Latające łydki w kłusie

/ 42 odpowiedzi
Kłusem jeżdżę już 3 lata ale ostatnio bardzo przeszkadzają mi latające łydki w kłusie, jak jeździłem wcześniej bez strzemion to nie było to tak utrudniające kłus ale jak jeżdżę ze strzemionami to przez latające łydki nie mogę utrzymać strzemion w kłusie ;( Równowagę mam dobrą i generalnie w kłusie panuję nad koniem ale przez te latające łydki nie mogę dobrze działać łydkami w kłusie i czasami mi koń przechodzi do stępa ;(
Co mogę robić żeby mi łydki w kłusie nie latały ???:)
Karolla

proste - usztywnij je ;-)
Przylegaj nogą od kolan w dół do konia i siodła. na całej powierzchni i problem z głowy. Masz nie dociskać, a po prostu przylegać na całości i w miarę usztywniać.
I nie wyjeżdżaj tylko: a moja instruktorka mówi tak! Tylko przyjmij po prostu do wiadomości i ciesz się pomocą forumowiczów. Mi tez latały nogi w kłusie i właśnie ten sposób jest najlepszy. Dobrym sposobem jest jeszcze jeżdżenie w kłusie w półsiadzie.

Pozdrawiam ;-)

(2011/06/29 07:49)

ADI6464

No to jak usztywnię to będę łydki przyciskał a napisałaś że mam nie dociskać a żeby usztywnić to muszę docisnąć ;)
No ale spróbuję przyłożyć delikatnie to wtedy usztywnię a nie będę dociskał ;)
Sprawdzę ale wydaje mi się że dobry pomysł tylko nie wiem czy w praktyce będzie on taki łatwy do wykonania bo w kłusie strasznie wybija i żeby utrzymać łydki to chyba będę musiał mocno przyłożyć ale zobaczę ... boję się tylko że takie delikatne przyleganie od kolana w dół nie pomoże bo kłus jest na tyle wybijający że dalej będą latać ;) (2011/06/29 07:57)

Karolla

Ja o tym wiem. Tylko do tego dochodza porawna postawa dosiadu czyli :m.in obciągniętę pięty w dół. I aby było Ci łatwiej radzę mocniej ścisnąć się kolanami. Nie możesz mocno dociskać łydki bo to tak, jabyś stale dawał koniowi łydę. Tak jednak nie można...
Także mocno musisz usiąść w siodle, pięty w dół, kolana mocno trzymają poduszek kolanowych a noga od kolan w dół unieruchomiona w pewnien sposób. (2011/06/29 09:05)

reen16

Ze tak powiem staraj sie utrzymac stope na strzemieniu i pamietaj aby kolana caly czas przylegaly do siodla , i powinno  byc po problemie ;) Pozdrawiam (2011/06/29 09:08)

ADI6464

Teraz już mniej więcej rozumiem o co ci chodzi ... obciągnę bardziej pięty w dół ścisnę kolanami usiądę głęboko czyli wyciągnę jak najmocniej nogi do dołu i łydki usztywnię przy boku konia ... spróbuję bardziej trzymać się kolanami ale na pewno łatwe to nie będzie bo jednak kłus wybija ale twój pomysł jest w miarę wykonalny ... wiem, nie będę przykładał mocno łydy bo wtedy koń to czuję i się stępia na łyde tylko usiądę głęboko i będę trzymał się kolanami ;) (2011/06/29 09:09)

Karolla

to napisz jak bd jakies postępy. (2011/06/29 09:13)

ADI6464

Następną jazdę mam dopiero w sierpniu więc na razie piszcie jakieś wskazówki ale generalnie już wiem co mam zrobić tylko nie wiem czy jest to takie łatwe jak mi się wydaje i nie wiem czy tak to super wyjdzie jak sobie to wyobrażam ;)
Czyli najważniejsze :
- trzymać się kolanami
- usiąść głęboko w siodło czyli wyciągnąć maksymalnie nogi w dół
- pięty w dół
- starać się trzymać i przylegać łydami do konia (2011/06/29 09:17)

