Jazda konna- ruszanie i zatrzymywanie.

/ 10 odpowiedzi
Mam pewne pytanie. Jak prawidłowo ruszać i zatrzymywać konia? Zazwyczaj zapominam, ale, gdy instruktorka mi przypomni to świetnie mi idzie. I jeszcze jedno: Jakie są ćwieczenia na łydki?
NobodyIsImmortal

No naprawdę, zapomnieć jak ruszyć i zatrzymać konia?

Jazdy konnej nie nauczysz się z internetu. Jeżeli zapominasz, to znak, że musisz więcej trenować. Napiszę jeszcze raz - ŻEBY NAUCZYĆ SIĘ JEŹDZIĆ, TRZEBA JEŹDZIĆ. (2014/05/29 18:57)

Kilimka1

Jak przedmówczyni wyżej.. oraz: nie ma czegoś takiego jak osobne ćwiczenia na łydki.. bo jazda konna to współdziałanie i dostrojenie JEDNOCZEŚNIE wszystkich pomocy jeździeckich: dosiad/ równowaga ciała,balans, ręka,dłonie,  ułożenie nogi, łydek..zależnie od tego co chcesz uzyskać na koniu i od konia.  Jak chcesz specjalne ćwiczenia na łydki to wsiadaj na rowerek lub idź do siłowni.. tam będziesz sobie wyrabiać osobno poszczeg . mięśnie, w jeździe konnej to bez sensu takie podejście i myślenie. Łydki nie potrzebują jakiegoś wzmacniania, takie jakie masz w zupełności wystarczą, konia się muska, łaskocze, wibruje po bokach, delikatnie przykłada , czasem ,,puknie" masz je tylko umieć używać zespołowo z resztą swego ciała. Tyle i aż tyle ;) (2014/05/30 11:56)

koniarka13

Jak chcesz ruszyć,to dociskasz łydki(nie zapomnij o postawie proste plecy i pięty w dół) i wypychasz się biodrami w przód.Jak chcesz się zatrzymasz to robisz tak zwaną półparadę.Pociągasz lekko wodze do siebie,pochylasz się lekko do tyłu  i siadasz mocniej w siodło. (2014/06/26 09:22)

koniarka13

*Poprawka paradę. Półparada to przejście do spokojniejszego chodu. (2014/06/26 10:47)

Kilimka1

Przy wstrzymywaniu, zatrzymywaniu..nie pociąga się żadnych wodzy, jeszcze z odchyleniem do tyłu.

http://www.blogkonie.pl/2008/03/18/zatrzymanie-konia-i-dopasowanie-strzemion/

przez podpowiedzi: pociągamy wodze.. jest niebezpieczeństwo zawiśnięcia na pysku i najwyżej koniowi poszerzy się ,,uśmiech" taki koń z czasem twardnieje w ręku i staje się nieczuły ,łącznie z ponoszeniem .. nawet w stępie :) łeb do góry przed siebie lub łeb między nogi i przed siebie jak czołg.. chyba,że chcemy mieć taki efekt :

odchylił się do tyłu i cofnął ręce ;) zawisł na pysku, to że w galopie..w stępie można uzyskać podobny obrazek.

Parada : stój/zatrzymanie. Niech ,ręka boska broni" od działania wstecznego i to z pomocą cofających się łokci ! Wstrzymujemy wcześniej oddające ręce w rytmie ruchu, i nie gwałtownie, przysiadamy bardziej siodło, nie podążamy już biodrami za ruchem konia, on czuje nasz wstrzymujący dosiad: pozornie bierny. Zamykamy symetrycznie w łydkach. Pierwsze to dosiad i głos, ręka to ostania rzecz w tym zadaniu ;) Przy ruszaniu: działając krzyżem nie podnosząc siedzenia z siodła, inaczej  murowany efekt podskakującej piłeczki i brak kontaktu z koniem, dajemy symetrycznie bodziec łydkami, wibrująco- dociskający, wypychamy biodrami, i równocześnie oddajemy nieco wodze..musi ruszyć, jeśli nie.. bacik przy łydce jeden ciepły. Oddajemy wodze aby mógł ,, wyciągnąć " szyję, ale bez przesady, nie rzucamy wodzy aby zwisły :) Wszystko ładnie opisane w blogu.

(2014/06/26 11:06)

SrokatyArab

"*Poprawka paradę. Półparada to przejście do spokojniejszego chodu."

koniarka13, Takie złote rady lepiej zostaw dla siebie. Resztę już Klimka sprostowała, ale ta półparada też mnie zaciekawiła. Chyba masz nie dużo latek i równie nie dużo doświadczenia, sądząc po reszcie twoich wpisów, więc lepiej trochę poczytaj zanim zaczniesz udzielać rad. (2014/06/26 12:34)

koniarka13

Słuchaj SrokatyArabku, może nie rób z siebie już takiej mądrali,bo cudów tym nie zdziałasz.Jak już mówiłam wcześniej kochaniutka, wykonujesz paradę.Klimka wytłumaczyła to perfekcyjnie,oddaje honor.Tyle tylko,że na takiej wyniosłości nic nie zdziałasz. (2014/06/26 13:50)

SrokatyArab

Więc uważasz, że w cytowanym przeze mnie fragmencie wszystko jest ok?
Nie wiem kto jest w tym wypadku mądralą, ale sądzę, że ten kto pisze głupotki, uważając się za znawce.
Jeśli chodzi o mnie to zdziałam prawdopodobnie tyle, że wyprowadzę z błędu niezbyt zorientowane osoby, które czytają twoje posty, a może nawet i ciebie.

Myślę jednak, że nie rozumiesz w czym problem, więc spróbuję jaśniej. Piszesz złe informacje, wprowadzając innych w błąd. Półparada to NIE JEST przejście do spokojniejszego chodu. Poczytaj inne posty, czy artykuły na ten temat i następnym razem nie udzielaj rad, jeśli nie jesteś w czymś do końca zorientowana. (2014/06/26 15:07)

igus

1.Przytrzymanie wodzami

2.napiąć pośladki (automatycznie twoje łydki są bardziej przyciśnięte)

Taka to filozofia:)

(2014/07/27 22:21)

igus

Przepraszam jeszcze o ruszeniu:

1.pchnięcie biodrami

2.impuls za pomocą łydki

Prosto i łatwo do zapamiętania

(2014/07/27 22:23)