Kuc sportowy (gr.D) kupno POMOCY

/ 8 odpowiedzi

Mam pytanie: mam zamiar kupić kuca waliskiego coba (ogiera) 3 letniego.Chciałbym dać go w trening sportowy. Ma idealną linie i rodowód. Będzie świetny w sporcie, ale mam problem. Kuc ten jest bardzo duży jak na grupę D, ma 151 cm i cały czas jeszcze rośnie. Według naszych polskich ustaleń powinno zaliczać się go do "małych koni" bo kuce gr.D są do 149cm w zawodach, a małe konie do 157. 

Na zawodach wyróżnia się cztery podstawowe grupy kuców:

A – do 121 cm w podkowach (dosiadane przez dzieci do 11 lat włącznie)
B – do 131 cm w podkowach (dosiadane przez dzieci od 12 do 14 lat włącznie)
C – do 141 cm w podkowach (dosiadane przez dzieci od 12 do 16 lat włącznie)
D – do 149 cm w podkowach (dosiadane przez dzieci od 12 do 16 lat włącznie)
Dodatkowo wyróżniane są dwie grupy:

E – małe konie do 157 cm w podkowach (do 21 lat włącznie)
A2 – dla dzieci poniżej 12 lat dosiadających kuców z grupy B lub C

Czyli wychodzi na to , że mógłbym startować na nim do 21 roku życia?
Jeśli tak to opłacałoby mi się go kupić ?
Dajcie opinie o nim (porozmawiajmy)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

załóż konto zaloguj się

SrokatyArab

Yyy nie bardzo rozumiem czemu tak się na tego kuca uparłeś. Masz 14 lat do tego jesteś chłopakiem więc nawet duży kuc za chwilę będzie dla ciebie za mały, o ile już nie jest. Nie lepiej po prostu kupić dużego konia i nie mieć żadnych ograniczeń wiekowych i wzrostowych? (2012/03/19 15:31)

karmenka

też tak sądzę. lepszy koń (nawet stosunkowo niskiego wzrostu!)możesz wtedy startować bez żadnych ograniczeń wiekowych... (2012/03/19 15:54)

jestemzlasu

Koń ma 3 lata, ty 14 - kto się ma uczyć od kogo?
Chcesz zacząć starty w tym roku - na trzylatku?
No i jaki masz problem, bo nie bardzo rozumiem - że wyrósł z kuców? Jak na twój wiek to nawet lepiej. (2012/03/19 17:22)

maciek0538

Nie, nie o to chodzi. W tym roku to kuc poszedłby w trening. Można startować od 4 roku życia konia. Ja mam 13 lat, a 14 jeszcze nie skończone. Nie wyrosłem z kuców, mam ok. 160 cm wzrostu ( w przybliżeniu).  (2012/03/19 17:46)

jestemzlasu

Jeśli masz 13 lat i 160 cm to bardzo prawdopodobne, że w najbliższych 2-3 latach mocno urośniesz.
Wiem od którego roku życia koń może startować. I nadal uważam, że para słabo doświadczony jeździec plus (bardzo) młody koń to nie jest dobry pomysł.
I również nadal nie wiem co uważasz za swój problem, o którym wspominałeś w pierwszym poście. (2012/03/19 20:43)

Aduskon

Ale wiesz, poszedłby w trening, a jeszcze pytanie na ile dobrze Ty jeździsz. Czy startowałeś już w zawodach, jak dobrze i długo skaczesz, co będziesz robił przez ten rok, czy będziesz miał możliwość przygotować się do jazdy na nim na dobrym sportowym koniu, czy będziesz klepał tyłek w rekreacji. Po roku treningu to wciąż będzie młody koń i do tego ogier... Nie jest na pewno najlepszy na rozpoczęcie startów, szczególnie że przez Twoje ewentualne błędy, szarpnięcia za wodze, złe najazdy itp. może np. nauczyć się wyłamywać, czy zrazić się do przeszkód. Jeśli chcesz dopiero rozpocząć starty radzę Ci kupić sobie konika trochę starszego, raczej profesora, który ma doświadczenie. Konie w tej chwili nie kosztują tak dużo, jeśli chcesz wejść w sport kup sobie konia nawet w wieku kilkunastu lat, za to z doświadczeniem w konkursach 130-140 cm. Będziesz mógł jeszcze przez ładnych parę lat na nim startować z dobrymi wynikami, a wiele się od niego nauczysz. Mówię kilkanaście ( tak koło 13-14), bo będzie taki koń tańszy, ale jeśli budżet Ci na to pozwala to poszukaj 8-9 latka z doświadczeniem w wysokich konkursach. Moja koleżanka ma na sprzedaż konika, chodził 130, ale ma predyspozycje na więcej, wałach, o ile dobrze pamiętam koło 9 lat za 27 tys. Sprzedaje go bo ma w tym roku maturę, później wyjeżdża na studia. Od jesieni niestety nie jest w treningu ze względu na tą maturę, ale ma możliwości. Jak chcesz więcej info, to pisz na priv, mogę dać Ci na nią namiary ;) (2012/03/19 21:53)

pinkmaafin

Będę miała w tym roku 17, ponad rok temu kupiłam sobie kuca grupy D. Tyle że w porównaniu do twojej sytuacji, Nutella (mój koń, wzrost 148) miała 6 lat, więc była troche starsza i była niesamowicie dobrze ujeżdżona. Chodziła western na skale ogólnopolską. Ja chciałam skakać, szczerze mówiąc łatwo nie było ją zmienić z westernu na skoki, ale ma w rodowodzie znakowitego kuca DRP. Teraz po roku wychodzi na jaw jej talen. Według mnie, kuc którego chcesz sobie kupić jest naprawdę za młody i za mało doświadczony. Jeżdże 6 lat i nadal nie chce zmienić konia, bo wiem że ten kuc może mnie jeszcze wiele nauczyć. Masz dopiero 14 lat, radziłabym ci kupić zwykłęgo konia, ale za to świetnie ujeżdzonego. Nie musi być stary, poprostu najważniejsze jest dla młodego jeźdźca aby koń miał jakieś doświadczenia i para jeździec-koń mogli się zgrać. :) Zmianę na konia z wyższej półki zawsze jeszcze możesz dokonać, już przy większym doświadczeniu :) (2012/03/20 20:04)

Natkers

może to dla tego że jest bardzo piękny
ale faktycznie młody jeździec powinien kupić doświadczonego konia
z czasem można go zmienić na takiego ze sportowym potencjałem (2012/03/31 21:11)

Gorąca piątka