Koń a kąpanie

/ 3 odpowiedzi
Hej,
Mamy nowego konika. Trszkę był przez poprzednich właścicieli zaniedbabny jeśli chodzi o pielęgnację. I tu pojawia się problem - jest straszliwie brudny, nie da się doczyścić na sucho szczotkami. Konieczna kąpiel. Ale mam obawy. Koń nigdy w życiu nie był kąpany. Boję się, że będzie na to zbyt wrażliwy, przeziębi się, zachoruje. Co mam zrobić? Proszę o rady. Może mieliście podobne doświadczenia?
SrokatyArab

Jeśli masz dostęp do myjki z ciepłą wodą nie powinno być problemu, bo kontakt z nią zazwyczaj jest dla konia przyjemny. Jeśli nie to trochę gorzej, ale da się przeżyć. Ważne, żeby konia, który nigdy nie był kąpany nie zrazić do wody, przyzwyczajać stopniowo, a polewanie zaczynać od nóg. Jeśli koń reaguje strachem czy paniką na wodę z węża lepiej na początku ograniczyć się do mokrej gąbki (najlepiej moczyć w ciepłej wodzie). Za pierwszym razem nie wiązać konia na myjce - niech ktoś go trzyma na uwiązie. Po kąpieli, przy takiej pogodzie obowiązkowo derka polarowa, zwłaszcza jeśli w stajni jest przewiew. Pozamykać drzwi i okna żeby nie było przeciągu i powinno być ok.
Mokry koń z pewnością będzie chciał się wytarzać w boksie, więc żeby nie zniszczył derki warto go uwiązać do czasu wyschnięcia. (2014/09/30 14:06)

SylwiaAmazonka

Spróbujemy więc mycia zadu i przednich nóg gąbką. Dziekuję bardzo za radę :D (2014/10/02 20:35)

patrycja64

" jest straszliwie brudny, nie da się doczyścić na sucho szczotkami. Konieczna kąpiel. Ale mam obawy. Koń nigdy w życiu nie był kąpany. Boję się, że będzie na to zbyt wrażliwy, przeziębi się, zachoruje. "

Nie koń ci nie zachoruje podczas kąpieli no chyba że polejesz go mega lodowatą wodą . Przede wszystkim 7 games . postaraj się by koń ci zaufał . Polecam 1 grę z tych 7 :) . Trochę pracy się opłaca ! Na prawdę postaraj się jak już ci zaufa z myciem nie będzie kłopotu tylko pamięta woda musi być letnia !! :) To tyle ode mnie , pozdrawiam.

(2014/10/09 07:57)