gruda na nogach

/ 5 odpowiedzi
Na nogach mojej kobyłki pojawiła się gruda. Niestety błoto jest na ujeżdżalni więc prawie cały czas jej nogi są mokre.. rivanol troche pomaga, ale nie za bardzo.
co robić?
Cavallino

Ja, na Twoim miejscu zaprzestałabym jeździć na takim podłożu, wolałabym pojechać w teren ,a jeśli nie ma takiej możliwości, to pamiętaj żeby zawsze po treningu doookładnie umyć ciepłą woda i osuszyć końkie nogi, kopyta. Kiedy już umyjesz, posmaruj specjalną maścią, która przepisał weterynarz.  (2014/01/10 14:58)

Radosna02

Moja babunia mówiła mi, że na grudę nakładano kiedyś gęsi smalec =( -działało! Moja kochana też ma grudę. Czytałam, żeby przede wszystkim pielęgnować to miejsce-sucho w boksie i podczas pracy. Przede wszystkim dokładnie czyścić- powoli jest coraz lepiej. Możesz się podpytać weterynarza,co masz robić.         :) (2014/01/10 17:17)

aga5

Każdy środek przeciwbakteryjny nadaje się do usunięcia bakterii, która powoduje grudę.Jednak, żeby się dostać do tych bakterii musimy pierw usunąć strupy co nie jest przyjemne dla konia.Są różne preparaty zmiękczające powstałe strupy kremy i tym podobna albo ciepłą wodą z mydłem.Gdy je usuniemy przemywamy ranę środkiem przeciwbakteryjnym.Konia powinno się zostawić w stajni na czas leczenia.Jednak w skrajnych przypadkach niezbędna jest interwencja weterynarza i trzeba podać antybiotyk. (2014/01/10 22:24)

Ania S

Stara dobra metoda to mycie po jeździ ciepłą wodą i i manusanem, a następnie suszenie ręcznikiem. Dobrze działa też smarowanie maścią tranową i bandażowanie na noc. Na cięższą grudę weterynarze przepisują czasami pimafukor, ale to lek na receptę, więc musisz pogadać z weterynarzem (poza tym może byc zbędny, albo za mocny w tym wypadku). Jeśli gruda nie schodzi od dłuższego czasu to i tak lepiej żeby zobaczył to weterynarz, bo nie wiadomo co się tam może dzaić. Gruda też często powstaje w miejscach gdzie jest wilgotno lub w brudnych boksach. Dbanie o czystość boksów i w miarę możliwości jazda w miejscach gdzie jest sucho też mogą pomóc. Niektóre grudy leczy się 3 dni, a inne 3 miesiące nie ma ścisłej reguły. Jeśli w danej stajni wystąpiła kiedyś gruda, to bakterie siedzą wszędzie np. w ścianach budynków i gruda może nawracać w różnym stopniu. Niestety wytępienie tych bakterii jest bardzo trudne, dlatego trzeba szybko reagować. (2014/01/17 17:38)

magdalena-maste

Sprawdzony, skuteczny i tani sposób to umyć szarym mydłem a następnie nasączyć kilkakrotnie złożoną gazę riwanolem i przybandażować na noc a rano powtórzyć ale już nie trzeba używać mydła i tak przez kilka dni. Ten opatrunek powinien być wilgotny więc riwanolu nie żałować. Strupki odmakają i same odchodzą a środek działa zarówno na tlenowe jak i beztlenowe bakterie. Gruda szybko się leczy. Potem można zadbać o skórę stosując maści natłuszczające np z nagietkiem (2014/01/19 20:57)

Gorąca piątka