Konie fiordzkie.

/ 36 odpowiedzi / 5 zdjęć
Jadzia

Dla mnie Fiordingi to konie idealne. Opanowane ,pojętne,chętne do współpracy.Wrodzona łagodność powoduje,że są bardzo proste w obsłudze.Mają duże brzuchy i krótkie nogi ale świetnie skaczą.W ujeżdżeniu też sobie radzą-legendarny Super Guss. Wspaniałe do agroturystyki.Koń nr1 do hipoterapi.Genialne konie zaprzęgowe.Na całej północy Europy dzieci i dorośli uczą się jazdy właśnie na Fiordach. Pisano tu na forum,że są uparte... Uważam,że to cecha nabyta.Wiele koni w szkółkach jezdzieckich ma takie narowy spowodowane monotonią i mnogością jezdzców,którzy wymagają ale nie motywują konia.Taki uparciuch staje się posłuszny kiedy trafia do wrażliwego właściciela. (2011/02/17 21:19)

Jadzia

Opinia,że fiordy drobią w ruchu nie jest szczera.Rasowy fiording powinien mieć długie kroki,energiczny posuwisty kłus i płynny galop.Jeśli widzieliście drobiącego fiorda nie był to okaz ''hodowlany'' albo miał dolew konika polskiego. W Polsce czystych Fiordów jest mało a hodowla praktycznie nie istnieje.Często klacze fd kryje się najbliższym ogierem fd (czasem 100km) a PZHK licencjonuje często nieodpowiednie ogiery fd. Miejmy nadzieję ,że przyjdzie moda na Fiordy i będziemy ich więcej sprowadzać.  Klacze mają tzw cichą ruję-nie są pobudliwe w czasie rui i przez to nie kłopotliwe w obsłudze ale  od hodowcy wymaga to doświadczenia i obserwacji. Fiordingi są długowieczne 30+ to częsta długość życia.Jest to rasa póznodojżewająca -młody rośnie do piątego roku życia.Ujeżdżanie przed 4 -5rokiem powoduje szkody w układzie kostnym i hamuje rozwój!!!!! Czasem 3letni fiordek wygląda jak 1,5roczny innej rasy wystarczy zachować cierpliwość a rozwinie się w bardzo silnego konia. (2011/02/17 21:58)

Jadzia

http://fjordhorses.norskwoodworks.com/horses/horsegallery.shtml (2011/02/18 15:27)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

załóż konto zaloguj się

Jadzia

www.bluebirdlane.com    warto pooglądać (2011/02/18 15:31)

załóż konto zaloguj się

jagienka

Wszystkie kuce (konie prymitywne) są super. ;]

(2011/02/25 16:16)

załóż konto zaloguj się

użytkownik13755

fajna jest grzywa .  !
niestety nie mam fiorda ani na  żadnym nie jeździłam .;(
ale gdzieś czytałam czy ktoś mi to mówił,że nie raz są złośliwe...
nie wiem czy to prawda więc ..... (2011/02/25 17:30)

użytkownik13755

podobno leniwe i uparte jak osiołek nie jeden.
;D (2011/02/25 17:31)

blackhorse93

Mi fiordy najbardziej pasują do bryczki :P
Ja miałam okazję jeździć na fiordzie, i bywało z nim różnie, raz leniuch, ale nieraz potrafił pokazać swoje rogi - jak każdy koń, ale bardziej chyba należą do spokojnych :) (2011/02/25 19:31)

Stajennica

Wszystkie kuce (konie prymitywne) są super. ;]

(2012/02/06 22:11)

buba

Pewien znawca koni powiedział takie słowa: "Nie ma złych koni -są tylko źli jeźdźcy" jest w tym prawda , złośliwość to cecha nabyta przez zwierzę w celu obrony.Konie nie przychodzą na świat trudne , konie staja się trudne!!!Problemy takie jak ponoszenie , stawanie dęba czy zwykłe lenistwo to tylko i wyłącznie wina człowieka , tylko człowiek powinien się za to winić!!!Oczywiście istnieją konie łatwiejsze i trudniejsze w kontaktach z ludźmi , ale każde zwierze nie robi człowiekowi na złość dla zabawy tylko z jakiegoś ważnego powodu! (2012/02/24 14:14)

Oczy Nocy

To ciekawostka o fiordach ;) Najdłużej żyjącym koniem w Polsce był wałach Fiordzki Togo ;) Żył on w stadninie UWM w Olsztynie i dożył 35 lat :)

Możliwe że obecnie się to zmieniło, ale kiedyś właśnie Toguś był rekordzistą, w ogóle niesamowity konik z niego był ;) http://www.uwm.edu.pl/nkhk/?page=270 (2012/02/24 14:24)

Gorąca piątka