Jak przyzwyczaić konia do pryskania go sprejem na muchy?

/ 6 odpowiedzi
Mój koń nigdy nie był pryskany sprejem i panicznie się tego boi, jak pewnie każdy koń na początku. Macie jakieś rady jak go przyzwyczaić? :)
patrycjakonik3

Ja zawsze pryskałam sobie preparat na rękę, a następnie wcierałam w sierść konia ;) (2014/04/28 14:37)

rumel

Możesz tak jak Patrycja, ale nie musisz. Wystarczy trochę cierpliwości i za kilka dni będziesz mogła używać "psikacza" wsprost na sierść konisia. Bierzesz pustą czystą butelkę z dozownikiem typu "spray"  np: po łynie do mycia szyb - napełniasz ja czystą wodą. Bierzesz konia na owiąz lub lonżę, ale go nie wiąż tylko trzymaj w reku. Najpierw pokaz koniowi butelke daj powachac itd. Póxniej trzymając butelkę z zakresie pola widzenia końskich oczy psiknij w okolice łopatki tak by strumień ie uderzał prostopadle na powierzchnia ale lekko skośnie. Koń prawdopodobnie odskoczy lub spróbuje uniku, pozostaw mu taką możliwość nie krepuj go /dlatego w żadnym wypadku nie wolno wiązać konia!/ koń ma mieć wrażenie, że może uciec od tego. Jednocześnie głosem uspakaja konia, Ty tez musisz być zupełnie spokojna i zrelaksowana, aby koń nie odczytał te sytuacji jako kryzysową. Psikasz kolejne razy w taki sposób, aby uciekanie konia nie było pretekstem by przestać. Najważniejsze jest doprowadzenie do takiego momentu w którym koń sie zatrzyma - choćby na chwile - wtedy Ty tez przestajesz pryskać. Tak ćwiczysz, aż koń pojmie, że uciekanie nie ma sensu, bo wygodę przynosi zatrzymanie. Nie mówię, że sukces będzie od ręki - nie można tez zadręczać konia "az do skutku" lepiej powtórzyć taka sesję za kilka godzin i dać koniowi czas na przetrawienie sytuacji. Warto uczyć koni takich zabaw od maluszka - później jest to mniej problematyczne. Jednak dorosłe konie generalnie także szybko sie przyzwyczajają. Najważniejsze sa dwie zasady - nie wiązać konia i pozwolić mu zrozumieć, że jak się uspokoi to niewygoda ustaje. Powodzenia! (2014/04/29 09:41)

magia86

Zdecydowanie zrób tak, jak napisała Rumel. Odczulając konia na spray już w tym momencie ułatwisz sobie w przyszłości aplikację innych specyfików (np. spraye na otarcia lub inne leki w tej postaci). Dodam jeszcze tylko, że najlepsze rezultaty osiągniesz, jeśli dzienny trening zakończysz na 4 krotnym z rzędu uzyskaniu spokoju konia, a cały proces będziesz powtarzała przez 7 dni z rzędu (to zalecenie szkoły Parellego). Powodzenia! (2014/08/17 13:19)

Dascola

Bez wiekszego wysilku udalo mi sie z moim Juno. Co dziennie w trakcie czyszczenia czy jakiejkolwiek czynnosci dookola niego, chodzilam i nasladowalam dzwiek spryskiwacza , oczywiscie z wycignieta reka , tak jak bym go miala. Nagradzanie za kazdym razem kiedy sie kon nie odsunal. Fajnie jest tez postawic pusta butelke po plynie w konia stajni i dac mu ja zwyczajnie poobserwowac sam na sam z butelka :) Konska ciekawosc nie pozwoli mu odpuscic Tej butelce :)Najlepiej tez jak ma zapach tego plynu. Dluzej to koniowi zajmie ale dojdzie z butelka do porozumienia. Sam zapach je odrzuca wiec czasem tez warto spsikac wysciolke w stajni co oswoi nieco konia z tym nieprzyjemnym zapachem. Tydzien takich poczynan i bedzie dobrze. Powodzenia. (2014/10/20 10:56)

paula-gniady

A ja polecam inny sposób - nie wiem czy lepszy czy gorszy, ale też wypróbowany i sprawdzony na moim koniu:) On boi sie generalnie wszystkiego i wychodzi z zalozenia "nic na siłę", wszelkiego rodzaju psikania tez nie znosil... kiedys dotarlo do mnie,ze "szarpanie" (bez przesady odzywiscie) nie przynosi efektów, bo pomimo,ze jako tako stoi w koncu, to w oczach przerazenie... I wiecie co zrobilam? delikatnie go przytrzymywalam za uwiąz, zebym miala kontrole jakby co, i spokojnie obchodzilam i psikalam powoli, nie reagując na jego kręcenie. I zaskoczyl mnie bardzo, bo po kilku probach dal sobie spokoj. Chyba dotarlo do niego,ze to naprawde nie boli:) Oczywiscie bardzo wazny w tej sytuacji jest spokoj "psikającego: :) No,ale jak wiadomo każdy kon jest inny:) (2014/10/21 19:08)

misio

Jeźli chceż go pryskać sprejem to najpierw daj mu powąchać butelkę a później zacznij go pryskać powoli żeby to było dosyć miłe później daj mu np.marchew to może się będzie stał spokojnie. (2015/01/01 14:53)

Gorąca piątka