Jedzenie dla hucuła

/ 6 odpowiedzi
Hej :)

Mam pytanie: jakie pasza będzie najlepsza dla hucułka - praca średnia?
Czy niegnieciony owies (moczony?) z wysłodkami buraczanymi i sieczką będzie dobry?
Czy lepiej owies gnieciony?
Czy mogę dodawać jakieś zioła? Które z wypisanych niżej będą najlepsze? A może możecie coś polecić?
 Malina liść - http://podkowalinypl.shoper.pl/pl/p/Malina-lisc/615
 Malina owoc - http://podkowalinypl.shoper.pl/pl/p/Malina-owoc/1450
 Ogórecznik - http://podkowalinypl.shoper.pl/pl/p/Ogorecznik/614
 Dzika róża - http://podkowalinypl.shoper.pl/pl/p/Dzika-roza-owoc/589 Brzoza - http://podkowalinypl.shoper.pl/pl/p/Brzoza-lisc/571
 ZUZALA mieszanka - http://animalia.pl/produkt,15230,516,zuzala-mieszanka-ziolowa-dla-koni-ziola-suszone-500g.html
I czy mogę dodawać np. marchewki, etc?

BTW jakie owoce i  warzywa (świeże) konie lubią najbardziej? Kiedyś słyszałam, że można im podawać banany, maliny, pomarańcze, mandarynki, gruszki i kiwi.... :)
Z góry dziękuję za odpowiedzi,
Kasia
Szary Pielgrzym


Podstawą żywienia koni jest dobrej jakości siano oraz trawa w sezonie pastwiskowym plus pasze treściwe , czyli owies ,otręby , mieszanki paszowe gotowe . Paszę treściwą dawkujemy według obciążenia konia pracę , im ciężej koń pracuje tym więcej dostaje paszy treściwej . Szczegółowe informacje o układaniu dawek pokarmowych zawarte są w specjalistycznych książkach na temat żywienia koni .


Bardzo szkodliwe jest przekarmianie koni , w dłuższym czasie powoduje to za tuczenie koni i zwiększa znacząco ryzyko wystąpienia ochwatu , kolki , mięśniochwatu , są to groźne choroby które mogą spowodować śmierć konia lub trwałe kalectwo . Dlatego należy tak układać dawkę pokarmową dla konia żeby ilość dostarczanej energii była zgodna z potrzebami konia . Nadmiar energii czyli pasz treściwych powoduje za tuczenie konia i przyczynia się do rozwoju wyżej wymienionych chorób . Jeżeli sami nie umiemy komponować dawek pokarmowych dla koni , bezpieczniej poradzić się w ośrodku doradztwa rolniczego lub po prosić o pomoc w ośrodku jeździeckim lub stadninie .


Podstawowe informacje o paszach .

Owies podajemy dla dorosłych zdrowych koni cały , gnieciony podaje się dla źrebiąt oraz koni starych które mają problemy z żuciem paszy .

Dawkowanie , konie prymitywne do jakich zaliczają się hucuły bardzo dobrze wykorzystują paszę ,w związku z tym owies daje się tylko ciężko pracującym koniom . Ewentualnie hucuły przy pracy lekkiej mogą dostać 0,5 kg owsa dziennie .


Otręby rozmieszane z wodą na gęstą papkę , dokładnie rozmieszane żeby nie było grudek . Suchych otrąb nie podajemy z względu na pęcznienie w żołądku i możliwość zatkania przełyku .

Dawkowanie , do 200 gram na każde 100 kg masy ciała konia. , czyli koń o wadze 300 kg otrzymuje 600gram na dzień . 3*0,2 =0,6 .


Wysłodki buraczane melasowane i zwykłe muszą być wcześniej moczone, 1część wysłodków na 4 część wody czyli 1kg zalewamy 4 litrami wody i moczmy 1,5 godziny przed karmieniem konia . Podanie suchych wysłodków może spowodować rozerwanie żołądka przez silnie pęczniejące wysłodki i śmierć konia .

Dawkowanie do 0.5kg na każde 100kg masy ciała konia na dzień.

Marchew podaje się dokładnie oczyszczoną z ziemi i bez oznak gnicia .

Dawkowanie do 3kg na każde 100kg masy ciała konia na dzień .


Siano bez ograniczeń .


Z owoców podaje się tylko jabłka w ilości 3,4 sztuk dziennie , podawanie innych owoców nie jest zalecane .


Banany w ilości jedna sztuka na jednego konia dziennie .


Zasady stosowania ziół są opisane w książce medycyna naturalna dla koni

(2014/08/31 15:36)

koniara123kasia


Dziękuję bardzo za odpowiedź :)
Mam jeszcze tylko jedno pytanie: czy jak np. chcę dawać owoc maliny, to lepsza jest sieczka czy granulat? Bo na tej stronie co podałam jest i to i to i nwm co lepsze... :/ (2014/08/31 19:06)

Szary Pielgrzym


To moim zdaniem większego znaczenia nie ma czy to jest formie granulatu czy sieczki .

(2014/09/07 15:02)

jestemzlasu


koniara123kasia trochę wydziwiasz. Skup się na zapewnieniu temu hucułowi dobrego pastwiska i dobrej jakości siana w odpowiedniej ilości, a pod względem żywieniowym będzie to szczęśliwy hucuł. W przypadku koni prymitywnych najbardziej trzeba uważać na to, żeby ich nie utuczyć. Odpuściłabym wysłodki, a owies w minimalnej dawce. A zioła - najpierw odpowiedz sobie na pytanie po co. Czy koń ma jakieś niedobory? Problemy zdrowotne? Jeśli nie, to na dobrym pastwisku i w dobrym sianie znajdzie wszystko co mu potrzebne. (2014/09/07 16:36)

koniara123kasia


jestemzlasu, wiem, wydziwiam. Ale chciałam, żeby koń miał urozmaiconą dietę - nie chodzi mi o utuczenie.Uważam, że dla koni lepiej jest zjeść np. mało owsa, ale za to do tego jeszcze jakieś urozmaicenie typu marchew. I pytałam, co innego mogłabym dodać do paszy (co by nie zaszkodziło):-) (2014/09/08 18:41)

wkn#im


NajlepszePavo SummerFit-jeden baton na dzień (2014/09/19 15:24)