Łykawy koń

/ 8 odpowiedzi

Witam
Mam pewien problem z moim koniem, ponieważ jest łykawy i chciałabym go tego oduczyć chociaż w pewnym stopniu. Ostatnio czytałam pewien artykuł na temat łykawości, była tam mowa o tym że łykawe konie maja problemy z układem trawiennym, a mianowicie dokucza im zgaga. W związku z tym chciałabym zacząć podawać swojemu koniu preparat Pronutrin. Kolejnym sposobem pozbycia się tego problemu jest zabieg chirurgiczny, który ma na celu wycięcie nerwów mięśni, których koń używa do łykania. Po czasie 3 tygodni koń wraca do treningów, ale czy w przypadku konia sportowego brak unerwienia pewnych mięśni szyjnych nie przeszkodzi w dalszym użytkowaniu? Bardzo proszę o opinie o tego typu metodach walki z łykaniem, a może macie inne pomysły jak uchronić konia przed powikłaniami związanymi z łykaniem? Z góry dziękuje za odpowiedzi

sarucha 10

Zapytaj się pani Oli. Ona na pewno ci pomoże :) (2014/04/02 16:58)

Weronika001

Już pytałam ale może ktoś będzie miał inne pomysły jak temu przeciwdziałać jeśli te leki by nie pomogły ;D (2014/04/02 18:23)

sarucha 10

To bardzo trudny do zlikwidowania narów. Wszyscy wiedzą, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Możesz dawać konia na cały dzień na padok z innymi końmi. Tylko nie na ten przy stajni bo się apatyczny zrobi :). A tak swoją drogą to jakiego konia masz czy dzierżawisz? (2014/04/04 10:50)

Mojkondemona

Ja mam konia łykawego lecz tylko przez zgagę.A natomiast są 2 sposoby łykania : przez zgagę i przez nudę.Przez zgagę : koń nie łyka duvgo, i raczej przed lub odrazu po jedzeniu.Przez nudę: cały czas gdy jest sam, w frustrującej sytuacji i często.
Myślę że mi morzesz uwieżyc, bo gdy kupowałam konia to chyba wszystkich wetów przetrzepałam;)Przepraszam za błędy :( dysleksja :( (2014/12/29 00:07)

Mojkondemona

Ale z kont wiecie że koń łyka z nudów ?Powiem tak: jestem w tym łykaniu baardzo doświadczona.Możesz mi uwieżyć.Jeżeli koń łyka tylko pomjedzeniu. Lub przed i mało, to ozn. Że ma wwrzody.I na wrzody się podaje kredę pastewną kup w necie. Za 7 zł za kilo.Wrzody są spowodowane nadkwasotą, przez słabe dawanie jeść, jedzenie słonych, mocnych, kwaśnych żeczy.Gdy koń je ma: podawać 1 łyżkę kredy pastewnej dziennie.Mało marchewek, owsa, i takich mocnych żeczy.Duuuużo siana, koń powinien jeść cały czas.No i tyle.A jak z nudów to już nie wiem ...Mam konia sportowego z tą dolegliwością, myśle że morzesz mi ufać :) pozdr (2015/02/01 08:57)

Mojkondemona

Ogólnie sorry za błędybłędy (2015/02/01 08:59)

Gorąca piątka