Kaszel u konia domowy sposób leczenia

/ 18 odpowiedzi
Hej mam pytanko znacie jakieś fajne domowe lekarstwa do koni na kaszel i drogi oddechowe ?? 
ugabuga

A jakie są jakieś fajne domowe lekarstwa na kaszel i drogi oddechowe?
Cóż za idiotyczne pytanie. Jak koń ma problemy z drogami oddechowymi to trzeba zwrócić się
do weterynarza, a on może stwierdzić, że jakieś jak do napisałaś/eś "domowe lekarstwa".
Możesz więcej zrobić złego takimi lekarstwami niż dobrego! (2012/03/24 19:21)

korona2001

Serio wiesz sama na to wpadłam że dzwonić do weta. Ale nie wiem czy wesz idzie zrobić fajne wywary z ziół dla konia na drogi oddechowe... więc sie pytam czy ktoś zna jakieś przepisy ...  (2012/03/24 19:23)

ugabuga

a nie prościej i bezpieczniej zapytać weta? (2012/03/24 19:27)

użytkownik15339

Hehehe , czytając ten wątek pokładam sie ze smiechu . " Domowe lekarstwa " ?! Nie ma czegos takiego . Kon to nie człowiek , ma troszeczke inny organizm i nie wystarczy mu podac syropku na kaszelek , żeby wyzdrowiał  xd . A może mu inchalację zrobisz ? xd . Widzisz , że z koniem dzieje sie coś niedobrego to dzwoń niezwłocznie do weterynarza , sama nic nie kombinuj ! Zwłaszcza , jesli jestes jeszcze niedoświadczonym hodowcą ... (2012/03/25 15:19)

gracja01

Syrop z cebuli

Potrzebne 8 cebul i miud

Przygotowanie:

Cebulę obrać i pokroić w talarki. Włuż je do naczynia następnie zalej je 1 szklanką miudu i odstaw na dobę w tym czasie mieszaj kilka razy następnego dnia jest gotowy podawaj go 3 razy dziennie do paszy :)

(2012/07/05 22:34)

gracja01

Syrop z cebuli

Potrzebne 8 cebul i miud

Przygotowanie:

Cebulę obrać i pokroić w talarki. Włuż je do naczynia następnie zalej je 1 szklanką miudu i odstaw na dobę w tym czasie mieszaj kilka razy następnego dnia jest gotowy podawaj go 3 razy dziennie do paszy :)

(2012/07/05 22:34)

jestemzlasu

Miudu - no padłam i nie mogę się podnieść... (2012/07/06 00:15)

pannajoanna

weź mu dawaj do owsa babkę lancetowata. Jak ci sie nie chce zbierac to mozesz zamówić na stronie podkowa-liny.pl

mOjemu pomaga (2012/07/06 16:04)

gracja01

Miudu - no padłam i nie mogę się podnieść...

Prubowałaś? Nie to nie gadaj.

(2012/07/06 16:20)

jestemzlasu

Ale co próbowałam? Podnieść się? Tak, już mi się od wczoraj udało.
Ale miudu nie miałam okazji próbować. Dobre to? Gdzie to można dostać? (2012/07/06 16:27)

kasiahera

Nie wiem czemu się dziwicie na domowe zioła dla koni. Jestem hodowcą koni od 20 lat z tym jedna klacz miała problemy z kaszlem i podejrzewane było copd. Acz kolwiek poza sterydami najlepsze ale drogie Vintipulmin - polecam.  mile widziane i z rezultatem były właśnie te syropy z cebuli i miodu ja osobiście podawałam również czosnek mielony i iglaki do boksu. Bo ze sterydami tez nie można przesadzać. Oczywiście co do sterydów skontaktuj się z wetem bo każdy koń ma inne dolegliwości. W sumie o zioła też lepiej go spytać bo przy niektórych objawach kaszlowych można zaszkodzić. Mi wet polecił dodatkowo to o czym powyżej wspomniałam. (2013/10/25 17:55)

