jak wspomóc laktacje u karmiącej klaczy?

/ 5 odpowiedzi
W najbliższym czasie moja klacz się wyźrebi, dostaje od dawna witaminy dla klaczy lecz chciałabym wspomóc jej laktacje czymś jeszcze. Słyszałam, że podaje się otręby, ale jakie i w jakich ilościach? I czy są jakieś jeszcze sposoby które znacie?
Szary Pielgrzym


Jeżeli klacz była żywiona prawidłowo podczas ciąży , to nie powinno być problemów z laktacją .

Paszę mlekopędne : otręby pszenne (najlepiej grube) dawkowanie , do 3 kg dziennie , podajemy zwilżone wodą , bo suche mogą się zbijać w żołądku w kule i przyczyniać się do kolki .

Marchew , bardzo dobrze oczyszczona z ziemi , zdrowa , bez oznak gnicia , do 4 kg dziennie.

Stosuje się też gotowe pasze dla karmiących klaczy http://www.pasze-lublin.pl/432,equilac.html .

Jeżeli koń nie jest przyzwyczajony do wyżej wymienionych pasz , należy je wprowadzać stopniowo przez okres dwóch tygodni , ponieważ raptowna zmiana paszy może klaczy zaszkodzić .

Jak masz w okolicy jakąś ,stadninę ,hodowlę koni , ośrodek doradztwa rolniczego to tam szukaj pomocy w kwestii żywienia koni.

Na laktacje u klaczy dobrze też wpływa dobra wiosenna trawa , tylko trzeba zachować zasady przyzwyczajania koni do pastwiska po zimie.

Życzę powodzenia.(2014/01/25 18:51)

rumel


Taaakkk... tylko po co TO wszystko? Starania o super -laktację gdy nic nie wskazuje na to, ze będzie zaburzona - to tak jakby leczyć zdrowego, bo nie ma to nic wspólnego z profilaktyką ani wspomaganiem. matka natura tak to urządziła, że wystarczy prawidłowe dbanie o podstawowe potrzeby konia. Nawał pokarmu i nadmiernie wzmorzena laktacja może prowadzić do stanów chorobowych zarówno klaczy jak i źrebięcia - dlatego - jedna rada - "nie przefajnuj" bo skutek będzie odwrotny. (2014/01/25 19:03)

wkn#im


Podawać paszę PavoPodo Lac (2014/09/19 15:26)

jukula2000


Polecam firmę Green Horse! W ofercie również mieszanka wspomagająca laktację. http://greenhorse.pl/pl/sklep/hodowla (2015/01/07 19:06)