Kłus dla opornych

/ 9 odpowiedzi
Cześć,
Mam teraz na jazdach osobę, która jest wyjątkowo oporna jeżeli chodzi o naukę kłusa ćwiczebnego. Próbowałem rozciągania. Równowaga jest w miarę okej. Jazda w odchyleniu.. i nic. nadal "klepanie" siodła.
pomysły na ćwiczenia?
magda-krzyzanow


  Możliwe , że jeździec podświadomie nie potrafi się rozluźnić. Mi dużo pomogły ćwiczenia typu parę kroków kłusa , parę kroków stępa i tak ciągle ;D Łatwiej jest się rozluźnić ;) Może jeszcze jazda na oklep ( albo kłusowanie bez strzemion ;) ) Na początku najlepiej zacząć na wygodnym koniu lub takim co wolno kłusuje.   Jak zaczynałam się uczyć jeździć konno zawsze miałam problem z kłusem ćwiczebnym , a co za tym idzie z galopem w pełnym siadzie. W wakacje zaczęłam jeździć prawie codziennie (wcześniej jeździłam raz w tyg).Instruktor zalecił mi właśnie te ćwiczenia. Ciągle kazał mi kłusować bez strzemion. Na początku obijałam się jak "worek kartofli". Trzeciego dnia ćwiczenia przyniosły niespodziewany efekt. Umiałam wysiedzieć kłus bez strzemion. Nie obijałam się o siodło ;D,więc instruktor postanowił , że zagalopujemy ( wcześniej galopowałam tylko w półsiadzie albo jak chciałam wysiedzieć to latałam po siodle ;D ). Zagalopowałam i... udało się ;D Wysiadywałam :) To była wielka zmiana z dnia na dzień :) Mam nadzieje , że pomogłam :D  (2014/07/15 17:38)

koniarka13


Przede wszystkim radzę ćwiczenia na rozluźnienie,brak elastyczności w siodle i zbyt sztywne nogi.Niech ta osoba stara się skupiać ciężar swojego ciała na strzemionach,ale nie przylegać nogami do ciała konia,bo to daje właśnie takie oto skutki. (2014/07/15 20:05)

Hrenna


Czytam i niekiedy nie wierzę.Przede wszystkim uczeń w porządnej szkółce jeździeckiej nie powinien wgl na pierwszych jazdach dostać strzemion do nóg na lonży, jeżeli nie opanuje kłusa ćwiczebnego (rozluźnienie itd.). To jest podstawa. Więc jak na moje, jeżeli uczeń jeździ bez lonży, to proponuje z powrotem na lonże i jazda bez strzemion, na oklep. Nogi, łydki, uda mają przylegać. Jak osoba siedząca na koniu ma się utrzymać, jeżeli nogi nie bd przylegać do ciała konia? o.O nie dość, że taka osoba by była całkowicie spięta, to zero równowagi. Proponuję też ćwiczenia ogólnie na rozluźnienie, typu martwy indianin, młynek itd.  (2014/07/15 22:15)

jestemzlasu


Ja nie wiem jak, ale się utrzymuję nawet jak mi nogi nie przylegają. Musi magicznie chyba...Z drugiej strony nie rozumiem jak przylegające nogi mają przeszkadzać w rozluźnieniu.


Michal85 na czym polega "jazda w odchyleniu"? (2014/07/15 23:28)

Hippika


Ja bym nie przesadzała z jazdą bez strzemion, bo czasami można zrobić więcej złego niż dobrego. Jestem tego idealnym przykładem, bo po pewnym czasie po prostu nie umiałam jeździć ze strzemionami, bo cały czas je gubiłam ze względu na brak oparcia w strzemieniu. Wszystko jest dla ludzi, ale z umiarem. 
A utrzymać bez przylegania nóg do konia się nie da, ale wydawało mu się, że na koniu się siedzi a nie się go trzyma. Jak dla mnie świetnym ćwiczeniem jest właśnie odstawienie całkowicie nóg od siodła i siedzenie na tyłku. Wtedy bardzo dużo mankamentów "wychodzi".  (2014/07/16 10:04)

koniarka13


Nie wiedziałam,że to tak zrozumiecie z tą jazdą bez przylegania nóg.Chodzi o to,żeby osoba kurczowo nie trzymała się nogami,tylko kolanem i ewentualnie łydka ma działać.Nie można przylegać do konia całą powierzchnią nogi,bo to daje właśnie taki skutek jakim jest wybijanie z siodła. (2014/07/16 11:22)

jestemzlasu


Osoba ma się kurczowo trzymać kolanem? To jej pomoże w rozluźnieniu?
Nie da się przylegać do konia całą powierzchnią nogi, bo byś się musiała koniem owinąć. Ale ok, czepiam się, wiadomo że chodzi o przyleganie całą długością. W takim razie powiedz - która część nogi ma odstawać od boku konia? (2014/07/16 14:01)

koniarka13


Nie będę się sprzeczała, kolano(tak jak wcześniej napisałam) ma przylegać do siodła,ale nie kurczowo. Czy tak trudno jest zrozumieć sens tego pojęcia? (2014/07/17 17:13)

Kilimka1


Nie widzę w tym zdaniu nic niezrozumiałego ;) (2014/07/18 19:30)