Jak zagalopować na dobrą nogę ?

/ 15 odpowiedzi

Cześć, mam taki problem z młodym konikiem (ogier, 4 lata, taki "młody profesorek" ;P) :) Mianowicie kiedy próbuję zagalopować, to on zawsze galopuje na złą nogę ;/ Czy można go jakoś tego nauczyć ? A może to ja popełniam jakieś błędy ??

jestemzlasu


W jaki sposób czterolatek może zostać nazwany "profesorkiem"? O_o To tak, jakbyś powiedziała "piętnastoletnia staruszka"...

To znaczy, że źle zagalopowujesz - koń cię nie rozumie. Albo nie jest dostatecznie wyszkolony, albo popełniasz cały czas te same błędy. W obu przypadkach wina leży po stronie jeźdźca - albo jest za słaby na tego konia, albo cienki ogólnie. Rozwiązanie - w pierwszym przypadku dać konia komuś lepszemu, w drugim - podszkolić się. (2012/08/04 11:24)

niunia010203


Hej!Musisz ustawić konia w kierunku jazdy i zagalopować w narożniku. Gdy koń będzie wygięty i nie wypadnie łopatką to na 100% zagalopuje na dobrą nogę. A ty jeśli chcesz zagalopować na lewo to przesuwasz prawą nogę za popręg a lewą przed tak jakbyś go nogami chciała ustawić. Gdy koń nie chce nadal zagalopować z dobrej nogi to musisz zrobić tak:1. Gdy koń jest już ustawiony i wygięty na łuku w dobrą stronę.2. Dajesz mocno łydki i jednocześnie wewnętrzną wodzę podnosisz wysoko do góry.3. Jak zagalopuje z dobrej to go pochwal i przegalopuj kawałek i przejdź do kłusa a czynność powtarzaj np. co drugi zakręt. Koń w końcu załapie :D U mnie jest klacz huculska jest super ale ma wypady łopatką i zawsze na złą nogę zagalopuje.  (2012/08/04 11:24)

Koniara - Adzia


niunia - Osobiście zgadzam się z Twoją wypowiedzią, ale poza jednym elementem, bo czym pomoże uniesienie wewnętrznej wodzy "wysoko do góry" ? Pierwszy raz słyszę o tej "metodzie".

Czy koń nie powinien prawidłowo zagalopować od samej łydki ?

(2012/08/04 13:06)

Wiki123


Galopuje się od narożnika,wewnętrzna łydka na popręg,a zewnętrzna za popręg.Musisz jeszcze skierować głowę konia do środka (wewnętrzna wodza krótsza) .

Ja jeżdże na 3 letniej klaczy,niedługo skończy 4 lata :)

(2012/08/04 20:06)

niunia010203


Koniara - Adzia- Wiesz ja tez tego nie rozumiem ale to jakos tak pomaga tak mnie instruktorka nauczyła ale to tylko w tedy gdy koń wypada łopatką :P To może troche błupio brzmi i nie możesz sobie wyobrazić o co kaman ale to trzeba na żywo zobaczyć żeby rozumieć :D (2012/08/05 16:46)

Ania S


A ja mam pytanie do jeźdźca. Jesteś pewna, że Ty siedzisz ok.? Mlody koń (a w dodatku ogier) sam w sobie jest bardzo trudny, a prawidłowy dosiad wypracowuje się niestety często latami.... Nie pochylasz się? Nie rzucasz w siodle? Nie "rozpadasz" gdy coś nie wyjdzie? Nie wymachujesz łydkami na wszytkie strony, ale coś w tym stylu? Młody koń bardzo często nie rozumie, albo nie chce czegoś zrobić, bo to jest dla niego nie wygodne i wymaga pracy (np. jest krzywy, więc łatwiej mu galopować na zlą nogę). Jeśli nie mowi Ci takich rzeczy instruktor/trener, to poproś kogoś żeby cię nagrał i zobacz jak to wygląda, bo możliwe jest też ,że problem jest bardziej po storonie konia niż jeźdźca. Tak na marginesie, to co ci mowi instruktor/trener? Bo zadałaś bardzo podstawowe pytanie i obawiam się, że jeśli instruktor nie potrafi sobie poradzić z tym problemem, to trzeba poszukać kogoś z większym doświadczeniem. Życze powodzenia, a jeśli będziesz miała jakieś wątpliwości , to zawsze możesz wrzucić filmik z jazdy, a ja albo ktoś inny na pewno chętnie coś podpowie :)

(2012/08/08 21:59)

Nanna


Na popręg... poprostu bardziej z przodu niż zewnętrzna .Wewnętrzna łydka "zagalopowuje" i pilnuje ustawienia ,a zewnętrzna wodza prowadzi .Przy takim ustawieniu musi wyjść . (2012/08/09 10:05)

Indi


Nie mogłam się nie odezwać. Jak czytam tu takie "rady" to aż mi się nóż w kieszeni otwiera.

