Moja klacz jak śpi to chrapie

/ 1 odpowiedzi
Mam takie nietypowe pytanie, czy zdarzyło się wam słyszeć,żeby koń podczas snu chrapał? Moja dwuletnia klacz co wieczór daje taki koncert,że jak jesteśmy na podwórku wieczorem to nie słychać nic tylko jej chrapanie. Wiem, że wtedy już leży i śpi , bo niejednokrotnie na początku chodziłam sprawdzać czy nic jej nie jest. Teraz już się przyzwyczailiśmy do tego jej chrapania ale jak jest ktoś obcy wieczorem to mamy niezły ubaw widząc jego minę kiedy mówimy, że to koń tak chrapie. Dodam, że jej mama czasem stęka jak leży ale to duży koń, bo to konie zimnokrwiste, więc stękanie mnie nie dziwi, ale nawet znajomy hodowca mówi, że to chrapanie to nie jest codzienność u koni. Napiszcie czy mamy powody do niepokoju?
Ulungu

Przyczyny chrapania mogą być bardzo różne. Najczęściej wynikają z problemow z oddychaniem w czasie snu, dlatego chrapanie często pojawia się przy chorobach związanych z gardłem i nosem. Zasugeruj weterynarzowi, że klacz może mieć problemy z nosem, albo przerosty tkanki miękkiej w pysku (powiedz mu że koń chrapie bo sam na pewno się nie domyśli). Chrapanie pojawia się też po zbyt duzym wysiłku fizycznym również u zdrowych zwierząt, podobnie jak u ludzi. Warto by było to zaleczyć bo chrapanie nie pozwala normalnie oddychać w czasie snu, co rzuca się na całe samopoczucie w ciągu dnia, senność i uczucie zmęczenia. Koniom śpiącym na leżąco zdarza się chrapać bo to nie jest najnaturalniejsza dla nich pozycja, ale nie tak donośnie jak to opisujesz. (2015/06/22 23:55)

Gorąca piątka