Metody naturalne

/ 12 odpowiedzi
Mam problem z metodami naturalistów: gdy robiłem join up koń rozpraszał się bo u nas wszędzie rośnie trawa, a teraz gdy robię seven games koń także bardzo do niej ciągnie, a czytałem, że lina między mną a koniem, nie może być napięta. Więc czy podczas robienia seven games koń może jeść trawę???   
Yamaha

Nie, nie może. Koń musi być w pełni skupiony na tobie i na tym co robisz. Rozumiem jednak, że dla konia trawa jest atrakcyjniejsza ;) Spróbuj zmienić miejsce ćwiczeń :) Powodzenia! (2014/08/10 12:18)

Kilimka1

Jak zauważymy na video na yt naturalsi  oraz M. Roberts nie pracują ze świeżakami na trawie ;) (2014/08/13 19:27)

magia86

Piach może być równie interesujący, co trawa. To TY musisz być dla konia najbardziej interesujący :) (2014/08/16 11:57)

Kilimka1

Zawsze jednak trawka bardziej wciąga :), po prostu łatwiej jest skupić konia na sobie kiedy trawka nie nęci, w piachu co najwyżej można się wytarzać, ale ile można się tarzać? :) a trawę można skubać i skubać..a tu coś stoi nad uszami i brzęczy i brzęczy, czepia się ;) Ale prawdą jest jeśli już jak uda się człowiekowi skupić uwagę konia na sobie, wymóc ją, kiedy pod nogami zielsko buja to już jest dla prowadzącego duże łał/ wow ! / (2014/08/16 12:14)

Eqinestra

Nie-e.Koń musi być skupiony na tobie. Lepiej przeprowadzać tą metodę na piachu,bo trawę koń może sobie skubać bez końca,cały czas.W piachu jedynie się trochę potarza,ale potem się na tobie skupi,bo ile można się tarzać?  (2014/08/25 17:53)

macieku2001

No tak ja chciałbym mieć miejsce do treningu na którym nie rośnie trawa ale u mnie takiego nie ma :( Chyba, że pójdę na nieogrodzone pole a koń mi ucieknie i co wtedy??? Ponieważ mam tylko jednego konia, padok nie za duży, to lonżownik służy mi także jako część padoku. A może wiecie jak skupić na sobie uwagę konia. Jak ja próbuje, to on rusza na przód nie da się go utrzymać, wyrywa mi się, i jak jest po drugiej stronie to je trawę, ja do niego podchodzę i wszystko od nowa. Więc jak skopić na sobie konia???    (2014/08/28 12:37)

magia86

Może zacznij od przyswojenia sobie teorii końskiej psychiki? Poczytaj coś Skorupskiego albo dr Millera. Albo inne artykuły i publikacje na ten temat szkół naturalnych, dostępne w internecie? Jestem zdania, że teoria ta jest podstawą naturalsa i nic nie zrobisz próbując tylko machać sznurkami. Braki podstawowej wiedzy powodują, że ludzie zawsze będą myśleli, że to o trawę chodzi. (2014/08/28 20:11)

macieku2001

Skoro każdy rozumie i stosuje Seven Games inaczej, to ja wpadłem na taki pomysł: ulubionym zajęciem mojego konia jest dostawanie przysmaków takich jak jabłko, marchewka, więc między każdą grą (czyli podczas Friendly Game) daje mojemu koniowi jakiś smakołyk. Koń wtedy jest bardziej uważny i zainteresowany mną (może dlatego, że czeka na nagrodę). Moje pytanie brzmi czy mogę tak robi, czy koń nauczy się czegoś w ten sposób, czy poczyni postępy i czy jest to zgodne z zasadami Seven Games.   (2014/08/30 20:56)

Szary Pielgrzym

Sposób z jabłkiem nie jest do końca zgodny z filozofią natura-lu , ponieważ w naturze konie nie częstują się smakołykami. Istnieje także niebezpieczeństwo że koń po pewnym czasie zacznie się domagać w sposób niebezpieczny smakołyków czyli gryźć , szturchać , przeszukiwać kieszenie. Doświadczony trener stosujący metodę na smakołyk , musi wyczuć moment w którym koń przestaje traktować smakołyk jako jako ekstra dodatek za wykonaną pracę a zaczyna jak coś co mu się bezwzględnie należy.

Tu masz ciekawą stronę na temat jeździectwa naturalnego http://www.parelli-info.waw.pl/news.php

Lub tu http://www.pdmpromocja.pl/jnbt/portal/strona-glowna.html

(2014/09/07 14:27)

macieku2001

Dzięki za linki, obie strony już przesiąknęły do mego mózgu (mam nadzieje). Czytając o naturalu, odniosłem wrażenie, że nikt nie ma problemu w utrzymaniu konia. Mi koń przez cały czas wyrywa się (Jak wcześniej pisałem, nie mogę zlikwidować problemu trawy). On jest na maksa przyzwyczajony do wędzidła. Gdy dostaje trochę luzu na kantarze sznurkowym, już zwiewa. Wiem, że nie powinno się tak robić, ale uważam, że w moim przypadku jest to konieczne. Mianowicie czy mogę założyć mojemu koniowi wędzidło na czas treningu?         (2014/09/10 19:39)

jestemzlasu

Maciek ty nie masz problemu z naturalem, tylko z niewychowanym koniem. Jeśli nie możesz utrzymać go na kantarze, bo się wyrywa, to znaczy, że ma cię gdzieś. Nie szanuje, nie podporządkowuje się. To jest problem, bo będzie gorzej jeśli tego nie opanujesz.

Nie mając doświadczenia prawdopodobnie nie dasz sobie rady i koń wlezie ci na głowę. To nie jest straszenie, tylko przewidywanie naturalnych konsekwencji. Nie masz kogoś, kto by ci pomógł, pokazał co robić? Metody naturalne to jest pic na wodę i sprzedawanie byle czego w ładnym opakowaniu. Ale powiedzmy, że w jakiś tam sposób uczą komunikacji z koniem, tyle że w dość mętny i pokrętny. Jeśli się uparłeś na ten natural, to nie będę cię odwodzić, chociaż nie uważam, żeby to była dobra droga. Ale zdaj sobie sprawę, że to też trzeba umieć. Jak nie umiesz w ogóle, to się z internetu nie nauczysz. Jeśli chcesz z koniem pracować w ten sposób, to też potrzebujesz kogoś, kto pokaże ci jak. (2014/09/10 21:45)