Koń gwałtownie przyśpieszający

/ 4 odpowiedzi
Jest sobie nowa w stajni klacz w wieku bardzo dojrzałym, po karierze sportowej. Klacz non-stop tuli uszy, jakby zawsze spodziewając się najgorszego, ale nie to jest problemem, bo nigdy nie kopie, nie gryzie, nie atakuje, można ją wszędzie dotknąć, wszędzie zaprowadzić, a jak się ją mizia po czole to nawet zamyka oczka :)
Jest świetnie zajeżdżona, bardzo czuła na pomoce, zbiera się po mistrzowsku, ale nigdy nie wybacza błędów jeźdźca i potrafi się mścić (tylko pod siodłem), dlatego skaczą na niej tylko dwie osoby, które są świadome swoich błędów i starają się je eliminować.
 
Główny problem polega na tym, że jakieś trzy metry przed przeszkodą (jak i po niej) agresywnie przyśpiesza jak kolejka górska i wykonuje bardzo wczesny odskok, dowodząc jeźdźcowi, że jego kontrola sytuacji to tylko iluzja :D Pomoce (np. pulsacyjne, wstrzymujące działanie wodzy), które działały przy pierwszym i drugim skoku, przy trzecim nagle w ogóle nie działają. Gdy wyczuje najmniejszą niepewność jeźdźca, wyłamuje albo odmawia skoku (wystarczy pomyśleć "O, nie będzie pasował odskok, może wyjść trochę niepłynnie" i klacz po prostu spływa przed najmniejszym krzyżakiem). Również najazd musi być idealnie prosty, ale to - uwierzcie mi na słowo - idealnie, idealnie, idealnie.
Odkąd chodzi regularnie jej zachowanie uległo poprawie, kiedyś "świrowała" od początku jazdy, w tej chwili pierwsze skoki są świetne, 100% zaufania, posłuszeństwa i zadowolenia, wstępuje w nią furiat dopiero na koniec, ale nigdy nie można przewidzieć, przed którą przeszkodą się zacznie. Kręcenie wolt się nie sprawdza, bo koń się wścieka jeszcze bardziej, gdy nie pozwala się jej pojechać na przeszkodę albo gdy się ją po prostu ochrzani, zaczyna po prostu biec dookoła placu jak wyścigówka (na szczęście teraz już robi tak bardzo rzadko).

Miałam mnóstwo teorii na temat przyczyn jej zachowania, niektóre absurdalne, wszystko przetestowałam: czy ją coś nie boli, nie uwiera, czy ją to nudzi, czy tego nie lubi, czy woli w ochraniaczach czy bez, czy w tym siodle, czy w tamtym, czy pod tym jeźdźcem, czy pod tamtym jeźdźcem, czy w dzień, czy po zmroku, czy lepiej ją rozbiegać podczas rozgrzewki czy lepiej od początku wstrzymywać i tak dalej.

Im bardziej jest zmęczona, tym bardziej jest wściekła, tym bardziej przyśpiesza (paradoksalnie zmęczona biegnie szybciej niż pełna energii). Sądzę, że po prostu, gdy uznaje, że czas na powrót na pastwisko, próbuje zniechęcić jeźdźca do dalszej jazdy. Moje pytanie brzmi: co z tym zrobić? Czy ten problem może mieć podłoże bardziej psychiczne (trauma? tylko że potrafi skakać spokojnie, poprawnie, nie wykazuje strachu) czy zdrowotne (myślałam o jej stawach, ale bardziej skłaniam się ku tezie, że to jej cwaniactwo)?
Proszę o magiczne porady i spojrzenie na sytuację trzeźwym okiem, bo ekipa zajmująca się tym koniem już nie ma pomysłów.

Przepraszam za przydługi wpis ;)
jestemzlasu


Koń skakać ma zawsze w ochraniaczach, to nie jest kwestia czy "woli".
Z tego co piszesz wynika jasno, że skoki sprawiają temu koniowi dyskomfort. Coś go boli, może sprzęt niedopasowany, może jeździec traci równowagę i sprawia niewygodę.Koń tego dyskomfortu stara się unikać (wyłamania) lub mieć sprawę jak najszybciej za sobą (pędzenie). W miarę jazdy, zmęczenia, dyskomfort się nasila.
Co zrobić? Przebadać pod kątem bolesności - nóg, grzbietu, pyska, sprawdzić dopasowanie sprzętu, w końcu wsadzić kogoś, kto naprawdę wie co robi i będzie umiał ocenić gdzie leży problem.Czyli - weterynarz plus osoba doświadczona w doborze sprzętu plus sprawny skoczek. Może być w jednej osobie, jeśli dostępny.Nie podejrzewać "cwaniactwa", koń ma zawsze powód nieposłuszeństwa - ból, niewygodę, zmęczenie, strach, niejasne sygnały jeźdźca, jego słabe umiejętności. Nigdy nie buntuje się "bo tak". (2015/12/13 15:25)

Tinky


Dziękuję za odpowiedź.

