Dopłaty do konia

/ 10 odpowiedzi
Hej moje pytanie brzmi co to są dopłaty? Mniej więcej wiem ale o co z tym chodzi i na czym to polega bo koleżanka chce kupić konika polskiego i psiało konik do dopłat, nie interesowałam się tym aż tak jak teraz. Więc proszę wyjaśnić na czym to polega. :) Będę wdzięczna :):D O i zapomniała bym czytałam że trzeba mieć minimum 2 klacze w stadzie tej samej rasy, facet o którego kupuje koleżanka ma ich 15 i tu moje pytanie jeszcze jedno czy jak ona kupi od niego klacz będzie dostawała dopłatę???
Oczy Nocy

Dokładnie nie wiem, ale chodzi tu o zachowanie czystości ras rodzimych (czy jakoś tak) dopłaty są z Uni Europejskiej, i możesz je otrzymać jeżeli hodujesz konie polskich ras (czyli koniki polskie, hucuły, Wielkopolaki i Małopolaki) (2012/01/28 22:03)

xHeroinax

Ja wiem, ze kwalifikujesz się na to jeżeli posiadasz co najmniej dwie klacze i ogiera. (2012/01/28 22:19)

Oczy Nocy

Ja tak dokładnie nie wiem bo chyba właściciel stajni w której czasem jeżdżę dostaje te dopłaty, a nie mamy ogiera. Ale nie jest to pewne (2012/01/28 22:25)

donatella

Oczy Nocy a mogłabyś zapytać właściciela tej stajni? Jak będziesz przy okazji możesz mi później napisać na pw, najbardziej chodzi o to czy jakby kupiła moja kumple tego konia i będzie miała jednego to czy będzie miała dopłatę do tej klaczy czy nie???? :P Bo czytałyśmy z koleżanką jak się ma powyżej dwa konie w stadnie to już można dostać dopłatę ale jak się kupi z takiego stada to czy to działa tak samo??? (2012/01/28 22:54)

xHeroinax

Koń musi być chyba wpisany do księgi. (2012/01/28 22:56)

użytkownik14642

Twoja koleżanka musi mieć stado zarodowe (czyli przynajmniej te 2 klacze i ogiera <ale tego pewna nie jestem>);
Poza tym konik musi mieć określone cechy charakterystyczne dla danej rasy (chodzi tu o budowę i czystość rasy)
Ponad to (ostatnio wyczytałam taki nonsens) koń do dopłat musi mieć udokumentowane 3 pokolenia czystości rasy wstecz (kiedyś było 2, a teraz 3 - dlatego hodowcy protestują...) (2012/01/29 10:06)

Karina83

Z tego,co ja się orientuję,to ogiera nie trzeba mieć- tylko 2 albo 3 klacze,bo warunkiem dopłat jest otrzymanie co najmniej 2 lub 3 źrebaków w określonym czasie.
Dodatkowo jeżeli masz już klacz zakwalifikowaną do dopłat,to musisz pilnować,aby ogier,który będzie ją krył też był tak zakwalifikowany,bo inaczej nic z tego. Chodzi o utrzymanie czystej rasy. (2012/01/29 12:56)

donatella

Dzięki za odpowiedzi chciałabym jeszcze wiedzieć czy jak ona kupi tę klacz to będzie dostawała dopłatę (będzie miała tylko ją)??? Bo facet ma hodowlę i dostaje na każdego i jak sprzeda jednego to dalej będzie dopłata czy nie?? Proszę o odpowiedź na to pytanie :) (2012/01/29 18:33)

xHeroinax

Jak kupi jedną klacz to nie będzie miała dopłat. (2012/01/29 18:40)

joanna70

Jeżeli kupi jedną to nic z dopłat. Musi posiadać dokumentację stadną to jest coś w rodzaju księgi rejestru bydła, świń, owiec czy kóz, tak samo jest z końmi, Klacze powinne mieć paszport, pełne pochodzenie i być bonifikowane przez PZHK czy być punktowane, i mieć wpis do ksiąg stadnych danej rasy jak również przejść badania. U nas w Polsce do dopłat są kwalifikowane konie ras: wielkopolska, małopolska, hucuł, konik polski, konie zimnokrwiste w typie sztumskim i sokólskim. Tak to się przedstawia najlepiej proszę się odwołać do strony ARiMR i poszukać uwarunkowań odnośnie dopłat do koni. Wiem tylko, że stado klaczy musi liczyć dwie klacze natomist krycie powinno odbyć się też ogierem licencjonowanym. Tak to wygląda. Musisz też wiąść pod uwagę to iż możliwe że już nie długo dopłat ma nie być. Sama też zastanawiam się nad stworzeniem stada koni. Jednak poczekam na rozwój wypadków i prawie unijnym.

Co do dopłat- sprzedający klacz z papierami nie otrzyma dopłat już w następnym roku rozliczeniowym. Gdy nastąpi przeniesienie własności konia na kupującego.

(2012/01/29 22:27)