Jeździć z koniem, nie na koniu

/ 4 odpowiedzi
Cześć 

Byłam na jeździe zapoznawczej w nowej stajni. Po zakończonym treningu trenerka powiedziała, że mam więcej jeździć z koniem niż na koniu. Ładnie siedzę i do dosiadu nie mogła się przyczepić, ale tylko siędzę i nic więcej. Na przyszłość kazała mi ruszać wędzidełkiem.  Moje pytanie: Jak mam to zrobić? Jak podczas jazdy jeździć z koniem? Może to trochę głupie pytania, ale zawsze lepiej się zapytać niż robić coś na własną rękę. 
jestemzlasu

Wędzidełkiem? Jeździsz na munsztuku czy chodzi o wędzidełko języka? Co do enigmatycznego "jeżdżenia z koniem" - niech się wypowie trenerka. Ona powinna zadbać o to, żeby tłumaczyć ci wszystko w sposób zrozumiały. Dopytaj co miała na myśli. Bo ja na przykład jeździłam swego czasu z koniem - brałam luzaka w tereny - ale nie sądzę, żeby o to chodziło. Polecenie "ruszania" wędzidłem jest bez sensu. Jeśli masz coś nim robić, to musisz wiedzieć jak, dlaczego, po co, co masz osiągnąć. Wędzidłem się nie "rusza", wędzidłem się porozumiewa z koniem. To tak jakbyś w rozmowie miała "wydawać więcej dźwięków" - niby na tym polega mówienie, ale takie polecenie chyba nie ma sensu? (2017/08/21 12:29)

ninaw

Wędzidełko to to co mamy w ustach. Twoja trenerka, chyba nie dokładnie określiła co masz zrobić. Może chodzi o zgranie się z koniem? Mój blog: https://horses--blog.blogspot.com (2017/08/30 11:19)

MalwinaL

Podczas jazdy na koniu nie chodzi o to, żeby na nim biernie siedzieć, od czasu do czasu działając tylko jakimiś pomocami. Cała sztuka jeździectwa polega na tym, by podążać za ruchem konia - innymi słowy jeździć razem z nim. To samo dotyczy wędzidła. Ręka podczas jazdy powinna poruszać się w rytmie końskiej szyi, gdyż stojąc w miejscu powoduje ona nieprzyjemne uderzanie ruchomego pyska o nieruchomy metal. Sęk tkwi w rozluźnieniu i pozwoleniu na to, by ruch konia swobodnie Cię niósł do przodu. Tyle i aż tyle. (2017/08/31 18:47)

Minny

Chodziło chyba o oswojenie się z koniem, o współpracę. Spokojnie, to przyjdzie  z czasem. (2017/09/15 07:09)