Filmik z oklepu i wywrotką z koniem.

/ 6 odpowiedzi
http://www.youtube.com/watch?v=gb2n7brSn0c&feature=g-all-c
Zapraszam do oglądania,komentowania i do porad :)A ja mam jeszcze pytanie.Jak konia bardziej wyczulić na łydki ? Chodzi o do że jak już dojdzie do kłusa i galopu to koń jest mało skrętny na łydki....Teraz jeżdżę często na luźnej wodzy i próbuję działać samym dosiadem i łydkamiale to nic nie wychodzi, koń nadal idzie prosto.....W stępie jest ładnie, choć czasem też muszę pomóc dla konia wodzą.
patriszia

Skoro koń nie reaguje przy skręcaniu na łydki to jeżdżenie nie używając wodzy nic nie pomoże, jeśli konik nadal idzie prosto :) Ja bym na Twoim miejscu na początku poćwiczyła robienie wolt i używała wodzy przy skręcaniu tz. zewnętrzna wodza nachodzi na szyję konia, a wewnętrzną się delikatnie bawiła (tz. robiła milimetrowe ruchy wodzą do siebie co ok. 2-3 sekundy) oczywiście razem z tym używając łydek - wewnętrzna przy popręgu, zewnętrzna troszeczkę za popręgiem i zewnętrzna spycha konia aby zrobił woltę, napędzając przy tym konia delikatnie dosiadem. :) Najpierw robić w stępie. Jeżeli koń dobrze reaguje, jest rozluźniony, wygina się m.in. widzisz bok jego oka, możesz zacząć stopniowo coraz mniej używać wodzy i tylko działać łydkami. Oczywiście w miarę postępów nagradzać konia za to, że reaguje, aż wreszcie rzucić wodzę i skręcać konia samymi łydkami :) Potem przejść do kłusa i robić to samo w kłusie, aż wreszcie w galopie. 
PS. To Twoja klacz? :) Bardzo ładna! (2012/07/28 00:18)

patrycjakonik3

Moja podopieczna ;) Dzięki za radę , na pewno z niej skorzystam  (2012/07/28 09:31)

milaswi

jeżeli koń nie reaguje na łydki przy skręcaniu to się nie martw. Konie czasem bardziej reagują na przeniesienie ciężaru niż na łydke przy skrętach. Rozumiesz? Nom więc może ćwicz dalej na luźnej wodzy ale spróbuj przenieść ciężar czyli jakbyś chciała się bardziej oprzeć na tej nodze na którą stronę chcesz skręcić. Czyli np. w prawo to bardziej jakby stoisz na prawej nodze. Mam nadzieję, że pomogłam.

Powodzenia :) (2012/08/08 19:34)

wedelka

A co do filmiku to pamiętaj, by koń zawsze galopował na dobrą nogę, bo wydaje mi się że na filmiku galopował na złą... (2012/08/08 22:23)

voltahorse

1. PALCE DO KONIA
2. w 1:57 co ty robisz z plecami ;o  jak chcesz zatrzymać konia to i tak nie możesz się pochylać...
3. Masz strasznie niespokojną rękę, więc boje sie pomysleć co koń czuje w niektórych momentach, gdy tak szarpiesz go za wodze
4. Jak jechałaś na oklep, to skakałaś jej po grzbiecie, to nie dlatego, że jest niewygodna, tylko poprostu cała się kurczysz i naprężasz i masz zły dosiad + musisz sie rozluźnić na koniu
5. teraz tak patrze, ze w większości momentów ty tą noge masz też za głęboko  włożoną do strzemienia

I błagam,nie szarp tak za wodze, bo koń ma wędzidło w pysku i jak szarpiesz to go to BOLI. Włóż sobie wędzidło do buzi i niech ci ktoś poszarpie za wodze, zobaczymy, czy to będzie takie miłe

Duzo pracy przed tobą, powodzenia : ) (2012/08/08 23:48)

Nanna

Masz z przodu łydki ,strasznie szarpiące ręce ,nogi za głęboko w strzemionach .Czasem jeździsz na złą nogę .I konio jest trochę sztywny na zakrętach .A 1:57 mnie załamało -moje porady :
1.Zatrzymanie wykonuje się tak : sygnał łydką czyli "uwaga coś się będzie działo" ,odchylasz się lekko powyżej bioder czyli obciążasz zad i koń zwalnia bo mu nie wygodnie ,a  nie dosłownie kładziesz się na koniu .I lekkie zamknięcie wodzą czyli przytrzymanie ,a nie szarpanie .2.Staraj się robić dużo wolt ,zmian kierunku na zewnętrznej wodzy i wewnętrznej łydce .3.Ugnij nogi w kolanach ,przyłóż łydki ,pięta w dół ,palce do konia .Jeżeli będziesz  miała palce od konia i dosiad fotelowy nogi będą ci wpadać w strzemiona .4.Fajnie byłoby dużo ćwiczyć z koniem na lonży -dla rozluźnienia .5.Dbaj o stałe przyłożenie łydek ,a  nie 'dziobaj" łydkami .W końcu koń przestanie reagować na łydkę.6.W galopie ręce zginają się i prostują ale są w jednym miejscu .Jak ci wygodniej połóż rękę na szyji konia lub przytrzymaj się grzywy .7.Półsiad dobrze działa na równowagę ,obciąganie nóg i pozycję łydek i pomaga w "pięta do  dołu"8.Koń nie wyciąga dobrze nóg polecam drągi położone na ziemi ,cavaletti .9.Jak będziesz miała spokojną rękę i łydki to zobaczysz ,że zupełnie inna jazda.10.Saraj się jazdę urozmaicać i wymagać czegoś od konia (drągi ,cofanie ,ruszanie ze stój kłusem/galopem itp.itd.)Wypisałam takie podstawy dla mnie ,mam nadzieję ,że się przyda. (2012/08/09 10:01)

Gorąca piątka