Klacz je obornik

/ 8 odpowiedzi
Witam wszystkich. Potrzebuje pomocy. . . .
Mam 14 letnią wielkopolską klacz która jest żarta, nie odmawia żadnych posiłków. Ale od pewnego czasu zaczęła jeść suchą słomę ale na niej się nie skończyło. Teraz już nie je słomy tylko to co jest pod nią. Obornik ! Je normalnie obornik! Zaczęła mi chudnąc. Już ją odrobaczyłem, kombinowałem z rożnymi paszą. I jak już się poprawiała to zaczyna znów chudnąc. A wcina tą mazie aż wstręt mnie bierze. Próbowałem ją wiązać, dawało efekt taki że nie jadła nic poza tym co jej dałem , ale za to jak się nastała się w stajni to później na padoku  leżała. Czyszczenia sporo.
Stoi przy niej jeszcze źrebak 8-mcy. ale do końca tygodnia , zostanie odstawiony.
Już nie wiem co mam robić.

rumel

Wiem , to dość oberzydliwe, ale nic w tym nadzwyczajnego, w przypadku klaczy wysokoźrebnych, karmiacyci źrebiat - potrafia wcinac nie tylko obornik zmieszany ze sciółka, ale wprost końskie "gały" wygrzebując z ich niemal "na gorąco" to, czego brakuje w ich diecie. Tak, tak - posłuchajcie  wszystkie całuśne Istotki :) Chodzi o prawidłowa suplementację - jednak nawet zapewnienie odpowiedniej ilości substancji mineralnych i witamin czasami nie zapobiega temu "zboczonemu łaknieniu". Najlepiej byłoby dostarczyć jej troche więcej suplementów czy mieszanek dla klaczy karmiacych, no i eliminowac ryzyko pałaszowania gnoju - dobrze byłoby, aby przynajmniej w dzień klacz była na padoku, czy pastwosku z dostepem najlepiej do dzikiej roslinnosci - mam na mysli dzikie trawy, korzenie itp. Na noc - o ile masz taka mozliwośc wstawiac ja na do suchego boksu - wiem, czasami nie ma warunków. Po odłaczeniu źrebaka - powinno minąc, nie zapomniej jednak, ze z odłaczeniem źrebaka ida w parze odpowiednie rygory w diecie klaczy, aby laktacja bezproblemowo zanikła. Tu ma tez znaczenie pora roku - jednak w aktulnych anomaliwych klimatach wiosennej zimy - na padoku, czy pastwisku klacz wyszuka sobie sporo dobrego,a słońce pomoże przyswoić lepiej witaminy. (2014/01/06 17:57)

rumel

a.... jeszcze jedno - jakoś umknął mojej uwadze wiek malucha 8m-cy - a czemu ten "stary byk" jeszcze ją "dynda"? No.. chyba, że są jakieś szczególne wskazania zdrowotne, bo jeżeli nie - to już powinien być odstawiony od cyca. (2014/01/06 18:04)

arosilver

Dzięki za odpowiedz i podpowiedz równocześnie. Myślałem o niewywiezieniu całej mokrej zawartości z boksu ale nasuwa mi się pytanie. Czy jak przyjdzie mroźna zima , a może jeszcze nastąpić , czy nie będzie jej za zimno ? Podłoga wylewka betonowa.
Tego byka miałem odstawić już ze 2 miesiące temu, ale praca z równoczesnym wyszykowaniem boksu nie poszła mi w parze. jeszcze 2 dni. (2014/01/06 18:58)

rumel

Coś w tym jest - zwłaszcza jak stajnia jest dość zimna... wyjsciem byłoby /takim komromisowym/ uswanie na bieżąco świeżego obornika, bo to on stanowi szczególna "atrakcję" no i staraj się dać grubszą ściółkę - najlepiej gdyby słoma była z tych, które klaczy smakują - pszenna albo owsiana - to dobra alternatywa "zamiast". Staraj się, aby już nawet przez te dwa dni była dużo na dworze - możesz tego malucha zostawić w boksie,jeżeli boks jest bezpieczny i nie daje szans zawiśnięcia na ścianie działowej, drzwiach czy innym miejscu. Nie wiem, czy klacz ma stado - bo jak jest sama to prawdopodobnie nie odejdzie od drzwi... a mały będzie "śpiewał i tańczył" ile wlezie.. jednak od tego się nie umiera - co najwyżej można stracić głos - najważniejsze, aby boks malucha był bezpieczny, bo chodzenie po ścianach i drzwiach jest przecież normalnym punktem programu... (2014/01/06 23:28)

aga5

Myślę, że tego chodzenia po ścianach i drzwiach to można uniknąć jeśli źrebak jest stopniowo przyzwyczajany że zostaje sam.Mój maluch ma już 9 miesięcy i zostaje sam bez problemu,ale już w pierwszym tygodniu jego życia zabrałam mu mamę na parę minut i tak co dzień szybko się przyzwyczaił, a ja stopniowo wydłużałam czas rozłąki. (2014/01/07 09:51)

martakropa

Jedzenie obornika wskazuje braki w organizmie. Sugerowałabym zrobienie morfologii i wprowadzenie odpowiedniej suplementacji na podstawie jej wyników. Źrebaka powinno się koniecznie odstawić- wywysa z niej , jak widać, już zbyt dużo.  (2014/02/11 11:33)

milaswi

KOnie często jedzą obornik bo  są tam składniki których potrzebuja w diecie + zgadzam sie z rumel :) (2014/02/11 21:11)

Luna

morfologia+odpowiednia suplementacja na podstawie wyników+odstawienie młodego=sukces
Przynajmniej tak mnie uczyli na studiach :) Moi przedmówcy mają rację!
Powodzenia! Trzymam kciuki! (2014/02/11 22:01)