Karolla

Jeśli masz tak rzadko jazdy, to ja nie wiem, czy nawet takie ćwiczenia pomogą. Nad tym trzeba BEZ PRZERWY pracować. Aż do osiągnięcia zamierzonego rezultatu. (2011/06/29 09:25)

ADI6464

Ja tak normalnie jeżdżę raz w tygodniu systematycznie ale teraz na wakacje wyjeżdżam i będę miał czas na jazdy dopiero w sierpniu ale w roku szkolnym jeżdżę zawsze raz w tygodniu ;)
Nawet od regularnej jazdy widzę różnicę w łydkach ... mam bardziej wyrobione ;) (2011/06/29 09:32)

koniga

Miałam ten sam problem.Pomogło mi to że musiałam je bardziej usztywniać i napinać by mieć kontakt z koniem.Podczas jazdy pamiętaj aby pięta była zwrócona w dół.Musisz bardziej usztywniać nogi ponieważ jak co one tak latają to tracisz kontakt z koniem. (2011/06/30 09:12)

ADI6464

Napisałaś że musiałaś usztywniać i napinać by mieć kontakt z koniem ;)
Czyli dobrze rozumiem że łydki się napinają jak mam pięty w dół ???:)
Postaram się bardziej dociskać strzemiona i usztywnić nogi ;) (2011/06/30 11:10)

kiniak

Siedząc na krzesełku, dotknij ręką lydki, najpierw puść nogę luźno, później obiciągnij mocno pięte w dół i sam odpowiedz sobie na pytanie czy podczas obiciągania pięty w dół łydka się napina... (2011/06/30 13:29)

ADI6464

No tak z piętami w dół łydka się napina ... czyli z tym napinaniem chodziło ci o to żeby mieć pięty w dół to wtedy nogi się usztywnią przez napięcie łydek :)
To już wiem o co chodzi ;) (2011/06/30 13:34)

izapyza

Ja ci Adi jeszcze podpowiem: skontroluj przede wszystkim czy nie masz za długich strzemion. Jesli masz za długie strzemiona to nie będziesz w stanie dac pięty w doł, i beda cały czas ci własnie wylatywac, a noga latac. Prawidłowo dobrane strzemiona powinny przy opuszczonej luzno nodze sięgac do kostki....

Ja osobiście tez mam problem z latającymi nogami, ale jestem niska, jezdzę na dużych koniach, i strasznie nie lubię krótkich strzemion. Na kucach nie mam tego problemu...

(2011/06/30 15:49)

użytkownik14579

Adi ja jeżdżę zawsze z piętą w dół i jakoś łydka mi się nie napina.. (2011/06/30 16:19)

użytkownik14579

Tak ja poradziła izapyza skróć strzemiona o jedną, dwie dziurki (2011/06/30 16:20)

ADI6464

Ja mam aż trochę za krótkie strzemiona ale dłuższych nie utrzymam, ale znowu nie mam przesanie krótkich bo instruktorka mi sprawdza długość więc strzemiona są Ok ... a łydka z piętą w dół jest zawsze napięta ;) (2011/06/30 17:59)

izapyza

Dlugosc strzemion trzeba kontrolowac samemu, instruktorzy o tym pamiętaja rzadko na naormalnych jazdach... 

ale nie rozumiem, 3 lata jezdziłeś bez strzemion? Bo skąd nagle taki problem? Ile razy przeciętnie jezdziłeś w mcu?