Co do ochraniaczy - oczywiście, że na co dzień skacze "z", dlatego napisałam, że niektóre moje teorie były absurdalne, no ale szukaliśmy różnych głupich rozwiązań, a nuż miała jakiś uraz do nich, bo ktoś za ciasno zapiął itp. ;)

Wet był i co jakiś czas przyjeżdża na rutynowe kontrole, kowal również, nogi i grzbiet są zawsze sprawdzane przed i po treningu, sprzęt dopasowany, więc teoretycznie nic fizycznie nie powinno jej doskwierać. Wiesz, wyłamania to typowe błędy jeźdźca i niepewnych sygnałów, więc gdy korygujemy jeźdźca, wyłamania przestają występować, ale jeździec musi być naprawdę przekonujący, jak pisałam koń jest nowy i wymagający (byle kogo na swoim grzbiecie nie toleruje), więc zgranie się też wymaga czasu. Już i tak nasz trójkącik jeźdźcy-klacz zrobili naprawdę duże postępy.

Tylko to przyśpieszanie jest niepokojące. Masz rację, że im jest bardziej zmęczona, tym może odczuwać większy dyskomfort, może nasilać się jakiś ból, który nie jest widoczny ani dla nas ani dla weta. Jak dotąd tylko raz było tak, że cały trening wypadł idealnie, różnił się od innych treningów tym, że w połowie zmienili się jeźdźcy. Czy to mogło być dla niej jakieś zaskoczenie? Jakieś urozmaicenie? Może drugi jeździec wyeliminował źródło bólu, które nie zdążyło narosnąć (np. w pysku?) Sprawdzimy to.

Jeśli chodzi o zasięgnięcie opinii u profesjonalistów, to widział ją również pewien pan, który niegdyś trenował polską kadrę, ale stwierdził, że ona ma "taki styl skoku", że lubi się rozpędzić (tsss, bez komentarza). Być może tak jest, że łatwiej jest jej się wybić z agresywniejszego najazdu, ale w tym też musi być jakaś przyczyna.
Niestety nie wiemy, co się z nią działo w poprzedniej stajni, w jaki sposób tam ją trenowano, jak się z nią obchodzono.

Ach, a z tym cwaniactwem chodziło mi o coś w stylu "skulę uszy, to się wystraszysz i dasz mi spokój, wywiozę cię do stajni, to się wystraszysz i dasz mi spokój" itd., czyli wchodzenie pobłażliwym jeźdźcom na głowę. Przyznasz, że są takie konie, które lubią sprawdzać, na ile sobie można pozwolić? :) To jest jedna z teorii, że po prostu robi nas w konia. Wszystko jest do wypracowania, byle poprawnie zdiagnozować przyczynę, prawda?

Jeszcze raz dziękuję za odpowiedź, będziemy obserwować, kształcić, zasięgać rad, chuchać i dmuchać :)   (2015/12/13 18:11)

maxkarl


Kupuj paszporty, wizy (jamessscott28@gmail.com), prawo jazdy, legitymacje, IELTS

zakup wysokiej jakości zarejestrowane i niezarejestrowane paszport, wiza, prawo jazdy, legitymacje, IELTS. (((Jamessscott28@gmail.com))))
Jesteśmy zespołem specjalistów z wieloletnim doświadczeniem w produkcji sfałszowanych paszportów i innych dokumentów identyfikacyjnych, najlepszych producentów wysokiej jakości fałszywych dokumentów. Z ponad 10 milionów dokumentów krążących w świecie. Oferujemy tylko oryginalne wysokiej jakości prawdziwego fałszywego paszportu, prawa jazdy, legitymacje, znaczki pocztowe, akty urodzenia, dyplomy i inne międzynarodowe produktów podrabianych z wielu krajów takich jak USA, Australii, Belgii, Brazylii, Kanadzie, Norwegii, Włochy, Finlandia, Francja, Niemcy, Izrael, Meksyk, Holandia, RPA, Hiszpania, Wielka Brytania.


Ta lista nie jest kompletna.

