Gdy koń kuleje

/ 2 odpowiedzi
Koń mojej koleżanki kuleje. Chodzi o to, że jego strzałka kopytowa rośnie szybciej niż reszta kopyta. Koń nie chodzi w rekreacji, jest regularnie kuty, ściółka jest czysta i sucha. Może ktoś wie, co to jest?
Kilimka1

Znalazłam ciekawą interpretację przyczyny zbyt szybkiego wzrostu na pewnym forum, podobny przypadek ;) autorka pisze, że może to jej wymysł, ale ponoć przypadki nie istnieją ;)

wrzucam blockquote:

,,kotbury: Luty 18, 2011, 12:47:53 
..co koń, to przypadek... u każdego jest inaczej, ale z moich obserwacji lepiej na zapas nie wycinać, tylko etapowo podcinać to, co już wygląda choro i leczyć... 

A powiedzcie mi, (bo ja mam wrażenie, że od kiedy sama werkuję to ta strzałka słabiej rośnie) czy to możliwe, że ona "za kowala" to narastała jak głupia bo on ją ciągle mocno przycinał. W sensie, że kowal bywał raz na miesiąc- półtora - nam okropnie swego czasu kopyto przez ten okres przerastało- ściany, więc i strzałka do podłoża miła dalej i jak dzika rosła. Kowal przyjeżdżał i ciach po 2-3 cm z całej wysokości kopyta łącznie ze strzałką i nagle koń stał na nieprzyzwyczajonej za cienkiej podeszwie i strzałce czyli był okres mega mocnej (za mocnej) stymulacji- więc i ponadprzeciętnie szybki wzrost był na to odpowiedź obronna.
Dobrze kombinuję ?"
(2014/05/02 17:58)

Katarzyna Werkowacz

Im wieksza strzalka tym lepiej... o ile jest zdrowa, nalezy ja zostawic!!! strzalka nie rosnie po to,zeby kowal mial co ciac, tylko ze pelni OGROMNIE WAZNA ROLE  w kopycie- nie bede sie tu rozwodzic bo opisuywalam to w kilku innych postach... ze strzalki wycina sie tylko to, co jest zainfekowane. reszta zostaje. czasami werkujac, zostawiam 90% strzalki, ktora zastane- bo jest zdrowa i KOPYTO JEJ POTRZEBUJE.
2-3 cm z calej wysokosci???????? brzmi jak szalenstwo. kazdy milimetr strzalki to drogocenny material, kopyto na nie pracuje.
Tak, strzalka bedzie zawsze szukac kontaktu z podlozem, wiec jesli on wycina za duzo, to kopyto, o ile w miare zdrowe, bedzie ta strzalke produkowac "jak glupie" bo JEJ POTRZEBUJE!! Wowczas przychodzi kowal i wyzyna wszystko do zera, z tego co opisujesz... dla mnie- to jak krwawa masakra pila mechaniczna. Czy oni w ogole wiedza, ci kowale, po co tna niemal do miesa te kopyta?? oczyiwscie ze bedzie kon kulal po takim werkowaniu...

a co do samej kulawizny- przyczyn moze byc WIELE...  nie zawsze przyczyna kulawizny tkwi w kopycie. moze byc rowniez wyzej w nodze, w lopatce...
zeby okreslic przyczyne kulawizny trzeba widziec, zbadac nie tylko samo kopyto, ale i calego konia i to w trakcie ruchu. Nie mozliwym jest odpowiedzenie na Twoje pytanie, dlaczego kon jest kulawy, z Twojego opisu...

Wroce na chwile do strzalki- jesli podloze jes miekkie.. strzalka moze wyrastac poza rog kopytowy.. jesli noga tak "wyprodukowala" strzalke, tzn ze jej tak "pasuje" i o ile kon nie kuleje, to strzalke zostawiam... jesli wiem, ze kon ma isc na inne twardsze podloze, wowczas wyrownuje strzalke do wysokosci rogu  i wowczas kopyto moze samo "wyregulowac" wysokosc strzalki.
Jest mozliwym, ze kon bedzie kulal, jesli przestawimy konia nagle z miekkiego podloza na twardsze- wowczas za wysoka strzalka uciskana od spodu podlozem ktore nagle przestalo sie jej poddawac, bedzie uciskac struktury lezace nad nia.
Czesta przyczyna bolu kopyt w regionie pietek jest tzw zespol trzeszczkowy.

Pozdrawiam
Katarzyna (2015/01/03 21:10)

Gorąca piątka