(2011/06/30 18:14)

ADI6464

U mnie instruktorka na szczęście pamięta i zawsze przed wyjechaniem czy na ujeżdżalnie czy w teren sprawdza każdemu strzemiona ;) Ja nie jeździłem 3 lata bez strzemion ... ja rok jeździłem bez strzemion zaraz na początku a później już ze strzemionami ;)
Generalnie ja jeżdżę systematycznie od właśnie 3 lat ale to jest w sumie raz w tygodniu czyli wypada 4 razy w miesiącu czasami tak jak teraz w wakacje z przerwą ;)
A problem mam od samego początku tylko że wtedy mi na nim mniej zależało a ostatnio coraz bardziej chcę poprawiać swój dosiad i latające łydki przeszkadzają mi w dociskaniu i trzymaniu strzemion ;) (2011/07/01 06:49)

Karina83

Wszyscy strasznie się skupiają na tej pięcie w dół,bo to ładnie wygląda i jest bezpieczne-zapobiega zatrzymaniu się nogi w strzemieniu w razie wypadku.Postaraj się wepchnąć kolana w dół i wtedy jak skierujesz pięty w dół,to noga sama się ustawi.Kolana same zbliżą się do siodła i będą się lepiej go trzymały.Na pewno przez długi czas będzie trzeba o tym pamiętać,ale potem nawyk wejdzie w krew.I nie bardzo rozumiem-od trzech lat jeździsz i teraz masz ten problem?A wcześniej?A ile jazd w ciągu tych 3lat miałaś? (2011/07/01 12:21)

ADI6464

Nie wiem, nie liczyłem ile miałem jazd w ciągu 3 lat ... na pewno bardzo dużo ;)
Postaram się wyciągnąć całe nogi mocno do dołu i wtedy będzie kolano nisko i pięta w dół ;)
Teraz ostatnio zauważyłem że ten problem mi bardziej przeszkadza ... może wcześniej też tak miałem ale aż tak nie zwracałem na to uwagi ;) (2011/07/01 12:35)

Roxi

Łydki musisz docisnąć do konia, pięty w dół (najprościej powiedząc). ;p
Czasami to też zależy od butów np. kiedy jeszcze nie miałam butów jeździeckich to dosiad w kłusie (mówiąc o piętach i łydkach) był koszmarem... Miałam bardzo ślizgające się adidasy, ale to już dawno za mną. :) (2011/07/05 10:57)

ADI6464

A co mają buty do łydek ???:) Do strzemion i do pięt to się zgodzę ale do łydek ...
Spróbuję docisnąć łydki bardziej ... (2011/07/22 16:47)

superhorsepl

Adi skoro jeździsz z instruktorką nie możesz jej się spytać ? Mnie to troszkę dziwi, wszyscy mówią rady co i jak, ale opisują dokładnie jaka powinna być postawa jeźdźca w klasyce, nie widząc jak jeździsz. Mi jest ciężko np powiedzieć co jak masz zrobić, bo to jest wówczas zła postawa jeźdźca, albo zły dosiad, albo miliard innych powodów. Nie jestem Tobie w stanie doradzić co masz zrobić nie widząc tego. Bo powiem przyciśnij łydkę, a zaczną się problemy z czymś innym, powiem że chwyć się konia udami, staraj się rozluźnić (tak np się jeździ w stylu west gdzie strzemiona są nieco dłuższe, niż w klasyce), i się jeszcze coś innego gorszego zacznie. Może to jest wina dosiadu ? Ja np jak miałem zły dosiad to gubiłem strzemiona. Może na prawdę wiele przyczyn, a raczej najlepiej na to pytanie odpowie Tobie Twoja instruktorka.I nie gadajcie ludzia że ma usztywnić łydkę bo w jeździe konnej wszystko powinno być rozluźnione i powinno się poruszać zgodnie z ruchem konia, usztywniając łydkę tracimy po części dosiad, bo mocniej opieramy ciężar ciała na strzemieniu, przynajmniej tak zawsze było ze mną niegdyś.  (2011/07/22 17:43)

nataleek14

może postaraj się trzymać kolanami siodła i opuść piętę w dół ;) (2011/07/23 09:12)

Gorąca piątka