Jak nauczyć!

/ 4 odpowiedzi
Mam 6-cio letniego wałacha, który gdzies 1,5 roku chodzi pod siodłem.
Nie umie cofać (chodzić tyłem). Jak go tego nauczyć????
Kilimka1

Zacznij naukę z ziemi, łatwiej będzie mu zrozumieć o co ci chodzi :) Prowadząc obok siebie , komenda : stój, koń stoi, ma stać ;) po czym pociągając, nie podszarpując ! wstecznie za linkę u kantara i łokciem lub drugą wolną dłonią naciskając na pierś mówisz: do tyłu.. od nacisku powinien ustąpić , poklep jak zrobi krok wstecz.. daj ,,odpocząć" poprowadź chwilę i znów stój.. i znów powtarzasz manewr, tym razem prosisz więcej niż o jeden krok.. np 2, 3... i tyle na początek. Kilka dni i razy z ziemi. Jak dogadacie się ,,z ziemi" koń nie będzie cię wyciągał w swoje strony,  przyjdzie kolej na pokazanie mu to z siodła.. trochę bardziej skomplikowane..powiem tylko, że na początek z tego siodła ;) można sobie pomóc stawiając konia i jego  nos przed ścianą, ale to detal jeden z wielu który nie zdziała cudów bez korelacji z innymi pomocami i to prawidłowo użytych.  (2014/06/09 22:14)

Kilimka1

Jak z nauką z siodła ? Już nauczony ? ;) Śmieszy mnie to, że ludzie zakładają tematy, a potem autor wymiata ..tak uczy się innych, że warto ignorować pewne typy wypowiedzi/ zapytań ;) (2014/06/13 19:31)

zajlock

z siodła nie próbowałem dzis zacząłem. :-) (2014/06/14 14:32)

Kilimka1

Jak ,,idzie" ? ;) Jeśli można.. to tak obrazowo :) (2014/06/20 19:21)

Gorąca piątka