Koń bryka przy zagalopowaniu

/ 11 odpowiedzi
Jeżdżę na 5 letnim koniu, wszystko jet dobrze oprócz jednej rzeczy. Kiedy chce zagalopować on mnie nie słucha, dodaje łydki, itp. Instruktorka każe użyć mi bata, ale zawsze kiedy go używam koń zaczyna brykać. Pani mówi, że muszę go przestraszyć, mam na niego krzyczeć i wgl. Mógłby mi ktoś pomóc ?

Z góry dziękuję :)
Alka123

Powiem ci, że bat to czasami taki "straszak". Nie masz go bić cały czas po zadzie tylko tak jakby nim machać. Co do brykania to nie wiem. (2014/03/22 21:30)

ada-koniara

Powodów brykania konia może być wiele, ale domyślam się, że jest to koniś, który po prostu próbuje utrudnić Ci zagalopowanie. Myślę, że krzyk tutaj nie pomoże. Jeśli koń oddaje na bacik to nie przestawaj go używać. On oddaje to Ty też oddajesz. Oczywiście nie chodzi mi tutaj o bicie kopytnego. Mam nadzieję, że mnie źle nie zrozumiecie, ale z własnego doświadczenia wiem, że jak się odpuści trudnemu koniowi możemy wpaść w kłopoty. Inna sprawa jak jest to koń prywatny, na którym jeździmy tylko my. Wtedy ja bym zastosowała metody naturalne, ale to już na inny temat. (2014/03/22 21:37)

rumel

koń jak koń mody to i bryka, ale co z tą instruktorką? (2014/03/22 21:40)

rumel

młody nie mody :) (2014/03/22 21:40)

ada-koniara

Ja bym pomyślała nad zamianą instruktora, ale to już tylko  i wyłącznie Twoja decyzja. (2014/03/22 21:53)

Koniuu

1. Nie wolno doprowadzić do tego, żeby koń się bał jeźdźca..2. Często się tak dzieje gdy przy zagalopowaniu za mocno trzymasz go na wodzy. Wtedy dajesz mu sprzeczne sygnały i wtedy koń się denerwuje i bryka. Spróbuj zagalopować na całkiem luźnej wodzy (Na wszelki wypadek na zamkniętym terenie np. na hali)  (2014/03/23 20:38)

SrokatyArab

Nie no bardzo mądrze - rzucić wodze przy zagalopowaniu, w dodatku na brykającym koniu. Może jeszcze łydki odstawić.
Jak nie będzie zamknięcia w pomocach (a do tego zalicza się również kontakt), nie będzie poprawnego zagalopowania.
Siodło dopasowane? Plecy i zęby ok? Elczix może tego nawet nie wiedzieć i w sumie nie ma w tym nic dziwnego, bo dopiero się uczy, ale warto zainteresować się tym tematem. Bardzo często przyczyną brykania jest niedopasowany sprzęt, lub problemy zdrowotne.
Pod innymi jeźdźcami też koń bryka i też zagalopowuje na "krzyczenie"? (2014/03/24 00:07)

rumel

Obie macie trochę racji... bo nie mamowy o luźnej wodzy przy takim zachowaniu konia, ale z drugiej strony sadzanie go na du**" wędzidłem tez do niczego dobrego nie prowadzi. ja tylko nie wiem - po co te wrzaski i dlaczego (instruktorka?) tak "zaleca"? A dopasowanie wszystkiego na koniu - zawsze warto sprawdzić... (2014/03/24 20:19)

elczix

Instruktorka mi powiedziała, że pod innymi jeźdźcami niby też bryka jak użyją bata, ale krzyk na niego niezbyt działa, chyba, że jeśli pani instruktorka na niego wsiądzie. (2014/03/27 12:48)

rumel

widzisz więc sama - krzyczenie na konia jest z reguły... bez sensu... ubolewam, że instruktor uczy takiego sposobu postępowania z koniem :( (2014/03/27 16:42)

misososo

Koń z Zawady? Też tam jeżdżę. Jaki koń? U kogo jeździsz? (2014/05/05 22:51)

Gorąca piątka