Aby uzyskać więcej informacji i zamówić, skontaktuj się z nami poprzez e-mail lub telefonicznie.
KUP fałszywe paszporty brytyjskie (UK), amerykańskie, kanadyjskie
DOKUMENTY fałszywa tożsamość online w Stanach Zjednoczonych, prawo jazdy
Kup fałszywych metryk
KUP prawo jazdy FAŁSZ


Kontakt >>>>>>> (((jamessscott28@gmail.com))))

 SYKPE >>>>>>>>>> jamessscott28

WhatsApp >>>>>>>>> +1(410)343-9303

Nie wahaj się z nami skontaktować w każdej chwili iw każdym uznania.

słowa kluczowe:

kupić imienne legitymacje i niezarejestrowany
Nabyte zarejestrowane i niezarejestrowane kierowców na całym świecie
kupować paszporty zarejestrowane i niezarejestrowane USA (Stany Zjednoczone)
kup zarejestrowane i niezarejestrowane australijskich paszportów,
kupić paszporty zarejestrowane i nie zarejestrowane w Belgii,
kup zarejestrowanych paszporty (Brazylia) i nie odnotowano w Brazylii,
kup zarejestrowanych paszporty (Kanada) i niezastrzeżone kanadyjski,
kupować paszporty fińskie zarejestrowane i niezarejestrowane (Finlandia)
kup paszporty (Francja) zarejestrowane lub nie francuski,
kup zarejestrowany lub niezarejestrowany Niemiecki (Niemcy), paszporty,
kupić paszporty (/ Holandia Holandia) zarejestrowane i niezarejestrowane holenderski,
kupić paszporty zarejestrowanymi znakami towarowymi firmy Izraelu
kup paszporty (UK) zarejestrowane i niezarejestrowane w Wielkiej Brytanii,
zarejestrowane i niezarejestrowane kupić Hiszpański (Hiszpania) paszporty,
kupować paszporty zarejestrowane i niezarejestrowane Mexicanos (Meksyk)
kupić paszporty południowoafrykańskich zarejestrowane i niezarejestrowane.
kupić australijskie prawo jazdy zarejestrowane i niezarejestrowane,
zakup licencji kanadyjskiego kierowcy zarejestrowane i niezarejestrowane,
kupować i licencje Holenderski (Holandia / Holandia) jazdę wyrejestrowana zarejestrowany,
kupować i licencje Niemiecki (Niemcy) jazdę wyrejestrowana zarejestrowany,
kupić i Wielka Brytania (United Kingdom) prawa jazdy wyrejestrowana zarejestrowany,
kupić paszporty dyplomatyczne zarejestrowane i niezarejestrowane,
kupować paszporty zarejestrowane i niezarejestrowane USA (Stany Zjednoczone)
kup zarejestrowane i niezarejestrowane australijskich paszportów,
kupić paszporty zarejestrowane i nie zarejestrowane w Belgii,
kup zarejestrowanych paszporty (Brazylia) i nie odnotowano w Brazylii,
kup zarejestrowanych paszporty (Kanada) i niezastrzeżone kanadyjski,
kupować paszporty fińskie zarejestrowane i niezarejestrowane (Finlandia)
kup paszporty (Francja) zarejestrowane lub nie francuski,
kup zarejestrowany lub niezarejestrowany Niemiecki (Niemcy), paszporty,
kupić paszporty (/ Holandia Holandia) zarejestrowane i niezarejestrowane holenderski,
kup paszporty (UK) zarejestrowane i niezarejestrowane w Wielkiej Brytanii,
kupować paszporty zarejestrowane i niezarejestrowane Mexicanos (Meksyk)
kupić paszporty południowoafrykańskich zarejestrowane i niezarejestrowane.
kupić australijskie prawo jazdy zarejestrowane i niezarejestrowane,
zakup licencji kanadyjskiego kierowcy zarejestrowane i niezarejestrowane,
kupować i licencje Holenderski (Holandia / Holandia) jazdę wyrejestrowana zarejestrowany,
kupować i licencje Niemiecki (Niemcy) jazdę wyrejestrowana zarejestrowany,
kupić i Wielka Brytania (United Kingdom) prawa jazdy wyrejestrowana zarejestrowany,
Paszporty dyplomatyczne zarejestrowany i prawa jazdy, legitymacje, etc.
Duplikat zakupu zarejestrowane i niezarejestrowane, a prawo jazdy, legitymacje itp
kupcie nam paszporty nie są zarejestrowane (US) w sprzedaży i rejestrowane,
kupić paszporty zarejestrowanymi znakami towarowymi firmy Australii do sprzedaży, prawo jazdy, legitymacje itp
kupić paszporty zarejestrowane i nie zarejestrowane w Belgii na sprzedaż
kup paszporty zarejestrowane i niezarejestrowane Brazylijski (Brazylia) na sprzedaż, itp ....
kupić paszporty kamuflażu,

Kontakt >>>>>>> (((jamessscott28@gmail.com))))

SYKPE >>>>>>>>>> jamessscott28

WhatsApp >>>>>>>>> +1(410)343-9303 (2016/11/04 20:22)