dlaczego na zawodach powożenia...?

/ 6 odpowiedzi

tu macie filmik przykładowy takich zawodów: http://www.youtube.com/watch?v=dpvGk0GML4Y
moje pytanie jest następujące: dlaczego startuje trzech zawodników, a nie jeden  (no bo tan pierwszy steruje końmi, a tych dwoje to co tam robi?)

baja

też się zawsze nad tym zastanawiam :) (2013/03/15 17:36)

Oczy Nocy

Chodzi Ci o te dwie osoby z tyłu powozu? One mają odchylać się odpowiednio i obciążać powóz, aby się nie przewrócił i odpowiednio przechylał na zakrętach. Te dwie osoby to są luzacy, czasem jest tylko jeden,  (2013/03/15 19:02)

jazda-konna

Nie zupełnie o to chodzi. Chodzi o to, żeby odciążyć drugą stronę. Gdy przeniesiesz ciężar na prawą stronę skręcając w prawo, wóz jest bardziej zwrotny. Tak samo jak się jedzie wózkiem inwalidzkim i chcesz skręcić zatrzymujesz jedno koło by w ogóle wózek skręcił. Dlatego też oni to robią tak, że im ostrzejszy jest zakręt tym bardziej się przechylają przenosząc ciężar na daną stronę.
Więc mniej więcej o to chodzi. (2013/03/16 00:12)

saphira09

Wiele jest taki zawodów na  "class horse tv" Bynajmniej wyraźnie widać co oni robią. Trochę fizyki, życia i wyobraźni (2013/03/16 01:34)

Suzen1998

dzięki za odp., tak własnie podejrzewałam, ale wolałam się upewnić, ten z tyłu to byłam prawie pewna że jest od balansu, ale najbardziej ciekawił mnie ten w środku, nie latał tak na boki, jak ten ostani i jeszcze coś tam przyciskał po wyścigu i byłam ciekawa czy to coś istotnego, a poza tym zastanawiałam się czy ta wypustka obok niego to nie chamólec i czy on przypadkiem nie jest od chamowania (2013/03/17 21:51)

Maria

Tak to jest HAMULEC. Luzacy mają za zadanie również obsługiwać konie i zaprzęg. (2013/03/18 19:46)