jaki nachrapnik wybrać?

/ 1 odpowiedzi
Jakie ogłowie wybrać? Lepiej jest kupić nachrapnik meksykański czy kombinowany??
Honeonna


Główne funkcje obydwu to niepozwalanie na otwieranie pyska zbyt szeroko, krzyżowanie szczęk, wyciąganie języka. Meksykan jest założony inaczej, nacisk rozkłada się w innych miejscach niż przy tradycyjnym, angielskim nachrapniku, co może dla konkretnego konia być równie dobrze wadą jak i zaletą. Nachrapnik kombinowany możesz w razie potrzeby natychmiastowo i zerowym kosztem przerobić znowu na angielski. Wystarczy wyjąć skośnik i masz podstawowy nachrapnik idealny dla konia bez większych problemów. Z meksykańskiego nic się zrobić nie da.

Nie byłoby łatwo na Twoje pytanie odpowiedzieć nawet widząc Cię na żywo, a co dopiero przez Internet, z zerowymi informacjami o Tobie i koniu. Musisz sama przemyśleć sytuację i zastanowić się, co jest potrzebne. Jeśli koń teraz chodzi na angielskim lub krzyżowym i wszystko jest dobrze, to ja bym raczej przy tym została, ewentualnie można na pożyczyć od kogoś meksykana na jedną czy dwie jazdy- jeśli będzie większa różnica, może i warto spróbować. Jeśli na dotychczasowym nachrapniku koń pracuje dobrze, tak samo jak na nowym albo lepiej- raczej nie ma co zmieniać.

Trzeba uważać, żeby nie wpaść w pułapkę sznurowania koniowi pyska nachrapnikami zamiast krytycznego spojrzenia na swoją jazdę. Prostszy, mniej krępujący nachrapnik daje koniowi większą możliwość pokazania, że coś jest nie tak, a tego chcemy, jeśli tylko koń robi to bezpiecznie. Żaden nachrapnik nie załatwi problemu sam, może go najwyżej zamaskować. Jeśli wczoraj na starym nachrapniku koń nie chciał współpracować, rzucał głową i zawzięcie mielił wędzidło, a dzisiaj z nowym i ciaśniejszym sprzętem tego nie robi, to nie ma co się łudzić, że tak nagle jeździec się poprawił, a koń znormalniał- raczej pysk jest tak zaciągnięty, że koń nie może nic zrobić, chociaż chciałby i ma powód. (2014/02/11 17:10)