarpałam wodzami, nie ciągnęłam nimi na siłę itd). Ktoś mi zalecił żeby założyć skośnik a ja stwierdziłam, że nigdy w życiu bo to takie nie miłe dla konia. Po jakimś czasie jak już nie miałam na niego siły skośnik założyłam. Okazało się, że koń raptem się rozluźnił bo nie miał szans na kombinowanie. Przestał wyciągać wodze z ręki. Fakt że i tak zapinam ten skośnik lżej niż zalecają, ale jednak pomaga. (2011/06/27 20:35)

pinkfrog

ja też zapinam nachrapnik duzo lzej, z reszta oba, bo bez przesady zeby zapisac to az tak mocno, chociaz u niektorych koni trzeba bo sie obcieraja, ja az tak luzno nie zapinam na szczescie. Ale a'propos tego skosnika, dolnego paska od nachrapnika, to lepiej jest go uzywac, poniewaz jak sie szarpnie za wodze, jak juz to nastapi kazdemu przy jezdzie bardziej sportowej to sie przytrafia, chociaz raz, to bez tego skosnika, koniowi wedzidlo lata w pysku i jak on go otworzy to daje mu po zebach, a jak jest ten pasek to on jakby zapobiega temu zeby wedzidlo mocno sie ruszalo w pysku, nie tyle prze szarpnieciu celowym, ale w rekreacji na poczatkowych jazdach, male dzieci nieswiadomie szarpia konie, szukajac na wedzidle oparcia (2011/06/27 21:00)

LoveP

hmm różnie bywa mój koń wgl to jeździ z językiem na wierzchu :/ (2011/06/27 23:35)

horselover

Niektóre konie tak po prostu lubią ;p (2011/06/28 10:35)

użytkownik14579

Skoro Ci to przeszkadza to ja proponuję hakamore. Ale może wyjmować język też z innych powodów. W mojej starej stajni konik miał problemy z uzębieniem, został ,,przestawiony,, na hakamore ale dalej podczas jazdy język miał na wierzchu. Proponuję poradzić się weterynarza i sprawdzić uzębienie ;) (2011/06/28 12:12)

użytkownik14642

Ja tam po prostu jestem przeciwna tym wszystkim ulepszaczom, bo niektórzy używają patentów, bo nie potrafią jeździć na zwykłym prostym wędzidle.
Też w takich sytuacjach polecam hackamore, ale to wędzidło przynosi korzyść tylko w doświadczonych rękach.
Nie mówię, że patenty nie pomagają, tylko że nie u wszystkich koni. Jak tutaj dziewczyny wymieniałyście, że u waszych koni widać poprawę to dobrze. Ale jak kiedyś oglądałam zawody w skokach przez przeszkody i na plac wjechał jakiś duńczyk z rzędem pasków, łańcuszków i obręczy na końskim pysku to aż serce mi się z żalu ścisnęło.
Żeby jeszcze konik był narowisty... ale szedł spokojnym galopkiem, a jak zrzucił którąś przeszkodę z rzędu i jak jeździec go nie szarpnął, to myślałam, że telewizor butem rozwalę. A potem go widownia wigwizdała, he, he...

Jeżeli jeździec kocha swojego konia, to takich rzeczy nie robi. A tu mam jeszcze bardziej interesujące filmiki, o naszych narodowych reprezentantkach w jeździe konnej. Polecam obejrzeć xp :

http://www.youtube.com/watch?v=15DGCYX3Xos
http://www.youtube.com/watch?v=FFwKLLTxw28
http://www.youtube.com/watch?v=4V53s5fCg_k

http://www.youtube.com/watch?v=hgaXZNIinBc&feature=related (2011/06/28 13:34)

Bursztynowata

A czy nie zmieniałaś mu ostatnio wędzidła? Bo ono może być przyczyną. (2011/06/28 15:49)

koniga

Ten koń nosi nieodpowiednie wędzidło.Boli go szczęka dlatego tak robi.Koń nie robi tego z nudów tylko dlatego że coś mu dolega. (2011/06/30 18:26)

pinkfrog

nie prawda! moj kon mial wedzidlo dobrze dopasowane podwojnie lamane z miedzia, bo jak do mnie przyszedl to nie chcial przyjac wedzidla, wiec pani powiedziala ze polubi miedz ;p wiec polubil wedzidlo i zul je. ale na jezdzie sie nudzil a poza tym zawsze mi predzil strasznie w klusie i galopie wiec jak przytrzymywalam wodze, to gdy mial przelozony i wystawiony jezyk to  nie czul tego przytrzymania i sobie pedzil ;/ wedzidlo z lopatka to nie jest znowu jakis wielki patent, tak samo jak skosnik w nachrapniku. ;) (2011/06/30 20:40)

izapyza

z tego co słyszałam od znającego się naprawdę na rzeczy trenera, często jest to objaw za mocnego działania wodzami. (2011/06/30 22:42)

Ranissimo

Najprawdopodobniej Heniu (koń) wyatwia język, ponieważ ciągnąc nawet nieswiadomie wodze przyciskasz jego język wędzidłem do szczęki i mu to przeszkadza, a nawet boli, dlatego otwiera pyszczek.

Wyobraź sobie, że ktos przymiażdza Ci język, a  Ty otwierasz buzie i sobie to wyjmujesz, tylko, ze koń nie ma takiej możliwości i próbuje pozbyc się bólu jak tylko może.

Ale żeby temu zapobiec musisz delikatniej uzywac ręki, postaraj się nie ciągnąć za wodze, pracuj dosiadem, a nie ekoma, wtedy będzie wam się obojgu lepiej jeździło...