ZetkaEmka

Możesz zrobić koniowi herbatkę. :3 Potrzebne zioła: tymianek, podbiał, szałwia, znadziesz np. w ekosklepie :3 RAZEM ma wyjść 100g świeżych albo 30-50 g suszonych. Zalej 500ml wrzątku, a potem schłodzony do temp. pokojowej, lub najlepiej lekko ciepły podaj koniowi razem z ziołami. Im szybciej podasz, tym lepiej (tylko pamiętaj, zeby nie dać koniowi gorącego) :P
Jeśli koniowi się nie poprawi, KONIECZNIE skontaktuj się z wetem, a jeśli weterynarz leczy Twojego konia, to spytaj się go, czy mozesz zastosować zioła. :3 A, no i jeszcze możesz dać konikowi moje ulubione ziółko - żywokost. Zgniecione świeże liście lub ok. 30 g suszonych w paszy :3 (2013/10/25 20:45)

Honeonna

Ekhem... fajnie, że dajecie przepisy, tylko że ostatni post w tym temacie był rok temu...

Koniom czosnku nie powinno się dawać. Tak, ma właściwości antybakteryjne i tak dalej, ale przy tym zawiera związki fenolowe i dwusiarczki n-propylowe, które powodują anemię Heinza- czerwone krwinki transportujące tlen w organizmie po prostu się rozpadają. U bydła zjedzenie 10 kg nawet samych LIŚCI czosnku prowadziło do bardzo silnej anemii, a z wstępnych szacunków wynika, że konie są jeszcze wrażliwsze. Oczywiście, że nikt nie da koniowi wiadra czosnku do zjedzenia, ale trzeba porównać to do masy zwierzaka i zastanowić się, czy to dobrze, że mniejszą dawką i tak go podtruwamy. Wszystko dlatego, że wiele zwierząt, m.in. konie, nie ma enzymów, które pozwalają ludziom uniknąć szkodliwego wpływu czosnku i spokrewnionych roślin.

Jeśli czosnek da się w dawce, która ma realny wpływ na walkę z chorobą, nie uniknie się jego złego działania, nawet jeśli po koniu nic strasznego nie będzie widać. Z kolei jeśli da się mniejszą porcję, nie zadziała, jak powinien, a trochę truć będzie i tak. Lepiej przerzucić się na ziółka, które też mają działanie wzmacniające/antybakteryjne/wspomagające, a nie szkodzą.

Nie mogłam się powstrzymać przed wyciągnięciem tego... Mam nadzieję, że przez ten rok MegaPusia19 dowiedziała się, że koniom też można zrobić "inchalację"...End of wredota. (2013/10/25 21:38)

Szary Pielgrzym

Honeonna , możesz podać link do materiałów źródłowych na poparcie swojej opinii o szkodliwym wpływie czosnku na konie. Według mojej skromnej wiedzy czosnek działa pozytywnie na organizm konia , o ile jest stosowany zgodnie z zasadami sztuki , albowiem lekarstwo od trucizny odróżnia tylko dawka . To co w dużych dawkach zabija , w odpowiedniej dawce leczy .

(2013/10/27 10:43)

Honeonna

http://www.equisearch.com/horses_care/nutrition/feeds/eqgarlic528/

Choćby to. Na dole jest też lista źródeł. Oczywiście, że dawka jest ważna, tylko niestety czasami nie jesteśmy w stanie sami określić, kiedy zaczyna dziać się coś złego, a ja, mając pod ręką środki, o których wiadomo, że są bezpieczne, nie brałabym pod uwagę czegoś, co bardzo prawdopodobnie także szkodzi. Że tak zacytuję fragment: "Until these suspicions are investigated and repudiated, how much risk are you willing to take? Until well-designed, formal research is done on garlic's risks and benefits, specifically in horses, it seems the only safe avenue is the avenue of caution. At the very least, I wanted each of you to make your decisions with benefit of all available information, including longstanding reports from researchers far greater than me, indicating that the popular garlic bulb has a dark side." (2013/10/27 20:02)

Szary Pielgrzym

Ciekawy artykuł . Wygląda na to że czosnek nie jest taki bezpieczny dla koni jak się powszechnie uważa .

(2013/10/28 18:27)

jukula2000

Może nie jest własnoręcznie zrobiony. Ale polecam zioła firmy Green Horse. Domowe na pewno i sprawdzone. Działają na 100%. Na sprzedaż między innymi mieszanka na drogi oddechowe. (2014/09/08 21:14)

Gorąca piątka