Kupno konia jak długo szukać?

/ 8 odpowiedzi

Mam pytanie ;) Jak każdy tutaj xD A mianowicie ... Za około rok planuje kupić konia ... ku mojemu zdziwieniu mama sama to zaproponowała więc ze zgodą problemu nie ma ;D Wszystko wiem co muszę umieć... nie o to mi chodzi. Ile miesięcy wcześniej rozglądać się za koniem ? Nie chcę kupić byle jakiego konia, żeby go za pół roku sprzedać, tylko chcę konia na długie lata, jedynego ;D Miesiąc ? Więcej ? 

dzięki z góry ;)

Oczy Nocy

Jeżeli uważasz że masz możliwości, umiejętności miejsce i w ogóle to ja bym zrobiła tak.
Wypisała konkretnie jaki to ma być koń (rasa, wiek, użytkowanie, itp). I zastanowiłabym się czy któryś koń ze stadnin w których jeździłaś nie spełnia tych kryteriów. Wiadomo że lepiej kupić konia którego się zna. Jeżeli żaden tych kryteriów by nie spełniał to zaczęła bym szukać już teraz, tak ogólnie się rozglądać, aż w końcu trafi się ten który wydaje się idealny. No i jak by właściciel się zgodził to bym najpierw wolała go wziąć na kilka miesięcy w dzierżawę a dopiero potem kupić. (2012/10/15 18:48)

SrokatyArab

Przede wszystkim zrobić badania przed kupnem. Czas nie jest tu tak istotny. Nawet najmilsi i najbardziej uroczy sprzedawcy, zapewniający, że konik jest stworzony dla ciebie i całkowicie zdrowy często mają na celu głównie szybką transakcję, dlatego opinia weterynarza i najlepiej instruktora/ trenera jest bardzo przydatna. Sprawdzenie, czy koń nie ma ukrytych chorób i wad, może uratować cię przed sporymi wydatkami i niepotrzebnymi nerwami, choć oczywiście nie daje gwarancji, że tydzień po kupnie wierzchowiec nie dozna kontuzji, albo nie padnie na kolkę. Osoba kompetentna (np. instruktor) powinna również doradzić, czy dany koń nadaje się dla ciebie. (2012/10/15 19:14)

EmilyKochaKonie

Czas nie jest ważny. Przecież jeśli zobaczysz już tego jedynego, to po paru miesiącach nic się nie zmieni. Chyba, że chodzi o zdrowie rumaka. To wtedy trzeba zrobić badania i zastosować leczenie. A kupić z hodowli lub stadniny. Najlepiej przyjść z kimś kto zna się na kupnie, żeby nie było nie miłych niespodzianek (ukryta choroba, wada ). Jeśli na widok któregoś wierzchowca zabije ci mocniej serce to jest ten jedyny :) (2012/10/16 16:23)

siskiss

a czy koniecznie trzeba zrobić badania przed kupnem ? Jak tak to jakie ? (2012/10/18 20:10)

amazonka91

Badanie konia to m.in. wykonanie zdjęć RTG kończyn, zwłaszcza jeśli chodzi o konia sportowego, badanie kliniczne konia, oglądanie ścięgien, stawów, badanie palpacyjne, badanie czułkami kopytowymi, oglądanie ruchu konia w każdym chodzie, próby zgięciowe, próby trzeszczki. Do badania najlepiej wziąć swojego zaufanego weterynarza, bo weterynarz stajni z której koń pochodzi może nie być obiektywny. Badanie jest drogie, dlatego wykonuje się je tuż przed zakupem, gdy jesteśmy zdecydowani na konkretnego konia.

A co do wątku głównego... Za przeglądanie ogłoszeń się nie płaci - im więcej ich przeczytasz i więcej koni obejrzysz, tym pewniej później dokonasz wyboru. Musisz wiedzieć, jakiego konia szukasz i według tych kryteriów szukać. Kupowanie konia "bo mi się podoba" jest kompletną głupotą. To poważna decyzja i nie można jej podejmować pod wpływem chwili czy upływającego czasu jaki przeznaczyłaś na zakup.

Powodzenia! (2012/10/19 11:06)

Wiki123

W tej kwesti czas nie jest ważny,bo kupując konia decydujesz się na wiele lat,a nie na rok,czy miesiąc.Dlatego,więc zastanów się czy chcesz klacz,czy wałacha,w jakim wieku,rasy itp. Oraz zastanów się czy na pewno cię stać,bo sam zakup konia to nie wszystko,jeszcze siodła,ogłowia,derki itp. weterynarz,pensjonat,kowal.Czasami koń jak zachoruje to koszty wynoszą nawet klilka tysięcy,bo potrzebna jest operacja.Musisz też mieć czas i czy znasz osobę,która będzie mogła zająć się twoim koniem kiedy zachorujesz,albo wyjedziesz na wakacje.Pamiętaj,że niestety jak będziesz miała swojego konia,to musisz zrezygnować ze spotkania ze znajomymi itp.

Wracając do tematu,jak już sobie odpowiesz na te pytania i będziesz pewna co do zakupu konia,to wybierz sobie konie,które spełniają twoje kryteria.Jest mnóstwo ogłoszeń co do sprzedaży koni,więc na pewno znajdziesz konia.Zapytaj się właściciela o to czy koń na coś chorwował,czy startował w zawodach itp.Dobrze by było gdyby z tobą poszedł jakiś doświadzczony właściciel konia.Wez jazdę próbną,a nawet dwie.Jeżeli będzies pewna,to musisz zrobić badania,tylko najlepiej żeby to był weterynarz,którego znasz,a nie właściciela.Jeśli nie jesteś pewna to nie kupuj,pamiętaj,że musisz dobrze się zastanowić i lepiej jest obejrzeć 5 koni i kupić tego piątego,niż kupić pierwszego,do którego nie jesteś przekonana i sprzedać go.

(2012/10/19 14:08)

użytkownik22057

Ja szukam konia od sierpnia 2011 roku, więc popatrz ile czasu można go szukać... był już ten jedyny, idealny pod każdym względem w listopadzie zeszłego roku. Koń jak marzenie, zakochałam się od pierwszego spotkania, lecz nie było mi chyba dane kupno tego wałaszka, gdyż do transakcji nie doszło...długo by tą historię opowiadać... nadal ubolewam nad tym, że nie mam tego konika.. Aktualnie mam na oku jednego folbluta, którego planuję kupić od maja, więc pół roku już nad tym myślę i na nim jeżdżę,a planuję wstrzymać się z kupnem jego myślę do wiosny. Więc czas nie gra roli, to naprawdę musi być przemyślana decyzja, gdyż sprzedać konia później jest ciężko, a no bo i po co, skoro kupujesz konia, by mieć go na wiele, wiele lat.... Życzę powodzenia :) (2012/11/01 15:00)

beata14

http://czterokopytnyblog.blogspot.com/  na tym blog jest temat o kupnie konia (2012/11/01 16:39)

Gorąca piątka