Jakie siodło jest najlepsze w tym przypadku?

/ 3 odpowiedzi
Niedługo wydzierżawię konia bez sprzętu w komplecie. Muszę kupić siodło, lecz nie wiem jakie byłoby najlepsze. Startuję w zawodach na kucu 139cm w kłębie, w klasach mini LL, LL. Na treningach skaczę do P włącznie (na koniu). Jednakże ostatnio miałam "luźną" jazdę polegającą na wyćwiczeniu posłuszeństwa u konia poprzez ćwiczenia ujeżdżeniowe.
Teraz jest problem tego typu że nie wiem czy lepsze byłoby siodło wszechstronne (jakie?) czy skokowe (jakie?).
Co byście poradzili? Myślałam może o Daw Mag Grand Prix, lecz jest drogi.
A czy na skokowym siodle dobrze się jeździ także bez skoków?
Honeonna

Czy w siodle skokowym dobrze się jeździ też po płaskim-to zależy od siodła. Modele nie różnią się miedzy sobą tylko tym, że mają inne napisy, ale każdy ma jakąś swoją konstrukcję pomyślaną pod osoby o konkretnych proporcjach, jeden mocniej nadaje pozycję nogom, inny mniej. W zależności od połączenia wszystkich cech w niektórych siodłach skokowych całkiem nieźle można pracować ujeżdżeniowo, w innych to jest naprawdę utrudnione. Niekoniecznie też każdemu pasuje ten sam dobry model. Nie da się wybrać bez wypróbowania, czy odpowiada i jeźdźcowi, i koniowi. 
Z problemów-po długim okresie jazdy wyłącznie albo głównie w siodle mocno skokowym, trzymającym w określonej pozycji, wypychającym kolana do góry, można się nabawić dosiadu fotelowego. Wynika to po prostu z przesunięcia zaczepu puślisk do przodu i jazdy w krótszych strzemionach. Nie zawsze jednak musi się tak dziać, jeśli w siodle da się w miarę normalnie jeździć pełnym siadem, to warto na to uważać, ale nie panikować. 

Ja z własnego doświadczenia powiem, że jak pierwszy raz wsiadłam na płaskim w dobrą ujeżdżeniówkę, to przy pierwszym kłusie aż zrobiłam takie "mmmrrr", tak dobrze mi się jechało, nagle wszystko przychodziło naturalnie. Kiedy pierwszy raz skakałam w porządnym, skokowym siodle, to też aż czułam, że ono mi wręcz samą swoją konstrukcją podpowiada, co mam zrobić i na parkurze było "Wow, ja skaczę, to jest takie łatwe i chyba wychodzi dobrze ^_^" Nie to, że w siodle do innej dyscypliny się nie da, bo się da, jednak jeśli jesteś zdecydowana na skoki, to ja bym chyba celowała w siodło, w którym Ci się dobrze skacze. Niekoniecznie z napisem "skokowe", może jakieś wszechstronne ze wskazaniem na skoki, ale takie, żeby Wam się w nim dobrze pracowało. Jeśli jeszcze nie miałaś okazji jeździć w skokówce, to najlepiej by było, gdybyś mogła spróbować przed wpakowaniem kasy w siodło, które po tygodniu okaże się zupełnie nie takie.
Jeśli chodzi o marki, to Daw-Mag jako całość ma bardzo dobrą opinię, model Grand Prix w ogóle jest bardzo popularny i ma swoich fanów, podobno jakieś ujeżdżenie też w nim można robić raczej bez problemu, więc jeśli Tobie i koniowi przypasuje, to czemu nie. Możesz też spróbować kupić używane siodło, zawsze to trochę taniej. Trzeba tylko zwrócić uwagę na parę rzeczy, na przykład czy terlica nie jest złamana, czy zamki w porządku i czy panele od strony grzbietu konia nie są tak uklepane, że prześwit nad kręgosłupem konia stał się za wąski. Rozumiem, że nie chcesz wydawać nie wiadomo ile kasy na siodło (pewnie plus popręg plus strzemiona plus...?) dla dzierżawionego konia, ale kupować najtańszego tez nie ma sensu, bo raz, że się rozleci, a dwa, że zanim to zrobi, to utrudni Ci mocno jazdę, bo taniutkie siodła zwykle po prostu uniemożliwiają dobry dosiad.  (2015/08/25 02:14)

Izek

A ja mam dla Ciebie inną propozycję :) Jak wejdziesz sobie na ten link: www.prestigeitaly.pl/dopasowane/ to przeczytasz, że możesz wybrać model do przetestowania, który pomogą dobrać Ci specjaliści w tej dziedzinie. Myślę, że to opcja warta rozważenia. Przez 2-3 dni wypróbujesz jakie będzie najlepsze (2015/09/01 18:54)

Love Haflingers

Do skoków oczywiście najlepsze jest siodło skokowe. Czy wygodne zależy od tego w jakim siodle zawsze jeździłaś. Ja zawsze jeździłam we wszechstronnym, a gdy raz pojechałam w skokowym od razu się przestawiłam na nie. Jest bardzo wygodne tylko trzeba się przyzwyczaić, że jest bardziej ,,z tyłu''.

Do jazdy po płaskim też się nadaje tylko - musisz się przyzwyczaić. (2016/02/20 16:45)