Jak zapobiec łapaniu kleszczy przez konia?

/ 1 odpowiedzi
Cześć. Moja klacz od pewnego czasu zaczęa łapać kleszcze. Nie wiem co robić. Czy to morze jej zaszkodzić? jeśli znasz odpowiedź na moje pytania prosze o pomoc
MalwinaL

O ile kleszcz nie miał wcześniej doczynienia z innym zwierzęciem, które posiadało chorobę przenoszoną krwią, nie jest niebezpieczny - w najgorszym wypadku może powodować odczyn alergiczny lub stan zapalny. Tak naprawdę nigdy jednak nie wiesz czy kleszcz którego znalazłaś u konia przenosi chorobę czy nie. Na rynku istnieje wiele środków, które mają odganiać kleszcze (profilaktycznie), ale ich skuteczność nie jest stuprocentowa. Po znalezieniu kleszcza trzeba go wyjąć (najlepiej specjalnie do tego przeznaczoną i dostępną w aptece pensetą, tak żeby żadna część kleszcza nie została w środku), potem miejsce to należy zdezynfekować, ewentualnie posmarować jakimś antybiotykiem. I obserwować. Jeśli coś się będzie działo dzwonić po weta. Objawy, które mogąniepokoić to: temperatura wyższa niż 40 stopni, apatia, bóle mięśni, kulawizny, obrzęki kończyn i głowy, brak apetytu, anemia (niedokrwistość), zapalenie spojówek, obrzęk powiek. Chorób odkelszczowych jest wiele, niektóre z nich to: borelioza (ta co u ludzi)i piroplazmozya(czyli babeszjoza). Wszytskie są jednak niebezpieczne i mogą prowadzić do śmierci zwierzęta. Od razu zaznaczam, że nie jestem weterynarzem dlatego mogę się mylić... Pozdrawiam, Malwina (2017/11/05 20:33)

Gorąca piątka