Co to znaczy niunia " ...jeśli chcesz zagalopować na lewo to przesuwasz prawą nogę za popręg a lewą przed..." - od kiedy się galopuje mając wewnętrzną nogę przed popręgiem?
Pewnie chodziło o łydkę bliżej popręgu niż zewnętrzna. No ale weź to przeczytaj jeszcze raz i zrozum co autor miał na myśli.

Kolejne:" Dajesz mocno łydki i jednocześnie wewnętrzną wodzę podnosisz wysoko do góry." - co ma na celu podniesienie wodzy do góry? Myślisz, że mu w ten sposób nogę podniesiesz? Jedyne co to go zaszarpać w pysku możesz.

Dodatkowo nie rozumiem wewnętrznej wodzy krótszej przy zagalopowywaniu na dobrą nogę...Szczególnie jeśli koń nie umie. Zresztą - w momencie pierwszego fulle wodza wewnętrzna powinna być delikatnie luźniejsza aby koń mógł właśnie zagalopować na dobrą nogę. Przypominam, ze to młody koń, który prawdopodobnie na tę nogę galopować nie umie. Musi mu być wygodnie. Jeśli cały czas wodza wewnętrzna jak i zewnętrzna są napięte - galopuje jak mu się chce. (2012/08/20 07:17)

sliwka19


W narożniku najlepiej i tak jak pisała Wiki123 wewnętrzna wodza troszkę krótsza, zewnętrzna łydka za popręg, wewnętrzna na i powinien zagalopować na dobrą nogę :)
(2012/08/20 09:43)

Nanna


Z radą śliwki19 życzę powodzenia.Dlaczego wewnętrzna krótsza ? jak krótsza znaczy ,że nią prowadzisz i zagalopuje na złą .Zewnętrzna pilnuje ustawienia , wewnętrzna pokazuje kierunek i działa delikatnie . (2012/08/20 20:56)

Indi


Nanna - no nareszcie widzę odezwał się ktoś, kto zna podstawy prowadzenia konia na ścianie ujeżdżalni :D Nareszcie :)

Poza tym logicznie - jak koń ma galopować na prawą nogę, jak nie ma podstawy - czyli wygody wyciągnięcia tej nogi w pierwszym fulle? (2012/08/21 07:16)

Nanna


Indi  -dziękuje :) bo przecież to takie logiczne ,że wewnętrzną wyginasz konia w szyji i on ma cię gdzieś jeśli trafisz na uparciucha ;) i nawet jeżeli prowadzisz wewnętrzną to zagalopuje na złą to takie logiczne dla mnie .Swoją drogą jesteś jedyną osobą która nie krytykuje moich odpowiedzi ,albo poprostu uważa je za dobre ;) Dzięki.:) (2012/08/21 15:59)

Indi


Co innego jak pracuje się nad odpowiednim ustawieniem konia i koń ma być zebrany bądź zganaszowany - tutaj ta zasada może już nie podziałać.
Ale my mówimy po prostu o wyjściu na dobrą nogę - nikt tutaj nie pyta o wyższe klasy ujeżdżenia, prawda? :)

A co do krytykowania odpowiedzi - gdyby bardzo mnie "uderzyły" po oczach to pewnie bym skrytykowała ;] Ale na razie Twoją wypowiedź wręcz popieram :) (2012/08/22 07:18)

buba


Popieram Wiki123!Ale możesz również tym sposobem zagalopować na prostej ,ale z narożnika będzie łatwiej na początek:) (2012/08/23 10:23)

MalwinaL


A używasz do zagalopowania cofniętej zewnętrznej nogi, która podpowiada zwierzęciu, która nogę ma "wyrzucić"? Napinasz mocniej zewnętrzną wodzę? Twój błąd może wynikać np. z tego, że podczas zagalopowania ciągniesz za wodzę wewnętrzną. Nie mogę być jednak pewna na 100%, bo nie wiem, jak jeździsz,
Malwina (2016/10/06 20:50)

Gorąca piątka