Pozdrawiam, Ranissimo

(2011/11/04 19:07)

Ranissimo

Skoro Ci to przeszkadza to ja proponuję hakamore. Ale może wyjmować język też z innych powodów. W mojej starej stajni konik miał problemy z uzębieniem, został ,,przestawiony,, na hakamore ale dalej podczas jazdy język miał na wierzchu. Proponuję poradzić się weterynarza i sprawdzić uzębienie ;)

Jeżeli nie potrafi jeździć na delikatnej ręce to niech lepiej nie próbuje hakamore, bo może mu zrobić krzywdę, ale może być tak, ze koń lbi jexdzić z wywieszonym językiem, lub, poprostu znudzilo mu sie wędzidło, możesz nasmarowac wędzidło solą, to koń będzie je chętniej żuł, albo kupic takie z obrotowymi pierścieniami by koń miał co robić z wędzidłem podczas jazdy...

Przepraszam i ponownie pozdrawiam, Rani =)

(2011/11/04 19:10)

Czapraczek

Niestety nachrapnik MUSI być zapięty tak, żeby był "luz" na palec. Dlaczego? Już tłumaczę. Nachrapnik nie jest po to, bo ładnie wygląda, tylko po to, aby utrzymywać RÓWNOWAGĘ na wędzidle i wędzidło go właśnie NIE uwierało i nie latało mu po pysku jak głupie. Poza tym wędzidło w pysku konia go UWIERA, a nie boli... Bynajmniej nie aż tak, jak na filmie. bo jest płaskie, a nie wygięte. :) (2012/03/20 20:24)

Czapraczek

To absolutnie absurd! (Wiem, masło maślane).
Konia podczas jazdy należy zająć konkretnym zajęciem, np. robieniem wolty, różnymi przeszkodami, zmianami. Koń absolutnie nie powinien się nudzić podczas jazdy, bo jeździec jest po to, aby absorbować jego uwagę. Zakładając kopyciastemu "zabawkowe" wędzidło to tak, jakbyś mówił/a: "Hej, jak ci się nudzi, to masz zabawkę. Ja już niczego nie będę od ciebie chciał/a, baw się dobrze."
I w ten sposób uczymy konia nieposłuszeństwa. (2012/03/20 20:27)

Czapraczek

To absolutnie absurd! (Wiem, masło maślane).
Konia podczas jazdy należy zająć konkretnym zajęciem, np. robieniem wolty, różnymi przeszkodami, zmianami. Koń absolutnie nie powinien się nudzić podczas jazdy, bo jeździec jest po to, aby absorbować jego uwagę. Zakładając kopyciastemu "zabawkowe" wędzidło to tak, jakbyś mówił/a: "Hej, jak ci się nudzi, to masz zabawkę. Ja już niczego nie będę od ciebie chciał/a, baw się dobrze."
I w ten sposób uczymy konia nieposłuszeństwa.
Skoro Ci to przeszkadza to ja proponuję hakamore. Ale może wyjmować język też z innych powodów. W mojej starej stajni konik miał problemy z uzębieniem, został ,,przestawiony,, na hakamore ale dalej podczas jazdy język miał na wierzchu. Proponuję poradzić się weterynarza i sprawdzić uzębienie ;)

Jeżeli nie potrafi jeździć na delikatnej ręce to niech lepiej nie próbuje hakamore, bo może mu zrobić krzywdę, ale może być tak, ze koń lbi jexdzić z wywieszonym językiem, lub, poprostu znudzilo mu sie wędzidło, możesz nasmarowac wędzidło solą, to koń będzie je chętniej żuł, albo kupic takie z obrotowymi pierścieniami by koń miał co robić z wędzidłem podczas jazdy...

Przepraszam i ponownie pozdrawiam, Rani =)

(2012/03/20 20:28)

tala1992

Też mi ten filmik dał do myślenia, szczególnie ze dopiero ucze sie jeździć i mam bardzo niespokojną rękę, do tej pory myślałam że koń tak robi bo wędzidło uderza o zęby ale teraz zastanawiam się i tak przy okazji mam pytanie do czego wogóle jest wędzidło? 

A jak by usunąć wędzidło nie wpłynie to na kontakt z koniem?

pinkfrog człowiek powinien dążyć do porozumienia z koniem a nie wymuszaniem na nim posłuszeństwa...

jest taki blockquote Jeździć może nauczyć sie każdy, jazda w harmonii to dopiero sztuka...

Harmonia z koniem powinna być tworzona na wzajemnym zaufaniu zrozumieniu i szacunku a nie wymuszaniu bólem, to nie doprowadzi jazdy konnej do perfekcji wręcz przeciwnie, konie będą traktowały jazde konną jako kare a nie czas spędzony z właścicielem na przyjemnej przejażdżce po plaży czy lesie i odwrotnie jeździec nie będzie sie cieszyć z jazdy gdy będzie musiał sie szarpać z koniem

(2012/05/20 23:03)

koniowaata

pewnie jeździsz na łamanym wędzidle, które wbija mi się w podniebienie lub przyciska do kości szczękowych..
moja rada: zmień wędzidło na proste..

zobacz co się dzieje w pysku Henia:
http://www.youtube.com/watch?v=bjr7pntkhuc (2012/05/26 22:31)

Koniara93

PROSTE JAK DRUT. TO OZNAKA ZŁEGO ZAJEŻDŻENIA. (2012/10/03 17:32)

Gorąca piątka